Malta jest krajem, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów z całego świata. Państwo to siedem wysp położonych na Morzu Śródziemnym, przy czym tylko trzech z nich należą do zamieszkałych. Są to Malta, Gozo i Comino. Malta przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku i jest także członkiem strefy Schengen od roku 2007. W roku 2008 państwo to stało się także członkiem strefy euro. Powierzchnia tego rozproszonego kraju wynosi 316 km2, natomiast liczba ludności wynosi 0,4 mln.

Piękna Valletta jest stolicą kraju i ciekawym punktem turystycznym. Wyspy są w przeważającej części terenami nizinnymi, nie licząc niektórych wapiennych wzniesień oraz wybrzeża klifowego. Położenie tego państwa sprawia, że od wielu wieków jest miejscem mieszania się wielu cywilizacji. Do zasiedlenia tych terenów doszło już ok 5200 r. p.n.e. Nazwa pochodzi od wyrazu "Malat", określenia nadanego przez Fenicjan, które oznacza po prosu bezpieczne schronienie. Dalej historia kraju wiąże się z pobytem zakonu jezuitów, a następnie uniezależnieniem od Imperium Brytyjskiego.

W 1914 roku Malta stała się niepodległym krajem. Obecnie na czele rządu stoi przewodniczący tego ugrupowania, które ma najwięcej miejsc w Izbie Reprezentantów. Narodowym językiem obywateli tego kraju jest oczywiście maltański, wywodzący się z grupy języków semickich. Językiem urzędowym jest angielski, natomiast Maltańczycy posługują się również językiem włoskim. Najwięcej dochodów dla państwa przynosi oczywiście turystyka, ale i sektor usługowy. Do potrwa narodowych maltańczyków należy Stuffat Tal-Fenek, czyli duszony królik.

Warto przeczytać