​Namibia nie jest miejscem, które jako pierwsze przychodzi na myśl podczas planowania zagranicznych podróży. A szkoda, bo ten mały afrykański kraj wbrew krzywdzącym stereotypom wcale nie jest pozbawioną atrakcji dziurą. Na szczęście świadomość społeczna na temat międzynarodowej turystyki rośnie, a ludzie coraz częściej wybierają egzotyczne, nieszablonowe miejsca jako cele swoich wakacji. Warto zastanowić się nad wczasami w Namibii, szczególnie że władze tego państwa poszły gościom z zagranicy na rękę - od sierpnia 2019 roku wiza turystyczna wydawana jest na miejscu! Wychodząc naprzeciw waszym potrzebom, wybraliśmy najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć podczas odwiedzin w Namibii.

Windhuk - niewielka i dumna stolica

Wizytę w Namibii warto zacząć w stolicy państwa, Windhuk. W mieście tym znajduje się międzynarodowe lotnisko, do którego przylatuje większość odwiedzających. Windhuk jest niewielką osadą, wyjątkową na skalę światową. W stolicy Namibii zderzają się dwie kultury - europejskie dziedzictwo kolonializmu oraz lokalny, afrykański folklor dwóch głównych grup etnicznych ludności: Ovambo i Ambo. W Windhuk znajduje się ogromne Narodowe Muzeum Namibii, w którym poznać można historię osadnictwa na tych terenach, dowiedzieć się o brutalnych działaniach niemieckich kolonizatorów, a także wzruszyć się namibijską drogą do niepodległości, która o dziwo ma dużo wspólnego z polską historią. Warto zajrzeć także do Muzeum Kolei, poznać fascynującą historię wyścigu w budowie torów kolejowych przez Afrykę w XIX wieku, a także obejrzeć dziesiątki starych lokomotyw i wagonów. Miłośnicy afrykańskiej kultury koniecznie muszą odwiedzić Muzeum Owela, które przybliża odwiedzającym historię lokalnych ludów. Podczas zwiedzania muzeum zapoznać się można ze sztuką i zwyczajami ludności Ovambo oraz Ambo. Windhuk to świetna baza wypadowa do dalszej podróży po kraju Namibia - wycieczka ze stolicy pozwoli na zwiedzenie pozostałych atrakcji.

Camping w Górach Rostock

Góry Rostock to unikatowe, mało znane wśród turystów miejsce, które ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Potężne, czerwone łańcuchy górskie budzą skojarzenia z amerykańskimi Górami Skalistymi, także ze względu na dzikość tych terenów. Rostock to idealne miejsce na camping na łonie dzikiej natury, podczas którego zapoznać się można z bogactwem fauny i flory, jakie oferuje Namibia - zwierzęta, które turyści zobaczyć mogą z bliska to m.in. zebry, antylopy czy strusie. Idealne miejsce do przeżycia afrykańskiego safari! Podczas wizyty w Górach Rostock warto zahaczyć o perłę namibijskiego dziedzictwa cywilizacyjnego, czyli prehistoryczne rysunki naskalne Twyfelfontain. Archeolodzy szacują, że powstały one prawie sześć tysięcy lat temu. Gwarantujemy, że Twyfelfontain widziany na żywo zostawia po sobie nieziemskie wrażenie!

Rezerwat Cape Cross

Rezerwat Cape Cross to prawdziwa gratka dla fotografów. Na pięknych skałach przylądka, w prażącym słońcu wylegują się tutaj setki lwów morskich, znanych lepiej jako uchatki. Widok ogromnej kolonii tych zwierzaków jest imponujący, szczególnie że lwy morskie są bardzo słodkie z wyglądu. Również i tutaj zatrzymać się można na camping, a dzięki bliskości oceanu w wolnych chwilach wybrać się można na pełne wydm majestatyczne plaże.

Pustynia Namib

Zapomnijcie o Saharze czy Nevadzie, wybierzcie się na pustynię Namib! Na pustyni znajduje się jeden, państwowy camping, a jako że Namib to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Namibii, warto sobie wcześniej zarezerwować miejsce. Pustynia obfituje w pięknie wyglądające krajobrazy, spośród których wyróżniają się majestatyczne wydmy, w tym najbardziej znana Wydma 45. Przez pustynię biegnie pieszy szlak turystyczny, którym warto się przespacerować. Idąc szlakiem, zobaczyć można m.in. Sossusvlei, czyli imponującą wyschniętą równinę solną, a także jej młodszego brata, Deadvlei. Obie te lokalizacje były bohaterami głośnych hollywoodzkich filmów, w których "grały" Saharę.

Park narodowy Etosha

Jeden z największych parków narodowych na świecie. Jest to zdecydowanie najciekawsze miejsce Namibii, w którym szczególnie odnaleźć się powinni miłośnicy afrykańskich zwierząt. Podczas zwiedzania Etoshy turyści obserwować mogą namibijską faunę w stanie dzikim. Słonie, antylopy, zebry, nosorożce, żyrafy, lamparty czy lwy - wszystkie te zwierzęta zobaczyć można na żywo i, przy odrobinie szczęście, sfotografować. Sercem parku jest ogromna, solna równina Etosha Pan, wokół której znajdują się liczne jeziora. Przez park prowadzą liczne drogi, po których najlepiej poruszać się wynajętym samochodem. Turyści zainteresowani oglądaniem lokalnej fauny powinni wybrać trasę prowadzącą w okolicy jezior, które służą zwierzętom jako wodopoje.

Namibia - egzotyczna przygoda

Namibia wydaje się idealnym miejscem dla turystów szukających oryginalności i lubiących zwiedzać na własną rękę. Większość lokalnych atrakcji związana jest z piękną, namibijską przyrodą, a liczne campingi urozmaicają podróż po tym państwie. Jeżeli szukasz swojego afrykańskiego safari - warto wziąć Namibię pod uwagę!

Warto przeczytać