Filipiny to jedno Państwo, które się składa z 7 tysięcy wysp archipelagu. Archipelag Filipiński znajduje się na Oceanie Spokojnym, zaś jego sąsiadami są: Indonezja, Malezja, Wietnam oraz Chiny. Cały ten archipelag znajduje się w strefie tajfunów i trzęsień ziemi. Wpływa to jednak na różnorodność przyrody, która tam występuje.

Każda z tych wysp jest inna. Niektóra zamieszkała a niektóre nie. Najważniejsze wyspy to Luzon, Visayas, Mindanao. Z nich największe są Luzon i Mindanao, gdzie zajmują 2/3 filipińskiego Państwa. W tym jednak 70% zajmują pasma górskie. Największym szczytem jest góra Apo, która wznosi aż trzy tysiące metrów nad poziomem morza.

Preferuje się tam klimat równikowy. Monsuny są ciepłe i wilgotne.  Wszystko to sprawia, że podczas pory deszczowej często są tu deszcze i rzeki są ponad normę wypełnione wodą. Temperatura waha się między 26-28 stopni C.

Brzegi skaliste posiadają bardzo fajne rafy koralowe. Na terenie wysp znajduje się także Rów Filipiński, który sięga setki tysięcy w głąb Ziemi. Wybuchają tam jednak ciągle wulkany. Czynnych jest aż 4o sztuk.

Pogoda najlepsza jest w porze suchej, mało deszczu a temperatura bardzo wysoka.  Sięga nawet średnio do ponad 30 stopni C. Najlepiej odwiedzać to miejsce w okresie od października do kwietnia.

Powierzchnię 30% zajmują lasy. Lasy typu: sosnowe, tropikalne, równikowe lub trawiaste. Znajduje się tam ponad 10 tysięcy różnych roślin i zwierząt.  Najczęściej można tam spotkać nietoperze, małpy i czasem groźne węże jak pyton czy kobra królewska. Nierzadko można spotkać tam także krokodyle. Zamieszkują wody delfiny, żółwie oraz barakudy.

Warto na tych wyspach zwiedzić:

  • ryżowe tarasy
  • nieziemskie ogrody w Davao
  • zawieszony cmentarz na klifie w Sagadzie
  • piękne architektury można zobaczyć w Vigan
  • kościół barokowy św. Tomasza w IIoilo
  • czekoladowe wzgórze na wyspie Bahol
  • jaskinia w Centralnej Kordylierze

Każda wyspa jest warta odwiedzenia, ale to od nas samych zależy, co wybierzemy.

 

Warto przeczytać