Brazylia to jeden z największych krajów na świecie oraz największy kraj Ameryki Południowej. Mówi się o nim jako o kraju „miłości, korupcji i słońca”. Przyciąga turystów z całego świata swoimi niepowtarzalnymi cudami natury – np. niesamowitymi wodospadami Iguazu albo milionami kilometrów dżungli Amazońskiej. Nie ważne, w jaki sposób będziesz podróżował po Brazylii – czy to zorganizowana wycieczka, czy własnoręcznie przygotowana od A do Z przez ciebie. Może się zdarzyć, że polecisz tylko na karnawał w Rio de Janeiro, a zostaniesz na kilka miesięcy. Jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim wejdziesz na pokład samolotu.

Po pierwsze, potrzebne dokumenty
Jeśli masz zamiar przebywać na terenie Brazylii wyłącznie w celach turystycznych, nie potrzebujesz wizy. Będzie cię obowiązywała jedynie karta migracyjna ważna przez 90 dni od momentu przekroczenia granicy. Natomiast chcąc podjąć pracę zarobkową w tym kraju, będziesz musiał złożyć wniosek o odpowiedni rodzaj wizy – zapoznaj się z tym odpowiednio wcześniej. Standardowo, obowiązuje cię paszport ważny przez m. in. 6 miesięcy. Czasem zdarza się, że urzędnicy imigracyjni poproszą o pokazanie dowodu zakupienia biletu powrotnego albo udowodnienia, że masz wystarczającą ilość pieniędzy na podróże. Jeśli podróżujesz na własną rękę, koniecznie wykup polisę ubezpieczeniową respektowaną na terenie Ameryki Południowej. Poleca się również zeskanowanie wszystkich swoich dokumentów i wysłanie kopii na maila do siebie oraz kogoś bliskiego – Brazylia niestety nie jest bezpiecznym krajem, a kradzieże są na porządku dziennym, więc miej to na uwadze.

Po drugie, język
Wielu osobom wydaje się, że w krajach Ameryki Południowej mówi się głównie po hiszpańsku, a nawet jeśli nie, to dogadamy się po angielsku. Błąd. W Brazylii oficjalnym językiem jest portugalski i mimo najlepszych chęci, język portugalski nie jest podobny do hiszpańskiego. Oczywiście, w miejscach typowo turystycznych dogadamy się po angielsku, ale podróżowanie na własną rękę bez chociażby podstaw portugalskiego może być problematyczne. To bardzo ważne, by mieć jakikolwiek sposób, by się komunikować.

Po trzecie, pogoda
W Brazylii temperatura utrzymuje się na ekstremalnie wysokich poziomach przez większość czasu. Jeśli planujesz wycieczkę w czasie, kiedy w Europie panuje sroga zima, musisz być przygotowany na szok termiczny. Dodatkowo, wilgotność brazylijskiego powietrza jest bardzo wysoka, więc wszelkie aktywności fizyczne będą na początku bardzo męczące. Czy to oznacza, że do Brazylii powinniśmy zabrać same letnie ubrania? Nie! Brazylia leży w strefie klimatu tropikalnego i bardzo często się zdarza, że upalne dni zamieniają się w zimne nocy. Zmarznięcie w tropikach brzmi absurdalnie? Warto porozmawiać z kimś, kto odwiedził już ten piękny kraj.

Po czwarte, niekończące się kolejki
Cokolwiek będziesz chciał załatwić, przygotuj się na kolejki. Chcesz pojechać do centrum? Licz się z tym, że dojazd zajmie ci dwa razy więcej czasu, niż planowałeś. Punktualność również nie jest cechą, która charakteryzuje przeciętnego Brazylijczyka. Przygotuj się, że na początku przeżyjesz szok kulturowy – pamiętaj jednak, że jesteś w innym kraju, gdzie życie płynie zupełnie inaczej niż w Europie. Brazylijczycy mają raczej luźne podejście do życia i starają się żyć bez zbędnych stresów. W końcu w Brazylii panuje wieczna fiesta.

Po piąte, wyrażenie uczuć
Niejedna Europejka uległa wdziękom Brazylijczyka myśląc o tym, że jest dla niego „tą jedyną”. Niestety, i tutaj widać dzielące nas różnice kulturowe. Kiedy w Europie raczej przeznaczamy niektóre słowa czy gesty jedynie dla bliskich nam osób, w Brazylii można odnieść wrażenie, że wszyscy wokół się ściskają i dają buziaki. Panowie nie szczędzą paniom komplementów na każdym kroku, śląc do nich najpiękniejsze słowa na jakie ich stać. Trzeba dużej cierpliwości i obserwowania otaczających nas ludzi, by wyłapać te „granice” bliskości przeznaczone dla rodziny, przyjaciół i nieznajomych. W oczach Brazylijczyków Europejczycy uchodzą za narody zimne i pozbawione czułości.

Po szóste, szczepienia
Jako odpowiedzialny podróżnik zawsze powinieneś mieć aktualną książeczkę szczepień. Przy wjeździe do Brazylii nie zawsze jest ona sprawdzana, jednak chodzi w końcu o twoje bezpieczeństwo i komfort. Oprócz podstawowych szczepień, warto rozważyć szczepionkę przeciwko żółtej febrze (dzieci obowiązkowo muszą posiadać świadectwo szczepienia) oraz mieć zawsze przy sobie środki przeciwko komarom. W Brazylii istnieje wysokie ryzyko zarażenia wirusem dengi.

Warto przeczytać