Ze względu na ogromną przestrzeń geograficzną, jaką zajmują Indie i na zróżnicowaną topografię tego kraju, znajduje się tu nadzwyczajna wręcz różnorodność regionów klimatycznych. Oznacza to, że jeśli planujesz zwiedzanie Indii, konieczne jest strategiczne pakowanie. Przedstawiamy listę rzeczy, o których należy pamiętać wybierając się do Indii.

Wygodne ubrania
Bez względu na region Indii, który planujesz zwiedzać, wygodne ubranie to podstawa. Nie licz na to, że w Indiach spędzisz czas bezczynnie. Tutejsze zabytki i cuda natury, aż proszą się o ich zobaczenie. Odległości między poszczególnymi atrakcjami są spore, wiec dużo czasu możesz spędzić w podróży. Zabierz, zatem ze sobą lekkie i przewiewne ubrania. Nie zapomnij o dodatkowej parze skarpetek i ciepłej kurtce na wypadek chłodniejszej pogody. W twoim plecaku musi się znaleźć miejsce na wygodne buty. Wybierz buty z myślą o trekkingu w trudnych warunkach, ale nie zapomnij także o sandałkach czy klapkach na plażę.

Preparat przeciw owadom
Insekty w Indiach mogą dać się bardzo mocno we znaki. Zwłaszcza, jeśli nie przygotujemy się na ich zmasowany atak. Są wszędzie i trudno przed nimi uciec. Dlatego koniecznie zabierzmy na wyprawę preparat przeciw owadom, a jeżeli już krwiożercze bestie nas dopadną przyda się także jakaś maść na ukąszenia.

Moskitiera
W Indiach trudno Ci będzie przetrwać bez moskitiery. Warto się nią zabezpieczać w trakcie snu. Bardzo wygodne są przenośne moskitiery, która wiszą rozciągnięte na lince zaczepionej między dwoma punktami w ścianie. Są lekkie i całkiem łatwe do spakowania. Wybierając moskitierę zawsze bierz pod uwagę gęstość siatki. Powinna być jak największa. Pamiętaj, że hinduskie insekty potrafią wcisnąć się najmniejszą nawet szparką, więc za każdym razem zadbaj dokładne rozłożenie moskitiery.

Duża chusta
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego duża chusta jest niezbędna, musisz przypomnieć sobie, że Indie to niezwykle uduchowiony i religijny kraj pełen świątyń. Wiele z nich to obecnie miejsca turystyczne, ale wciąż pozostają obiektami kultu. Zgodnie z zasadami, wchodząc do hinduskiej świątyni należy zakryć głowę. Chusta skutecznie okryje również ramiona oraz zbyt duży dekolt.

Leki na dolegliwości żołądkowe
Większość turystów podróżujących do Indii wcześniej czy później styka się z tym problemem. Zatrucie pokarmowe nie musi być poważne, ale żołądek nieprzyzwyczajony to nowego rodzaju żywności i kiepskich warunków sanitarnych, w jakich jest ona przyrządzana może się w pewnym momencie zbuntować. Dlatego krople żołądkowe, środek przeciwbiegunkowy oraz leki przeciwwymiotne z pewnością powinny znaleźć się w Twojej walizce.

Leki przeciwmalaryczne
Stosowanie profilaktycznych leków przeciwmalarycznych powinno być oczywiście skonsultowane z lekarzem przed Twoim wyjazdem do Indii. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że malaria
jest bardzo poważną chorobą. W najgorszym wypadku może cię zabić, powoduje także obrzęk mózgu oraz wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Malaria nie jest jedyną chorobą, o którą musisz się martwić w Indiach. Jest jeszcze denga, Chikingunya czy wirus Zachodniego Nilu. Są to jednak choroby wirusowe, podczas, gdy malaria jest roznoszona przez owady. Każda profilaktyka lecznicza, która działa w przypadku malarii, nie zapobiegnie, zatem zakażeniu innymi wirusami. Leki przeciwmalaryczne warto zabrać zwłaszcza w cieplejsze regiony tropikalne.

To tylko najważniejsze rzeczy, które obowiązkowo powinieneś umieścić na liście do pakowania. Absolutna podstawa, jeżeli marzysz o udanej wyprawie.

Warto przeczytać