Zapraszamy do wyprawy w głąb kraju samurajów, kwitnących wiśni i kobiet ubranych w barwne kimona. To tylko próbka tego, co czeka cię w Japonii. Znajdziesz tu bogatą i wspaniałą kulturę duchową i kulinarną oraz nowoczesne miasta pełne wynalazków nie z tej ziemi. Oto krótki opis najważniejszych atrakcji Japonii, z którym odkryjesz najpiękniejsze miejsca Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japonia to państwo wyspiarskie, które usytuowane jest na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku. Według obywateli ich kraj przybiera kształt trzydniowego księżyca. Archipelag składa się z czterech głównych wysp, czyli Hokkaido, Honsiu, Sikoku oraz Kiusiu oraz pozostałych mniejszych w liczbie 6848. Warto zaznaczyć, że większość powierzchni kraju jest gęsto pokryta górami i właśnie z tego powodu ponad połowa ludności zamieszkuje nadmorski pas nizin rozciągający się między takimi miastami jak Tokio, Osaka i Nagoja. Co ciekawe obszar ten stanowi 13% terytorium kraju. Mimo tak małej powierzchni Japonia posiada bardzo dużą populację i stanowi jedną z czołowych potęg gospodarczych na świecie. Czeka cię zatem spotkanie z zupełnie inną kulturą, gdzie stare miesza się z nowym.

Święta góra
Dla wszystkich Japończyków góra Fuji to święte miejsce. Ten piękny i tajemniczy czynny stratowulkan jest jednocześnie najwyższym szczytem Japonii o wysokości 3776 m. n.p.m. Znajduje się na wyspie Honsiu, skąd prezentuje podróżnym swój cudownie ośnieżony szczyt. Warto też przybyć tu latem, kiedy cała góra mieni się wszystkimi barwami. Od wieków Fuji była inspiracją dla wielu artystów, którzy uwieczniali ją na starodrukach, obrazach i wreszcie fotografiach. Zdarza się, że górę zakrywają gęste chmury, zachłannie skrywające jej piękny szczyt przed oczami turystów. Warto więc udać się tu podczas ciepłych miesięcy. Można wówczas wybrać się na pieszą, wielogodzinną wycieczkę, ponieważ zalegający śnieg nie będzie utrudniał wspinaczki. Pamiętaj o tym, że dla Japończyków odbycie trasy na szczyt góry jest swoistym przeżyciem duchowym, co wiąże się z tym, że wypada zachować szacunek dla wierzeń innych oraz tym, że w pewnych okresach będzie tutaj spory tłum. Jeśli więc nie chcesz iść w tłoku nie planuj wyprawy na weekendy ani w pierwszej połowie sierpnia. Od 2013 roku góra ta znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dawna stolica
Kyoto to stara stolica Japonii, która pełna jest świetnie zachowanych starych drewnianych budowli. Warto spędzić tu kilka dni spacerując po mieście i oglądając te piękne założenia, gdzie króluje asymetria i delikatność. Znakiem rozpoznawczym miasta są torii, czyli czerwono-pomarańczowe bramy, zdobione napisami mówiące o dacie powstania danej budowli. Długie rzędy bram ciągną się wzdłuż ścieżek prowadzących do cudownej świątyni Fushimi Inari. Teren pełny jest bajecznych zakątków z czerwonymi mostami, kamiennymi latarniami oraz atmosferycznymi kawiarenkami. Mimo, że świątynia znajduje się na szczycie, którego osiągnięcie zajmuje mniej więcej trzy godziny, nie będziesz się nudził, podziwiając to magiczne miejsce, które warte jest każdej poświęconej minuty. Następnie warto udać się do Gion, dzielnicy słynnej z wielu ryokanów i herbaciarni. Uroku całości dodaje płynąca przez Gion rzeka Kamo. To właśnie od tej rzeki swoją nazwę wziął popularny taniec gejsz i Maiko-kamogawa odori, który można podziwiać majem. Mimo, iż w Kioto gejsz jest mniej niż w Tokio to z powodu charakterystycznej zabudowy tego miasta oraz mniejszej liczby ludności, łatwiej je wypatrzyć na ulicach. Na samym końcu głównej ulicy Gion mieści się przepiękna świątynia Yasaka, w której odbywa się tradycyjne święto Nowego Roku. Za świątynią będziesz mógł podziwiać skromne ale przy tym wyjątkowo ładne drewniane domy, które ciągną się aż do parku Maruyama. Jest to miejsce szczególnie warte zobaczenia na przełomie marca i kwietnia, kiedy zaczynają kwitnąć wiśnie. Widok sypiących się wszędzie różowawych płatków zapiera dech w piersiach.

Miyajima
Czerwona brama torii wyrastająca na tafli błękitnej wody to jeden z najbardziej znanych widoków, charakterystycznych dla Japonii. Brama mieści się na wyspie Miyajima i wyznacza wejście na teren świątyni Itsukushima. Zbliżając się promem będziesz mógł podziwiać te piękne zabudowania, które unoszą się nad wodą. W miejscu tym często odbywają się różne festiwale oraz tajemnicza ceremonia witania nowego roku. Podczas tego święta o 5:30 rano będziesz mógł obserwować intrygujący taniec Bungaku. Z samej wyspy możesz podziwiać zurbanizowaną panoramę Hiroszimy.

Warto przeczytać