Bali, jedna z najbardziej znanych wysp Indonezji, od lat przyciąga rzesze turystów spragnionych egzotyki i legendarnych plaż. Nocne życie w Kucie, bogactwo kultury w Ubud, przepiękne plaże w Seminyak czy gęste dżungle i zielone tarasy ryżowe zapewniają moc atrakcji na wiele dni wakacji. Bali, często nazywana wyspą bogów, ze względu na niezwykłą duchowość mieszkańców, majestatyczne świątynie ukryte w lasach i tzw. hinduizm balijski – unikatową odmianę tej religii, którą praktykuje się wyłącznie tutaj. Dlaczego warto wybrać się na wakacje na Bali? Jakie miejsca powinny znaleźć się na liście „must see”? Co można robić na tej wyspie?

Kiedy jest najlepsza pogoda na Bali?
Planując wakacje w egzotycznym miejscu zdecydowanie trzeba wziąć pod uwagę pogodę. Indonezja jest wyspiarskim krajem, w którym na poszczególnych wyspach występują specyficzne mikroklimaty. Bali nie jest żadnym wyjątkiem – wyspa leży w strefie klimatu tropikalnego, co oznacza wyraźny podział na porę deszczową i porę suchą. Od kwietnia do października trwa pora sucha, to dobry czas na wakacje na Bali dla osób, które są nastawione głównie na plażowanie ze zwiedzaniem ciekawych miejsc i poznawaniem kultury. Oczywiście, deszcze mogą wystąpić, jednak nie są tak intensywne jak podczas pory deszczowej. Trzeba przygotować się na wysokie temperatury i wilgotne powietrze oraz stosować profilaktyczne środki przeciwko komarom oraz obserwować miejsca ugryzień. Pomimo tego, na Bali prawdopodobieństwo zarażenia się malarią jest niewielkie, jednak od czasu do czasu słyszy się o poszkodowanych turystach. Wysoki sezon oznacza także wysokie ceny – jeśli jesteś podróżnikiem budżetowym, trzeba wziąć pod uwagę wycieczkę nieco poza sezonem, w miesiącach maju i czerwcu, jednak wtedy zaczyna być upalnie, a na przełomie czerwca i lipca zaczyna się pora deszczowa, trwająca zwykle do końca września. Miłośnikom surfingu poleca się porę suchą, chociaż tak naprawdę na Bali można podróżować przez cały rok.

Stolica Bali – Ubud
Ubud często nazywa się miastem kultury Bali. W rzeczywistości nie jest jedynie małym miasteczkiem, ale przynależy do niego około 14 okolicznych wiosek, w których mieszkańcy znani są z niezwykle artystycznych uzdolnień. Poza rzeźbieniem, talentem aktorskim, szyciem tradycyjnych strojów, grą starodawnych instrumentach muzycznych i robieniem biżuterii, mieszkańcy trudnią się rolnictwem, głównie ryżu. To właśnie w okolicach Ubud można zobaczyć wspaniałe tarasy pól ryżowych, gdzie wycieczki odbywają się regularnie, nawet kilka razy dziennie. Przyjezdnych interesują nie tylko bajkowe widoki, ale także sam proces uprawy ryżu, rośliny, która żywi setki milionów ludzi na całym świecie. W Ubud znajduje się także całe mnóstwo świątyń i kapliczek, niektóre datuje się 1400 lat wstecz. Historycznie uważa się, że w VIII wieku z indonezyjskiej Jawy przybył tu hinduistyczny ksiądz, który zwykł medytować u ujścia rzeki. Później powstała tu świątynia, a jej wyznawcy stworzyli zupełnie nową mieszankę religii – hinduizmu i buddyzmu. Okazało się, że duchowość pochłonęła mieszkańców, którzy zaczęli interesować się medytacją, jogą, rytuałami i medycyną naturalną. Do dzisiaj do Ubud przyjeżdżają pielgrzymi z całego świata, chcący nauczyć się od mistrzów panowania nad własnym ciałem i duszą. Kiedy w 1900 roku nad Ubud protekcję objęła Holandia, kolonialiści szybko zrozumieli, że naruszenie tak cennej kultury byłoby prawdziwą zbrodnią. Jakie atrakcje czekają turystów w Ubud? Po pierwsze, homestaye i wycieczki po dżunglach i polach ryżowych. W Ubud mnóstwo mieszkańców proponuje Gościm zamieszkanie w ich domach i obserwowanie codziennego dnia. Po drugie, naukę jogi i medytacji. Po trzecie, atrakcje przyrodnicze, takie jak Małpi Gaj, czyli sanktuarium małp czy spływy rzeką Ayung. Można tu jeździć na rowerze do woli, ale przygotujcie się na trudniejsze szlaki i ostre zjazdy. Jedną z najpiękniejszych świątyń w Ubud jest Pura Gunung Kawi, pochodząca z XI wieku. Prowadzi na nią niemal 400 schodów i zdecydowanie warto je pokonać.

Balijskie plaże
Oprócz tarasów ryżowych na Bali przyjeżdża się oczywiście na plażowanie. Pomimo tego, że Kuta cieszy się złą sławą, my polecamy pojechać tam chociaż na jeden dzień i ocenić wg własnych kryteriów to miejsce. Więcej czasu zdecydowanie warto poświęcić plażom w Seminyak – nowoczesnym kurortom i przytulnym knajpkom i restauracyjkom. W Seminyak tętni życie, ale nie w męczący sposób, a zachody słońca na długo zapadają w pamięć. Godnym wypunktowania jest ogromna baza noclegowa w tym nadmorskim mieście, mnóstwo butikowych i przytulnych hoteli w dobrych cenach. Miłośnicy potraw z owoców morza powinni wybrać się po nie do malowniczej zatoki Jimbaran! To również ponoć jedno z ulubionych miejsc nowożeńców.

Warto przeczytać