Panama zyskuje w ostatnim czasie na popularności: upalne przez cały rok Panama City, lato w zimie (przecież najlepsze miesiące do odwiedzenia Panamy to nasz najzimniejszy czas – styczeń, luty i marzec), egzotyczna przyroda, klimat Ameryki Południowej – wszystko to i jeszcze więcej daje nieograniczone możliwości poznania nowego. Kiedy jechać do Panamy? Jakie są jej najciekawsze atrakcje i gdzie koniecznie musisz być w tym słonecznym kraju? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać Wasze wątpliwości, jeśli jeszcze je macie przed wyjazdem na wakacje do tego egzotycznego miejsca!

Kiedy jechać do Panamy?

Panama znajduje się w strefie klimatu równikowego bardzo wilgotnego. Występują tu więc dwie pory: deszczowa i sucha. Wybrzeże Pacyfiku jest więc gorące od grudnia do kwietnia, a intensywne opady nie powinny zaskakiwać od maja do listopada. W północnej zaś części kraju, na wybrzeżu karaibskim, deszczu możemy spodziewać się w zasadzie przez dwanaście miesięcy. Temperatura powietrza nie zmienia się specjalnie przez cały rok i pozostaje wysoka przez cały czas – średnia roczna waha się między dwadzieścia sześć a trzydzieści stopni Celsjusza.

Pora sucha i deszczowa

Warto wspomnieć, że wysoki sezon w Panamie rozpoczyna się w grudniu i trwa do końca kwietnia (pora sucha). Nic dziwnego, to przecież wtedy dużo łatwiej eksplorować lasy deszczowe – suche podłoże zdecydowanie to ułatwia! Lazurowe niebo i czysta woda (deszczówka nie spływa wtedy do morza) to raj dla plażowiczów. Turyści w Panamie właśnie podczas pory suchej mogą być świadkami dorocznych świąt obchodzonych hucznie przez mieszkańców – warto podejrzeć Nowy Rok, Wielkanoc, czy obchody Bożego Narodzenia.

Jeśli wolicie uniknąć tłumów i masy turystów, zachęcamy do wycieczki w porze deszczowej (od maja do grudnia). Co prawda, lepiej wtedy unikać terenów górzystych i lasów deszczowych (tam wilgoć, deszcz i podmokły teren mogą być nie do zniesienia), to warto wybrać się w nizinne wybrzeże Pacyfiku. Tu deszcze nie są aż tak uciążliwe i nie trwają zazwyczaj więcej niż kilka godzin, zostaje więc dużo słonecznych i ciepłych dni. Szczególnie polecamy półwysep Azuero – tu krajobraz podczas pory deszczowej jest nawet bardziej zachwycający niż w porze suchej.

Co warto zobaczyć w Panamie?

Panama oferuje bardzo wiele. Począwszy od niesamowitej przyrody (a więc wybrzeży pełnych lazurowej wody, stoków górskich czy lasów deszczowych, w których ukryta jest niesamowita fauna i flora), skończywszy na sztucznej dżungli pełnej ludzkich istnień – Panama City. Wycieczkę warto zacząć od flagowej atrakcji Panamy: Kanał Panamski, najdłuższy szlak wodny świata, niekoniecznie posiada chlubną historię. My polecamy jednak wizytę nie tylko w samym kanale, ale też w muzeum, które tłumaczy historię powstania kanału. To, że obowiązkowym punktem w czasie wakacji w Panamie jest zorganizowana wycieczka po tropikalnym lesie (którą nietrudno ogarnąć na miejscu) oraz wypoczynek nad morskimi wodami, to chyba wie każdy i nie musimy tu mówić o tak oczywistych rzeczach. Wspomnimy tu jedynie o innych atrakcjach, bez których urlop w Panamie okaże się niezaliczony! I tak koniecznie spróbuj zgubić się w nieoczywistej dzielnicy miasta Panama Casco Viejo – odpocznij tam w klimatycznej kafejce, zjedz smaczny obiad i delektuj się widokami. Odwiedź market Santa Ana, na którym zaopatrzysz się w lokalne rękodzieło, kapelusze, sandały i ubrania w lokalnych cenach! Odwiedź miasteczko Embera, czyli tradycyjną panamską mieścinę. Stąd spłyniesz także po rzece tradycyjną łódką canoe oraz wybierzesz się na wycieczkę pod wodospad w deszczowym lesie. Wybierz się na wycieczkę na wyspy San Blas – dostaniesz się tu katamaranem (do wyboru transport publiczny lub prywatny rejs – życie jest krótkie!) i na pewno nie pożałujesz! Te wyspy uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie, nic zresztą dziwnego – cudowny lazur wody i rajskie prywatne plaże tworzą niepowtarzalny klimat. Powszechna jest tu także egzotyczna przyroda, czyli palmy, trawy i piękny biały piasek. Tu czas spowalnia i życie płynie w innym tempie! Cała Panama jest zresztą na tyle niepowtarzalnym kierunkiem, że czas zatrzyma się we wspomnieniach na całe życie!

Warto przeczytać