Wakacje w Afryce? Jak najbardziej! Jeśli jesteś osobą, która lubi przygody i podróże poza utartymi szlakami, porzuć myśl o Egipcie, Tunezji czy Kenii – tam zawędrowały już miliony turystów. Świetnym, ale jednak „oswojonym” i sprawdzonym kierunkiem jest Tanzania i Zanzibar. Wycieczka do Tanzanii i na Zanzibar to kierunek praktycznie całoroczny i w średnim budżecie. Dzisiaj opowiemy o podróżowaniu do Tanzanii i na Zanzibar od strony praktycznej, czyli kiedy, jak i za ile. Zapraszamy do lektury!

Kiedy najlepiej lecieć do Tanzanii i na Zanzibar?
Tanzania kontynentalna leży w Afryce Zachodniej, granicząc z Kenią, Ugandą, Demokratyczną Republiką Kongo, Zambią, Malawi i Mozambikiem. Jak już wspomnieliśmy, do części kontynentalnej można latać praktycznie przez cały rok z wyjątkiem kwietnia i maja – panuje wtedy pora deszczowa i szutrowe drogi są trudne w przejeździe. W związku z tym, że do Tanzanii kontynentalnej jeździ się głównie na safari (najlepsze w całej Afryce), nie ma sensu wybierać się tam w porze deszczowej. Wielka Migracja zwierząt odbywa się dwa razy w roku, bo muszą one przejść w obie strony, tzn. z Kenii do Tanzanii i z Tanzanii do Kenii. Z Tanzanii do Kenii zwierzęta rozpoczynają swoją wędrówkę od końca grudnia i dopinają swojego celu na koniec lutego. Natomiast o wiele bardziej zjawiskowy jest ich powrót, od czerwca do września. Na te właśnie miesiące przypada szczyt sezonu i siłą rzeczy – najwyższe ceny. Ale coś za coś! Natomiast na Zanzibar można latać przez cały rok, bo głównym celem jest wypoczynek przy plaży – nie ma tu zbyt wiele interesujących miejsc, by robić przygodowe objazdy. Najbardziej optymalnym programem jest połączenie safari (4-5 dni po parkach narodowych) i plażowania (kolejne 5 dni). Dobre biura podróży bez wahania zaproponują taki rodzaj wycieczki!

Bilety lotnicze
Z Warszawy do kontynentalnej Tanzanii dostaniemy się od ok. 3000 złotych w obie strony z bagażami. Natomiast trzeba też doliczyć lokalny przelot z Tanzanii na Zanzibar do Stone Town, który kosztuje w zależności od sezonu od 75 do 300 USD za osobę. Bardzo komfortowe połączenie z Polski zapewnia KLM, który codziennie wylatuje o 6.00 rano z Warszawy, a wieczorem jest się już na lotnisku w kontynentalnej Tanzanii. Ważna rzecz – obowiązuje tu tzw. żółta książeczka, czyli szczepienie przeciwko żółtej febrze. Jeśli takiej nie zdobędziesz, prawdopodobnie na lotnisku w Tanzanii zostaniesz zatrzymany i … zaszczepiony.

Ile kosztuje wycieczka do kontynentalnej Tanzanii?
Jeśli chodzi o safari, to niestety w Tanzanii ceny są bardzo wysokie, zwłaszcza podczas sezonu letniego i Wielkiej Migracji zwierząt. Jest kilka opcji na obniżenie budżetu, dlatego przedstawimy Wam pokrótce przybliżone ceny na wycieczkę budżetową, w średniej klasie i luksusową. O czym trzeba pamiętać wybierając się na safari? Przede wszystkim o tym, że jesteś w Afryce, a w parkach narodowych nie ma restauracji obok siebie, więc zwykle w cenie campingu jest także wyżywienie. W wersji budżetowej: noc na campingu kosztuje od 5-10 USD od osoby, a łóżko w guesthousie od 15-20 USD. Zwykle wliczone w to jest śniadanie. Kolacje w campingowych knajpach lub lokalnych restauracyjkach to koszt od 5-10 USD za posiłek. Pamiętajcie, że na terenie parku narodowego można poruszać się tylko w ściśle wyznaczonych granicach i najlepiej nie wędrować wieczorami (bo to niebezpieczne ze względu na jedzenie). O wiele bardziej opłaca się dołączyć do grupowego safari autobusami po parkach, które kosztuje mniej więcej 35-50 USD za dzień. Warunki w wersji budżetowej na campingu są bardzo podstawowe, nie ma prądu i ciepłej wody. W wersji średniej, za noc na lepszym campingu zapłacimy 50-150 USD za namiot ze śniadaniem i lunchem. Kolacja w restauracji to ok. 10-15 USD za posiłek. Samochód z kierowcą to koszt ok. 150 USD za dzień (oczywiście w zależności od sezonu), stąd opłaca się podróżować w cztery osoby. A wersja ekskluzywna? Ceny zaczynają się od 150 USD za pokój w hotelu, a za samochód z kierowcą i pełnym wyposażeniem zapłacimy ok. 250 USD za dzień. Posiłki w hotelowych restauracjach to od 30 USD za porcję.

Ceny na Zanzibarze
Zanzibar to o wiele bardziej turystyczne miejsce, niż kontynentalna Tanzania. Ceny są tu też bardziej przyjazne turystom, można znaleźć wygodne zakwaterowanie w każdej półce cenowej. Jeśli lecicie tylko na Zanzibar (bez przesiadki w Tanzanii), nie obowiązuje Was szczepienie na żółtą febrę. Według obliczeń, dzienny budżet ekonomicznej wycieczki to ok. 50 USD, a w średniej półce cenowej - 100 USD.

Warto przeczytać