Kiedy jest odpowiedni czas na wybranie się w niezwykłą podróż do jednego z najpiękniejszych krajów wyspiarskich świata? Odpowiedź jest banalna – zawsze! Dlaczego? Indonezja zajmuje archipelag ponad 17 tysięcy wysp, z których co trzecia jest nie zamieszkana, a wiele z nich nie ma nawet swojej nazwy. Nie sposób wyliczyć ile atrakcji oferuje ten kraj. Warto mieć na uwadze, że Indonezja to kraina o dużej i rozłożonej powierzchni, dlatego warunki atmosferyczne mogą różnić się w zależności od położenia. Dlatego też bez względu na to, kiedy zdecydujemy się na podróż do tej bajecznej krainy, zawsze znajdziemy miejsce, w którym akurat będzie dobry sezon na wyprawę.

Położenie geograficzne

Indonezja rozciąga się od pięciu stopni na półkuli północnej, do (aż!) 10 stopni na półkuli południowej szerokości geograficznej. Składa się z tysięcy różnorodnych wysp. Największymi wyspami są Sumatra, Jawa, Borneo i Sulawesi. Najbardziej znaną, lecz mniejszą niż wymienione wcześniej wyspy, jest wyspa Bali. Większość wysp Indonezji powstało w wyniku wygaśnięcia wulkanów lub powstały z lawy. Warunki klimatyczne na nich panujące są niezwykle zróżnicowane, począwszy od temperatur, które są niższe na górzystych wyspach i wyższych partiach terenu, po opady deszczu zależne przede wszystkim od wiatrów, oddziałujących na wyspę – monsun północny mający wpływ między listopadem i marcem oraz monsun południowy występujący od maja do września.

Opady deszczu i temperatury

Opady deszczu są jednym z głównych tematów interesujących przyszłych, indonezyjskich podróżników. Pada tutaj właściwie przez cały rok, a opady są gwałtowne – często występują również burze. Temperatury powietrza są typowe dla klimatu równikowego, stabilne przez cały rok z małymi odchyleniami. Obszar nadmorski charakteryzuje się przeciętną temperaturą w okolicach 27 stopni Celsjusza. Podczas dnia temperatury sięgają ponad 30 stopni, a nocami spadają do około 24 stopni. Niższe temperatury występują w górach oraz lokalnie w głębi wysp. Za optymalny czas podróży w głąb Indonezji uważa się jednak miesiące od maja do października. Dlaczego? Wynika to z tego, ze teoretycznie występuje tam pora sucha – ale nie wszędzie. Dotyczy to obszarów położonych po północnej stronie równika.

Kiedy nie jechać do Indonezji?

Najgorszym okresem na udanie się w podróż swoich marzeń jest czas od lipca do sierpnia. Jest to okres wzmożonego ruchu turystycznego na obszarze całego wyspiarskiego kraju – najlepiej jest go unikać, ponieważ ceny wzrastają wówczas nawet o 50%. Koniec Ramadanu również nie jest idealnym momentem do podjęcia podróży? Dlaczego? Jest to zwykle czas natężania aktywności różnych grup terrorystycznych, przeprowadzających ataki na innowierców. Okres świąt Bożego Narodzenia nie jest dobrym momentem na wybór Indonezji jako swojej podróżniczej destynacji.

Zmiany klimatyczne

Z powodu globalnych zmian klimatycznych, również na obszarze Indonezji, niezwykle trudno jest przewidzieć pogodę z dużym wyprzedzeniem – mogą przecież wystąpić w każdej chwili, nieprzewidywalne ulewne deszcze i burze oraz silne, porywiste wiatry lub wręcz przeciwnie, długotrwałe susze. Dlatego też niezwykle ciężko wybrać dogodny termin na podróż to tego niezwykłego i różnorodnego kraju. Za optymalny czas podróży do Indonezji uważa się jednak miesiące od maja do października, ponieważ właśnie wtedy teoretycznie występuje pora sucha. Dla regionów położonych bardziej na południu kuli ziemskiej to miesiące od października do kwietnia. Ogólnie rzecz biorąc najbardziej optymalnym miesiącem staje się wrzesień.

 

Warto przeczytać