Kuba to największa karaibska wyspa, położona zaledwie 150 km od wybrzeży Florydy. Leży na ciepłym i turkusowym Morzu Karaibskim, a jej klimat określa się jako tropikalny. Była pierwszą i ostatnią hiszpańską kolonią założoną w tym regionie. Kuba interesuje podróżników nie tylko ze względu na krajobrazy, ale także na kuchnię. Kultura jedzenia na tej wyspie jest bezpośrednim wynikiem kilku zmieszanych czynników: historii osiadłych ludzi i tubylców, atrakcyjnego położenia i tropikalnego klimatu. Jaka jest kuchnia kubańska? Co wpłynęło na jej kształtowanie? Dowiedzcie się dzisiaj z nami!

Historia kuchni kubańskiej
Jako pierwsza i ostatnia hiszpańska kolonia na Karaibach, kubańskie jedzenie ma silne relacje z Hiszpanią, chociaż miało wiele innych wpływów. Dzisiejsza kuchnia kubańska to mieszanka potraw kuchni indiańskiego Taino, hiszpańskiej, afrykańskiej i karaibskiej. W czasach kolonialnych Hawana była ważnym portem handlowym, a hiszpańscy imigranci przejeżdżali przez miasto, zanim przenieśli się do dalej położonych miast i wysp. Hiszpanie przywieźli bydło i świnie, które zostały dodane jako składnik pożywienia. Wielu imigrantów pochodziło z południowej Hiszpanii, dlatego też kubańskie potrawy mają swoje korzenie w Andaluzji. Interesujący jest też wpływ Chin na kształtowanie się kuchni kubańskiej. Chińczycy pojawili się w Hawanie w połowie XIX wieku. Duże grupy chińskich odważnych robotników przybyły z Chin, aby pracować w uprzednio wykonywaną przez afrykańskich niewolników zawodach, w czasie, kiedy niewolnictwo było zakazane. Rewolucja kubańska i załamanie stosunków amerykańskich w 1961 r. głęboko zmieniły kubańską kuchnię i kulturę. Ten wyspiarski kraj został odcięty od źródeł importu i musiał znaleźć inne rozwiązania, aby utrzymać gospodarkę w dobrym stanie. Kiedy Fidel Castro ogłosił Kubę krajem komunistycznym, więzi hrabstwa wyspiarskiego z ZSRR umocniły się w czasie zimnej wojny. Do kubańskiej diety wprowadzono nowe produkty spożywcze, takie jak pszenica, makaron, pizza i jogurt. Kurczaka i ryb używano częściej niż wieprzowiny, która uchodziłą za towar luksusowy. Wołowina i smalec prawie zniknęły z diety. Zimna wojna miała znaczący wpływ na to, co znalazło się na stołach Kubańczyków. Ponieważ polityka Stanów Zjednoczonych zakazała handlu z Kubą, wyspa została zmuszona do zmiany diety. Na Kubie nie można znaleźć żadnego amerykańskiego wpływu na kubańską żywność! Wyjątkiem są kubańskie społeczności zamieszkujące Miami, które siłą rzeczy wykorzystują amerykańskie produkty do przyrządzania swoich posiłków.

Jakie są podstawowe składniki kubańskiej kuchni?
Ze względu na tropikalny klimat na Kubie, owoce tropikalne i warzywa korzenne ( ziemniaki oraz tzw. malanga, boniaty i jukki) wchodzą w skład wielu potraw. Wśród rozmaitych dań można spotkać owoce morza, ponieważ są one łatwo dostępne na wyspie (ze względu na dostęp do morza i rozwinięte rybołówstwo). Inne popularne potrawy skrobiowe to plantany, banany i ryż. Popularnym posiłkiem spożywanym przez Kubańczyków są tzw. tostony, czyli wysmażone zielone plantany; to potrawa inspirowana Afryką oraz pozostałość z czasów niewolnictwa na wyspie. Nie bez znaczenia był wpływ Chin - Chińczycy jako pierwsi sprowadzili ryż na wyspę. Dzisiaj ryż jest jednym z najbardziej popularnych i popularnych produktów na świecie, ale i to także podstawowy produkt żywnościowy na Kubie oraz w Ameryce Łacińskiej. Przez wiele lat uważano go za egzotyczny produkt, ponieważ nie pochodził z Kuby czy Hiszpanii, ale z odległego kraju w Azji! Niektóre chińskie potrawy spożywane na Kubie, które można rozpoznać to 'moros y cristianos' (mieszanka czarnej fasoli i ryżu) oraz 'pollo en salsa' (kurczak w sosie). Tortilla na Kubie to także prosty omlet z jajkiem (jak w Hiszpanii) i nie jest w żaden sposób związana z meksykańską tortillą. Kubańczycy uwielbiają też pizzę. Do ulubionych dodatków należą szynka, chorizo i cebula. Chińscy imigranci wpisali się w historię kubańskiej kuchni również ze względu na tzw. ‘la caja china’, czyli chińskie pudełko. Pakowanie potraw w pudełka oraz gotowanie ich na drewnianych skrzyniach postawionych na ogniu (na górze stało pudełko) to wynik obserwacji Kubańczyków na Chińskimi robotnikami w hawańskim Chinatown. Kubańczykom spodobała się ta metoda, a w szczególności posmakowało im wolno palone mięso wieprzowe.

Warto przeczytać