Wietnam, nie jest zbyt częstym krajem odwiedzanym przez turystów. Jednak najbardziej popularnym kurortem jest Sa Pa, co w języku mandaryńskim oznacza dosłownie piaszczystą plażę. Sa Pa, jest to mała miejscowość, która ostatnimi czasy przerodziła się w centrum turystyczne, zlokalizowana jest w północno-zachodniej, przygranicznej prowincji Lào Cai.

Teren na którym znajduje się Sa Pa jest terenem górzystym, leży na wysokości ok. 1600 metrów, stąd tak niska temperatura nie przekraczająca 15 stopni Celcjusza, a więc o 15 stopni niższa, niż na nizinnych terenach Wietnamu, co jest wspaniałą odskocznią od upalnego Hanoi. Jeśli chodzi o wilgotność, to wysokość opadów waha się od 1800 do 2200 mm, najczęściej występują w okresie od maja do sierpnia. Co ciekawe, Sa Pa jest jedynym miejscem gdzie występuje śnieg, rekord wystąpił już ponad pół dekady temu i wynosił 20cm grubości. W okolicach Sa Pa znajduje się wiele wiosek plemiennych, krajobraz jest właściwie nie do opisania, a więc warto zwiedzić to miejsce, by choć przez chwilę obcować z okolicznym pięknem, niespotykanym w żadnym innym miejscu na ziemi. Niemniej jednak, jak to w przypadku turystycznych miejscowości bywa, turystyka niszczy rdzenną kulturę, która stanowi skarb tych terenów. Miejscowi mieszkańcy, często wykorzystują naiwność zagranicznych turystów, prezentując im jedynie zgliszcza ich tradycji. Dlatego będąc w okolicach Sa Pa, warto zboczyć nieco z popularnych szlaków turystycznych, by poznać prawdziwe życie toczące się w górskich plemionach. Turyści jednak, muszą pamiętać, by zbytnio nie ingerować w toczące się życie. Jak trafić do Sa Pa? Odległość Sa Pa od najważniejszej miejscowości Hanoi, wynosie niecałe 400 kilometrów. Jestto droga pełna krętych, górskich ścieżek. Trasa nie jest łatwa, dlatego trzeba zarezerwować sobie cały dzień. Można zaobserwować, niedostępne kopce i strome wierzchołki są pokryte pierwotną dżunglą, które są skutkiem wypalania lasów pod uprawę. Mimo tych negatywnych aspektów, jest to szlak, który uchodzi za najwspanialszy w całej Azji. Do całej trasy, warto doliczyć kilka godzin, by na chwilę w trasie zatrzymać się, by obserwować zapierające dech w piersiach widoki, zajrzeć do lokalnych mniejszości etnicznych, Hà Nhì i La Hủ żyjących wyłącznie w tym regionie. Po drodze warto zajrzeć również do niebiańskiej przełęczy Đèo Trạm Tôn, znajdującej się 15 kilometrów przed Sa Pa, która jest najwyżej położoną przełęczą, bo leży na wysokości 900-2005 metrów, a więc daje możliwość, przy sprzyjających warunkach zaobserwowania panoramy okolicznego krajobrazu, do którego należy widok najwyższej góry Wietnamu Phan Xi Păng. Do lokalnych atrakcji należy również Srebrny Wodospad, Thác Bạc. Sa Pa, to miejscowość która utrzymuje się tylko i wyłącznie z branży turystycznej, bowiem znaleźć tu można ogromną ilość hoteli, restauracji i obiektów turystycznych, małe jezioro a nawet kościół. Miejscem godnym odwiedzenia, zlokalizowanym na terenie Sa Pa, jest Park Hàm Rồng, na zboczu góry nad miastem, pięknymi kwiatami oraz skałami. W parku znajdują się również dwa punkty widokowy, na jednym z nich znowu można podziwiać wierzchołek góry Phan Xi Păng.

Dostanie się do tego parku, wymaga odrobinę trudu wspinaczkowego jednak, widok panoramy okolicy wynagradza cały znów wędrówki. Park Hàm Rồng, jest też miejscem spotkań, które pozwala na zapoznanie się z lokalną kulturą, bowiem odbywają się tu występy muzyczne, taneczne i wokalne w wykonaniu żyjących w regionie mniejszości etnicznych. W odległości 80 kilometrów znajduje się miasto główne będące centrum lokalnego handlu, jest to miejsce o tyle ciekawe, ponieważ pozwala nie tylko na zapoznanie się z tamtejszym życiem w praktyce, ale także umożliwia zakup lokalnych, nie spotykanych nigdzie indziej przysmaków, towarów.

 

 

Warto przeczytać