​Iquitos to fantastyczne miasto do odwiedzenia w północnym Peru. To swego rodzaju brama do amazońskiego lasu deszczowego w pobliżu słynnej Amazonki. Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest fakt, że Iquitos to największe miasto na świecie, niezwiązane drogą z żadnym innym miastem. Można stwierdzić, że Iquitos to wyspa położona w dżungli amazońskiej, do której można dostać się jedynie samolotem lub łodzią. Większość osób przyjeżdżających do Iquitos przybywa na międzynarodowe lotnisko Coronel FAP Francisco Secada Vignetta. Stamtąd turyści zostają zabrani przez organizatora wycieczki do jednego ze schronisk w lesie deszczowym lub punktu startowego rejsu po Amazonce.

Krótka charakterystyka miasta
Miasto Iquitos zostało założone, jako jezuicka osada. Następnie osiągnęło dobrobyt podczas gumowego boomu w końca XIX wieku. W tym czasie drzewa gumowe pochodzące z lasów Amazonii były wykorzystane do produkcji opon dla przemysłu rowerowego i samochodowego. Przemysł ten przyciągnął przedsiębiorców i biznesmenów z całego świata, bo pozwalał w szybkim czasie dorobić się majątku. Po zakończeniu gumowego boomu, na początku XX wieku, miasto Iquitos popadło w ruinę. Jednak na krótko. Czekało je, bowiem odrodzenie. Tym razem pomocą okazała się branża turystyczna. Iquitos jest obecnie główną bramą do peruwiańskiego lasu amazońskiego i co roku przyciąga ponad 100 000 odwiedzających. Jednym z głównych atrakcji dla turystów jest bogata przyroda na różnych obszarach chronionych Amazonii. Piękno okolicznych obszarów chronionych oraz niesamowite zwierzęta i rośliny sprawiają, że Iquitos jest fantastycznym miejscem do odwiedzenia. Niektóre z najbardziej lubianych przez turystów miejsc to Rezerwat Narodowy Pacaya Samiria, znany, jako Las Luster i Tamshiyacu Tahuayo Reserve.

Kiedy odwiedzić Iquitos?
Właściwie nie ma złej pory na odwiedzenie Iquitos, ponieważ temperatura utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok. Istnieją jednak pewne subtelne różnice, o których warto wiedzieć. Ponieważ Iquitos znajduje się w tropikach, nie ma wyraźnych pór roku, jak na innych szerokościach geograficznych. Jest po prostu pora sucha i mokra. Jednakże, jeśli chcemy być bardziej dokładni, musimy stwierdzić, że w Iquitos nie ma nawet suchej pory roku, ale są miesiące bardziej mokre. Najgorętsze miesiące w Iquitos są zwykle w okresie od października do czerwca, ale czas ten może ulec przesunięciu nawet o kilka tygodni, zarówno do przodu, jak i do tyłu. Często najbardziej mokrym miesiącem jest kwiecień z 50% szansą na deszcz, a najsuchsze miesiące to sierpień i wrzesień z 30% szansą na deszcz.  Temperatura w Iquitos utrzymuje się na stałym poziomie 31 lub 32 ° C. Podobnie, jak w innych tropikalnych lokalizacjach, największa różnica temperatur występuje między dniem i nocą, ponieważ temperatura w godzinach wieczornych spada do 21 lub 22 ° C.

Jaką odzież zabrać do Iquitos?
Biorąc pod uwagę spore różnice temperatury między dniem a nocą, zaleca się, aby turyści zabierali na wyprawę ciepłe ubrania, głownie z myślą o chłodnych wieczorach i nocach. Może nam się to wydawać dziwne. Jedziemy przecież do tropików! Ale po jednej nocy spędzonej w Iquios przekonamy się, że ciepły polar i długie spodnie to jednak konieczność. Drugim najważniejszym elementem jest poncho lub dobra kurtka przeciwdeszczowa. Nawet, jeżeli wybieramy się w rejony Iquitos w teoretycznie najsuchszych miesiącach, nadal musimy spodziewać się deszczu. Nie bez powodu amazońska dżungla nazywana jest lasem deszczowym.

Warto przeczytać