Podróżowanie jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu i skupia całe rzesze miłośników. Jednak większość uważa, że nie jest to tania rozrywka. Jest w tym ziarno prawdy, a może i cała garść. Pomimo ogólnego przekonania, podróżowanie nie musi być ekstremalnie drogie, bowiem na wielu rzeczach jesteśmy w stanie oszczędzić. Wymaga to jednak zaangażowania i poświęcenia czasu, a nie pójścia na łatwiznę i dołożenia dodatkowych kosztów.

Transport
Widomo, że podróżowanie pociągami są zazwyczaj tańsze od podniebnych wojaży. Dodatkowo, często przy wcześniejszym rezerwowaniu otrzymujemy większą zniżkę, a przewoźnicy kolejowi honorują wiele ulg dla różnych grup wiekowych, jak studenci, seniorzy, dzieci, niepełnosprawni, kombatanci, itp. Okazyjne ceny często oferują sieci busów i autobusów, najczęściej jako specjalne promocje i w ten sposób możemy złowić bilety w śmiesznych cenach, jak w przypadku biletów z kilka złotych w ofercie Polskiego Busa. Jednak nie jest to bardzo częste zjawisko i trzeba regularnie sprawdzać oferty, a dalekie podróże busami mogą okazać się męczące. Niepolecane są dla osób z chorobą lokomocyjną, gdyż będą one szczególnie niezadowolone bez względu na cenę. Inną – najszybszą i najbardziej komfortowa – opcją jest lot samolotem. Ceny najczęściej przerażają osoby zarabiające niskie lub średnie stawki w pracy. Jednak loty to nie przywilej wyłącznie bogatych i często można trafić atrakcyjne oferty. Trzeba na bieżąco z wyprzedzeniem sprawdzać opcje tanich połączeń i raczej unikać wysokiego sezonu. W takim układzie można złapać zagraniczne bilety nawet za kilkadziesiąt złotych! Wszystko zależy od okresu i wyprzedzenia, z jakim rezerwujemy lot. Dla chcących koniecznie podróżować autem, co jest z założenia droższą opcją ze względu na koszt paliwa, warto wybrać samochód z mniejszym spalaniem i opcją LPG. Warto też w trakcie podróży unikać płatnych autostrad, choć droga będzie wtedy dłuższa to może okazać się tańsza.

Noclegi
Warto zapisać się na darmowe newslettery na stronach pośredników, oferujących rezerwacje noclegów ( na przykład booking.com). Wtedy będziemy otrzymywali powiadomienia o niższych cenach w interesujących nas miejscach. Często takie strony oferują stałych klientom dodatkowe zniżki. Jeżeli będziemy rezerwowali z wyprzedzeniem możemy trafić prawdziwe perełki w okazyjnych cenach, szczególnie na noclegi poza sezonem turystycznym. Nocując w hostelach, agroturystykach i bungalowach zapłacimy mniej, niż w apartamentach i hotelach, nawet w sezonie w większości przypadku. Musimy się jednak liczyć, że najczęściej standard będzie trochę niższy. Rezerwując nocleg dalej od centrum obniżymy koszty, a przy okazji zwiedzimy więcej będąc zmuszeni do podróżowania przez miasto do i z miejsca noclegowego. Więcej osób równa się niższy koszt na osobę, gdyż cena rozkładana jest na więcej jednostek. Jest to opcja, gdy chcemy podróżować w grupie lub ze znajomymi czy rodziną – warto wtedy zastanowić się nad wspólnym pokojem, niż inwestować w osobne. Szczególnie, jeżeli mamy zamiar jedynie spać w miejscu noclegowym, a nie spędzać tam większość czasu, który przecież możemy spożytkować na zwiedzanie i inne, lepsze atrakcje od lenienia się w pokoju hotelowym.

Jedzenie
Warto rozejrzeć się, gdzie chodzą lokalni mieszkańcy. Często w takich, popularnych wśród miejscowych lokalach jest taniej. Warto także stawiać na przysmaki regionalne i lokalne, gdyż dostępność produktów sprawi, że ceny jedzenia będą niższe. Jeżeli chodzi o sklepy – odwrotnie. Warto korzystać z usług sklepów sieciowych, dużych marketów, które oferują takie same lub zbliżone ceny we wszystkich swoich sklepach firmowych. W miejscowych, małych delikatesach często zapłacimy więcej, gdyż konkurencja jest duża, a turystów kusi opcja zakupu miejscowych produktów w sklepie, prowadzonym od pokoleń lub o mniejszym, ale powiedzmy bardziej ekskluzywnym asortymencie. Decydując się na zakupy na targach i bazarach, zwracajmy uwagę na ceny produktów. Turystom łatwo zostać oszukanym przez nieuważność, zaufanie do miłego sprzedawcy. Jednak nie popadajmy w paranoje, że każdy będzie chciał nas oszukać na te kilka złotych.


Z przydatnych wskazówek, warto unikać korzystania z bankomatów i płatności kartą, jeżeli nie ma się korzystnie dopasowanej oferty bankowej do zagranicznych podróży. Prowizje mogą okazać się wysokie. Lepiej mieć ze sobą gotówkę, ale rozłożoną w kilku miejscach, by nie zostać łatwo okradzionym w razie takiego nieszczęścia.

Podróżowanie może okazać się wielką frajdą dla każdego, nawet już w trakcie polowania na okazje i planowania. Radość ze zniżek i mniejszych kosztów rekompensuje poświęcony czas, a wspomnienia i przeżycia podczas wyprawy są warte zachodu.

Warto przeczytać