Wyjeżdżając na wakacje do kraju egzotycznego, pragniemy przywieźć z niego jak najwięcej interesujących pamiątek. Pamiątek, które przywoływać będą wspomnienia i które będziemy mogli podarować swoim najbliższym. Przedstawiamy kilka rzeczy, które możemy kupić w trakcie podróży po Tajlandii. Duża część z nich to pamiątkowy „must have”.

Zabierz do domu Buddę

Religią, która dominuje w Tajlandii jest buddyzm. Jest to widoczne na każdym kroku. Mniejsze i większe posągi Buddy możemy spotkać w rozmaitych miejscach. Warto, więc zaopatrzyć się w Tajlandii w przynajmniej jeden egzemplarz „małego” Buddy. Figurki Buddy oferowane turystom wykonane są najczęściej z drewna lub gipsu. Nie brakuje także posążków ceramicznych lub kamiennych. Każdy może znaleźć Buddę na miarę swoich oczekiwań.

Figurki Buddy spełniają wszelkie warunki, aby stać się idealną pamiątką. Po pierwsze są bardzo charakterystyczne dla Tajlandii. Po drugie wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Po trzecie cechuje je ogromna różnorodność. Możemy kupić kilka posążków, z których każdy będzie wyglądał zupełnie inaczej. Najczęściej sprzedawane są posążki Buddy w pozycji kwiatu lotosu, dokładnie takie, jakie spotkamy w wielu tutejszych świątyniach. Poza Buddą dostaniemy bez problemu wizerunki innych bóstw panteonu hinduistycznego.

Uszyj ubranie na miarę

W Tajlandii turyści bardzo często spotykają się z propozycjami uszycia ubrania na miarę. Dotyczy to zarówno ubrań męskich, jak i damskich. Garnitur szyty na miarę to jedna z najbardziej sensownych pamiątek przywiezionych z tego kraju. Tajlandzki jedwab charakteryzuje się naprawdę wysoką jakością. W naszych realiach uszycie garnituru na zamówienie wiąże się długim oczekiwaniem. W Tajlandii wszystko odbywa się w ciągu jednego dnia. Idealnie dopasowany i właściwie skrojony garnitur powinien wisieć w szafie każdego mężczyzny. Panie mogą zdecydować się na suknię szytą na miarę. Ciekawą opcją są również typowe tajlandzkie tuniki. To doskonały wybór dla wszystkich ceniących praktyczne pamiątki.

Zaopatrz się w biżuterię

Tajlandzka biżuteria jest niepowtarzalna. To zasługa cenionych w świecie i doświadczonych tajlandzkich szlifierzy, którzy potrafią obrobić naturalne kamienie w sposób mistrzowski. Oferta sprzedawców biżuterii może wywołać zachwyt na twarzy nie jednej kobiety uwielbiającej błyskotki. Jeżeli chcemy poznać główny ośrodek jubilerski Tajlandii, powinniśmy się udać do Chanthaburi. Nie brakuje tu niezwykłych okazów rubinów oraz szafirów. Ale nie musimy wcale posiadać wypchanego portfela, aby kupić coś interesującego. Tajlandia to także ogromne bogactwo najróżniejszych świecidełek oraz talizmanów. Niektóre z nich, poza tym, że są piękną ozdobą, pełnią także rolę talizmanów odpędzających złe moce.

Zadbaj o drobne pamiątki dla przyjaciół i rodziny

Jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Tajlandii są wielobarwne parasolki. Istnieje tu nawet wioska parasolek o nazwie Bo Sang. Bambusowy szkielet, drewniana rączka oraz poszycie z różnych materiałów, najczęściej jedwabiu, bawełnianej tkaniny lub papieru z kory drzew. Oto wszystko, czego potrzeba, by stworzyć idealną pamiątkę. Tajlandzkie parasolki zachwycają mnogością kolorów i wzorów. Można powiedzieć, że ich twórcy to prawdziwi artyści. Na specjalne życzenie turystów na parasolki nanoszone są wybrane wzory oraz napisy. Wszystko na miejscu i w błyskawicznym tempie. W Tajlandii często kupuje się w charakterze pamiątek tradycyjne chińskie lampiony. Nie brakuje amatorów ozdobnych pudełeczek. Można w nich przechowywać wspomnianą wcześniej biżuterię. Ogromną popularnością cieszą się także mydełka w kształcie kwiatów.

Nie zostań przez przypadek przemytnikiem

Kupując pamiątki należy zachować pewną ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie wszystkie rzeczy możemy wywozić z krajów azjatyckich. Warto zdawać sobie z tego sprawę, aby przez przypadek nie zostać przemytnikiem.

Podstawowa zasada brzmi: nie kupujemy pamiątek, które są w jakikolwiek sposób związane z żywymi stworzeniami. Odpadają, zatem naszyjniki wykonane z muszli, alkohole, które zawierają części gadów albo gady w całości, torebki, portfele, buty, paski wykonane w całości lub częściowo ze skóry zwierząt. Celnicy szczególną uwagę zwracają na wyroby ze skóry węży i krokodyli, pamiątki z kości słoniowej, tygrysie pazury oraz słynną cobra whiskey. Zakazany jest także wywóz fragmentów raf koralowych.

Takie przedmioty z pewnością zostaną skonfiskowane, a nas czekają srogie konsekwencje. Kara finansowa jest najlżejszą za takie przewinienie. Grozi nam nawet proces karny i więzienie! Na pewno nie warto ryzykować! Pamiętajmy o tym, że specjalnego zezwolenia wymaga wywóz storczyków oraz oryginalnych tajskich antyków lub wizerunków Buddy.

 

Warto przeczytać