​Peru jest krajem niezbyt popularnym wśród polskich turystów. Panuje bowiem przekonanie, że jest to państwo drogie, zimne, a turystów je odwiedzających zawsze spotyka choroba wysokościowa. Nic bardziej mylnego - Peru jest prawdziwą perłą Ameryki Południowej, a oto dlaczego warto je zwiedzić.

 

Stolica kraju - Lima

Lima jest stolicą Peru i zarazem największym miastem tego państwa, położonym nad Oceanem Spokojnym. Nazywana często Miastem Królów, przyciąga turystów łagodnym klimatem, doskonałą i egzotyczną kuchnią oraz bajkową architekturą. Na uwagę zasługuje przede wszystkim historyczne centrum, które stanowi kombinację kolonialnych i nowoczesnych budowli oraz mniejszych i większych parków - Lima może poszczycić się naprawdę dużą ilością terenów zielonych. Punktem obowiązkowym każdego spaceru po Limie jest m.in. Plac Główny, na którym znajduje się Katedra Limy, Dzielnica Barranco, słynna z powodu Muzeum Sztuki Współczesnej i murali pokrywających ściany budynków oraz Muzeum Larco, którego eksponaty ukazują długą historię Peru w pigułce.

Machu Picchu

Myśląc o Peru, większość osób momentalnie ma w głowie obraz Machu Picchu - słynnych ruin miasta Inków, oddalonych o około 100 kilometrów od miasta Cuzco. Zbudowane około 1500 roku, stanowiło miejsce zamieszkania inkaskich królów oraz ich służby - łączna liczba mieszkańców szacowana jest na około 750 osób. Ze względu na to, że hiszpańscy kolonizatorzy nigdy nie dotarli do Machu Picchu, jego ruiny są doskonale zachowane, a trekking, którego wymaga dotarcie do tego miejsca, wart jest każdego kroku - ze szczytu wzgórza rozciągają się niesamowite widoki.

Miasto Cuzco

Cuzco jest często odwiedzane przez turystów przelotnie, jako baza wypadowa do pobliskiego Machu Picchu. Miasto położone na wysokości ponad 3000 m.n.p.m może się jednak poszczycić niezwykłą architekturą, przenoszącą turystów w świat Inków - jest ono jednym z najstarszych miast Ameryki Południowej. Spacerując po Cuzco warto wstąpić między innymi do Archikatedry, Corianchy - świątyni Słońca czy na Plaza de Armas. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie Tambomachay, znajdującego się na obrzeżach aglomeracji stanowiska archeologicznego.

Góry Tęczowe

Góry Tęczowe to miejsce trudne do zdobycia, wymagające dość intensywnego trekkingu, jednak dotarcie na sam szczyt wynagradza wszystkie trudy wyprawy. Vinicunca, bo tak brzmi peruwiańska nazwa tego cudu natury, swoje niezwykłe, przypominające tęczę zabarwienie, zawdzięcza związkom magnezu, żelaza i miedzi, które tworzą na powierzchni zboczy swoistą mozaikę kolorów. Co istotne, jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Peru, warto więc z wyprzedzeniem zarezerwować wycieczkę oraz wybrać na trekking odpowiednio wcześnie - najlepszą opcją jest wyruszenie z pobliskiego Cuzco już około 3/4 rano.

Jezioro Titicaca

Jezioro Titicaca jest akwenem położonym na pograniczu Peru i Boliwii, w wysokich partiach Andów - to właśnie wysokość, na której się znajduje, czyni je najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie. Położone w otoczeniu majestatycznych gór, stanowi pozostałość morza śródlądowego i dawniej zajmowało prawdopodobnie znacznie większy obszar niż obecnie. Pomimo faktu, że znajduje się klimacie podzwrotnikowym, pływanie w nim jest złym pomysłem - temperatura wody nigdy nie wzrasta powyżej 14 stopni Celsjusza. Jezioro Titicaca warto odwiedzić nie tylko ze względu na niezwykłą florę i fauną, którą może poszczycić się cały Rezerwat Narodowy Titicaca, ale także z powodu Indian, którzy zamieszkują zlokalizowane na tafli akwenu sztuczne wyspy.

Dodatkowe informacje, potrzebne podczas podróży do Peru, znajdziesz na stronie http://www.bajkowebiuropodrozy.pl/o-czym-warto-wiedziec-przed-podroza-do-peru/

Warto przeczytać