Podróż to zawsze przygoda, warto jednak się do niej wcześniej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim przed podróżą musimy dowiedzieć się czegoś o kraju do którego podróżujemy. Warto sprawdzić pogodę jaka tam będzie, język którym posługują się miejscowi ludzie, transport, miejsce do noclegu oraz atrakcje i miejsca, które warto zwiedzić. Bo jeśli wcześniej odpowiednio się nie przygotujemy do danej podróży to prawdopodobnie skończymy w stolicy danego kraju, jedząc w pobliskim McDonaldzie (bo tanio, szybko i sprawdzone jedzenie), nocując w pierwszym lepszym hotelu bądź hostelu, za który zapłacimy o wiele więcej niż jest on wart. Tego każdy z nas chyba wolałby uniknąć. Skoro już wyruszamy do innego kraju to warto jednak było zobaczyć miejscowe zabytki i piękne miejsca, zjeść prawdziwe, lokalne jedzenie i spać w wygodnym, ładnym mieszkaniu czy hotelu, za który zapłacimy sensowne pieniądze. Poniżej znajdziesz poradnik, który powinien przeczytać każdy podróżnik!

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę!

To zasada, którą warto sobie w życiu zapisać i zapamiętać, w szczególności jeśli przygotowujemy się do podróży. Nie kupujmy biletów na ostatni moment - przede wszystkim tych na samolot. Im wcześniej kupimy bilet, tym lepiej. Dobrym pomysłem będzie kontrolowanie cen biletów lotniczych przez wyszukiwarkę tanich lotów (skyscanner.com lub skiplaged.com). Nigdy, przenigdy nie kupujcie biletów na samolot w weekend od piątku do niedzieli, ponieważ w tym czasie cena tych biletów jest prawie 3krotnie wyższa niż ich cena w tygodniu! Poza tym zdecydowanie najlepszym momentem na kupienie biletu jest okres 3-4 tygodni przed wylotem, wtedy ceny są najniższe, jeśli kupimy jeszcze bilety w samym środku dni, najlepiej w środę – to możemy naprawdę sporo oszczędzić! Podobnie ma się sprawa z noclegami im wcześniej sobie zarezerwujemy tym większa jest szansa na to, że znajdziemy jakiś ładny, niedrogi hotel, położony w centrum – a to naprawdę duży atut dla każdego podróżnika. Szukanie połączeń komunikacji miejskiej w wielu krajach w obcym języku może być naprawdę sporym utrapieniem, a wujek Google i Google maps nie zawsze są w stanie pomóc, bo w wielu krajach busy kursują dosłownie jak chcą i nie istnieje żaden sensowny spis godzin, kiedy możemy ich oczekiwać. Jeśli nie komunikacja miejsca to zostaje taksówka, ale nie oszukujmy się – cena jednego kursu taksówką dla turysty, który nie wie ile normalnie kosztuje taki przejazd – niska na pewno nie będzie. Nie zostawiajmy na ostatnia chwile też pakowania się, bo gdy tuż przed wylotem okaże się, że nie mamy klapek na plaże, okularów przeciwsłonecznych albo podręcznego kubka – to jeśli przykładowo pakujemy się w niedzielę to trudno będzie nam takie przedmioty dostać na „już” po dobrej cenie. Generalnie kto organizuje wszystko wcześniej – ten zwykle zyskuje i oszczędza dużo pieniędzy!

Pakuj się ekonomicznie!

Wbrew pozorom, jeśli nie wybierasz się na koniec świata i odludzie, w którym nie ma żadnych sklepów to nie musisz pakować ze sobą 3 walizek, plecaka i torebki. Wszystko pięknie i szybko wrzuca się do walizek – ale pamiętaj, że potem będziesz wozić ze sobą te walizki przez długi czas, a to trochę waży. Co gorsza może się okazać, że Twój pokój znajduje się na ostatnim piętrze w hotelu i wtedy dopiero pojawia się problem. Generalnie im mniejszy bagaż – tym lżejsza podróż. Wierzcie mi lub nie, ale podróżowanie z wielkim, ciężkim bagażem nie jest ani miłe ani przyjemne, a sprawia jedynie, że o wiele szybciej się męczymy, więc po tym jak już jakoś dotrzemy do hotelu to zwykle najpierw idziemy spać, żeby odpocząć, zamiast wyruszyć w miasto i cieszyć się nowym miejscem!

Warto przeczytać