Indonezja bardziej niż zabytkami, zachwyca turystów swoimi krajobrazami. Na turystycznej mapie tego kraju istnieją jednak dwa miejsca, które trudno ominąć w trakcie podróży do Indonezji. To zabytki światowej klasy znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oba znajdują się na wyspie Jawa i pochodzą z VIII – IX wieku. Mowa o buddyjskiej świątyni Borobudur oraz hinduistycznej świątyni Prambanan.

Zachwycająca świątynia Borobudur

Borobudur to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych w Indonezji. W cenie biletu, która jest dosyć wysoka, znajduje się woda, kawa, herbata oraz tradycyjny sarong. To kawałek materiału, którym przewiązuje się w pasie. Wchodząc do świątyni należy to obowiązkowo uczynić. Budowę świątyni rozpoczęto ok. 750 roku, zakończono ok. 825 roku. Borobudur jest w zasadzie całym kompleksem świątynnym, bo trudno mówić tu o jednej świątyni. Zlokalizowany został na wzgórzu. Posiada piramidalny kształt oraz charakterystyczne tarasy. Aby obejrzeć wszystkie detale, musielibyśmy tu spędzić cały dzień. Mnóstwo tutaj rzeźb, płaskorzeźb oraz pomników Buddy. Górna partia kompleksu obejmuje 72 stupy w kształcie dzwonów. W ich wnętrzach również znajdują się figury Buddy. Całość zwieńcza największa ze stup. Świątynia wygląda niezwykle majestatycznie. Jest w końcu największą buddyjską świątynią na świecie. Z góry można obserwować niezwykłe krajobrazy. Przy dobrej pogodzie widoczny jest wulkan Merapi wynurzający się z morza bujnej, egzotycznej roślinności.

Niesamowita świątynia Prambanan

Prambanan to z kolei największy na świecie hinduistyczny kompleks świątynny, znajdujący się poza Indiami. Ukończony został około 850 roku. Jednak wkrótce, na skutek wybuchu pobliskiego wulkanu Merapi został opuszczony i na długo zapomniany. Dopiero w XVIII wieku Brytyjczycy odnaleźli go w dżungli i przywrócili do życia.
Pierwotnie kompleks składał się z 237 światyni. Jednak większość z nich nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Liczne trzęsienia ziemi, grabieże oraz upływ czasu dają o sobie znać na każdym kroku. Jednak część świątyń odrestaurowano w XX wieku. Dzięki temu monumentalne budowle oraz fascynujące płaskorzeźby i figury hinduskich bóstw zachwycają dziś turystów zwiedzających Jawę.

Największa budowla ma 47 m. wysokości. Poświęcona jest Sziwie. To najpiękniejsza z tutejszych świątyń, ale otaczają ją prawie tak samo efektowne budowle wzniesione na cześć Wisznu i Brahmy. Całość robi niesamowite wrażenie.

 

Warto przeczytać