Przez wytrawnych podróżników Kambodża nazywana jest „krajem jednego dolara”. Z jednej strony to zabawne, ale zachęcające określenie, zwłaszcza, jeśli preferujesz podróże z plecakiem i kilkoma banknotami w kieszeni. Z drugiej pokazuje, jak świat widzi ten kraj – jako kraj brudny i biedny. Media kreują Kambodżę właśnie w ten sposób, jako państwo niezorganizowane, wiecznie potrzebujące pomocy. Jako państwo, w którym wielkie zachodnie korporacje budują fabryki, w których za przysłowiową miskę ryżu przez kilkanaście godzin dziennie pracują dzieci. Musimy być świadomi, że to tylko jedna strona medalu. Po drugiej stronie otwiera się przed nami fascynująca kultura, jednolite etnicznie państwo, w którym ludzie doświadczyli wiele zła i okrucieństwa. Dlaczego warto się tam wybrać? Dlaczego warto wiedzieć więcej, niż to, co mówią nam w mediach o Kambodży? Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

Gdzie leży Kambodża – informacje geograficzne
Gdyby zapytać dziesięciu ludzi, na jakim kontynencie leży Kambodża, zapewne co najmniej połowa z nich powiedziałaby, że to kraj afrykański. Natomiast Kambodża leży w sąsiedztwie Tajlandii, Laosu i Wietnamu w Azji Południowo-Wschodniej. Kraj zamieszkuje około 16 milionów ludzi, z czego prawie 90% to rdzenni mieszkańcy – Khmerzy. Pozostali to mniejszości etniczne, głównie Wietnamczycy i Chińczycy. Większość powierzchni Kambodży zajmuje Nizina Kambodżańska, na której płynie słynna rzeka Mekong i znajduje się jezioro Tonle Sap, które otaczają dwa pasma górskie: Góry Kardamonowe i Dangrek, a najwyższy szczyt to Phnum Aôral ma wysokość 1813 m n.p.m.. Panuje tu klimat zwrotnikowo monsunowy, charakteryzujący się dwoma wyrazistymi porami roku – suchą i deszczową. Tak też wygląda codzienność w Kambodży, jeśli chodzi o pogodę, przez pół roku intensywnie pada, a następne półrocze to uporczywa susza. Ma to swoje konsekwencje ekologiczne i gospodarcze – ale mieszkańcy nauczyli się już doskonale, jak sobie radzić z takimi warunkami. Średnie temperatury podczas pory deszczowej wahają się pomiędzy 23 a 25 stopniami Celsjusza, a podczas pory suchej – 27 a 32 stopniami Celsjusza. Warto dodać, że tuż przed pierwszymi deszczami (czyli na przełomie września i października) notuje się nawet 38 stopniowe upały – nie jest to dobra pora na podróż dla osób, które źle znoszą takie temperatury. Dlatego jeśli planujecie wyprawę do Kambodży, koniecznie śledźcie aktualną pogodę.

Czy w Kambodży jest bezpiecznie?
Kolejny stereotyp myślenia o tym państwie – Kambodża jest niebezpieczna i każdy chce okraść białego turystę. Tymczasem, według opinii doświadczonych podróżników Kambodża i Tajlandia to bardzo bezpieczne kraje. Oczywisty jest fakt, że w aglomeracjach i na głównych szlakach turystycznych trzeba się pilnować, bo czyhają na nas kieszonkowcy, ale za to w mniejszych miastach i wioskach turysta jest dla Kambodżanina serdecznym gościem, a nie okazją do wzbogacenia się. Gdzie jeszcze trzeba uważać? Według informacji, które znajdziemy w sieci, uważać trzeba podczas przekraczania granicy (niezależnie jaką drogą), bo w tych miejscach grasują mafie i łatwo można zostać oszukanym – ale w gruncie rzeczy taka sytuacja może nas spotkać gdziekolwiek na świecie. Podsumowując, Kambodża to bezpieczny kraj, a w porównaniu do krajów Ameryki Południowej (np. Brazylii) to wręcz oaza spokoju!

Transport w Kambodży
Pierwszą informacją, jaką można znaleźć na temat transportu w Kambodży jest to, że mają drogi lepsze niż w Polsce. Takie słowa w opinii doświadczonych podróżników są naprawdę zaskakujące i po raz kolejny burzące stereotypy. Faktem jest to, że Kambodża w ostatnich latach gwałtownie się rozwija, a w większych miastach buduje się nowe i porządne drogi oraz działa sprawnie system komunikacji miejskiej i poza miastowej. Oczywiście, poza aglomeracjami nie będzie już tak kolorowo. Do Kambodży łatwo (i tanio) jest dojechać pociągiem z krajów sąsiadujących (Tajlandia, Laos, Wietnam), a podróż nie będzie trwać dłużej niż całą noc. Popularnym rozwiązaniem na transport pomiędzy miastami czy po miastach jest wypożyczenie skuteru lub motocyklu, którym da się wjechać praktycznie wszędzie. Nie będzie nas to dużo kosztować! Jeśli chodzi o podróżowanie autobusami, trzeba uzbroić się w cierpliwość - do legend przechodzą podróże małymi busikami, w których prócz ludzi zapakowano także zwierzęta (np. kurczaki), a bagaże przywiązano na dachu. Jeśli chodzi o łapanie stopa, nie należy to do popularnych metod podróżowania – zwykle za taki transport również trzeba zapłacić.

Waluta kambodżańska
Oficjalną walutą Kambodży jest riel, którego wartość przedstawia się tak: 1 USD to 4000 rieli. Wszędzie jednak zapłacimy w dolarach, ale tylko w banknotach, monety tutaj nie funkcjonują. Reszta z transakcji wydawana jest nam zawsze w lokalnej walucie – więc problem wymiany pieniędzy mamy z głowy. Kambodża należy też do krajów, w którym targowanie jest mile widziane.

Warto przeczytać