Jamajka to wodospady, góry i zapierające dech w piersiach plaże. Jamajka to muzyka reggae. Jamajka to słynna ekipa bobslejowa, Usain Bolt i Bob Marley. Jamajka to także idealny kierunek wakacyjnej podróży. Miejsce, w którym można wypocząć, a przy okazji zobaczyć i doświadczyć mnóstwa ciekawych rzeczy. Co mnie najbardziej zaskoczyło w trakcie podróży do tej niezwykłej krainy?

Fantastyczni mieszkańcy
W podróżach najbardziej cenię możliwość poznawania różnych kultur i narodowości. Każdy naród charakteryzuje się własnymi cechami. Siła, pycha i determinacja to pierwsze trzy słowa, które przychodzą mi na myśl, kiedy mam opisać Jamajczyków. Uważa się, że Jamajczycy są nieco zarozumiali, w stosunku do innych nacji z tego regionu, ale czy nie mają do tego prawa? W takich dziedzinach jak produkcja rumu, kawy, doskonała muzyka i jedzenie nie mają sobie równych. Kawa Jamaican Blue Mountain jest uznawana przez wielu ekspertów za najlepszą na świecie. Jamajczycy przeciwstawili się stereotypom, biorąc udział w zimowych igrzyskach olimpijskich na torze bobslejowym! Mają najszybszego człowieka na świecie - Usaina Bolta. Ich prawdziwą dumą jest
oczywiście Bob Marley, który podarował światu mnóstwo radości i wzruszeń dzięki muzyce reggae.

Pamiętaj - na jamajkę wyjdziesz z Planetescape.pl - sprawdź najlepsze oferty! 

Poza tymi wszystkimi osiągnięciami, podoba mi się w Jamajczykach ich podejście do życia. Jamajczycy opanowali do perfekcji dążenie do sukcesu i życia w pełni, relaksując się i unikając stresu. I nie jest to spowodowane paleniem "ganji”, czyli marihuany. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszyscy Jamajczycy palą marihuanę i tylko niewielka część Jamajczyków to Rastafarianie. Jamajka jest również bardzo wielokulturowa. Nie bez powodu motto Jamajki brzmi: "Z wielu, jeden lud". Uwielbiam różnorodność na Jamajce i fakt, że wszyscy uważają się za Jamajczyków, niezależnie od rasy i pochodzenia etnicznego.

Cudowne miejsca
Z podróży na Jamajkę, poza cudowną atmosferą i przyjaznymi mieszkańcami, pamiętam przede wszystkim niepowtarzalne krajobrazy, które udało mi się uchwycić na licznych zdjęciach. Nic dziwnego, że Ian Fleming, autor serii filmów o Jamesie Bondzie, za chęcią zamieszkał na Jamajce. Swoją drogą, czy wiecie, że Ian Fleming zbudował dom na Jamajce o nazwie "Golden Eye" i napisał wiele powieści o Jamesie Bondzie podczas pobytu w tym miejscu. Kilka jego książek zostało nawet sfilmowanych częściowo na Jamajce! Goldeneye to luksusowy kurort na północnym wybrzeżu Jamajki. W pobliżu ośrodka znajduje się "plaża Jamesa Bonda". Chwyt marketingowy? Być może, ale przyciąga turystów.

Na Jamajce znajdziecie wszystkie rodzaje terenów od Gór Błękitnych w pobliżu Kingston do ogromnych wodospadów, takich jak ten, na rzece Dunns w Ocho Rios. Na wyspie można podziwiać również wiele innych wodospadów, w tym YS Falls w pobliżu Negril. Nie przegapcie wizyty w Rick's Café w Negril! To miejsce niemal kultowe. Wybierzcie się na rafting na Rio Grande w Port Antonio lub nurkowanie w czystym, błękitnym Morzu Karaibskim w Negril. Polecam szczególnie tą pierwszą aktywność, bo wrażenia są niezapomniane.

Mam za sobą także wycieczkę kolejką linową przez dżunglę w pobliżu Montego Bay oraz wycieczkę po jaskiniach Green Grotto, w pobliżu Ocho Rios. Naprawdę warto skorzystać z tych atrakcji. Kingston to z kolei propozycja dla miłośników nowoczesnych metropolii z butikowymi hotelami, eleganckimi restauracjami i europejskimi sklepami. Podsumowując, nieważne czy szukacie relaksującego wypoczynku na plaży, czy fantastycznych przygód. Podróż na Jamajkę jest dla wszystkich.

Warto przeczytać