Stolicą Meksyku jest miasto o tej samej nazwie. Jest nie tylko jednym z największych, ale i najstarszych metropolii na świecie. Liczy aż 9 milionów mieszkańców. Mexico City zostało założone przez Azteków. Nosiło wówczas nazwę Tenochtitlan. Doczekało się zresztą wielu rozmaitych określeń. Najbardziej popularne z nich to Miasto Pałaców, Miasto Nadziei oraz Chilangolandia. Przydomek „chilango” noszą w Meksyku mieszkańcy stolicy.

Najstarsza część Meksyku została wzniesiona na jeziorze zasypanym przez konkwistadorów. Dlatego chodzenie po gruncie daje wrażenie stąpania po bagnie. Ponieważ często występują tu trzęsienia ziemi, podłoże przypomina wówczas ruszającą się galaretę. Do jednego z najsilniejszych trzęsień ziemi doszło 1965 roku, kiedy Meksyk nawiedziły wstrząsy o sile 8 stopni w skali Richtera. Zginęło wówczas 10 tysięcy osób.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych Meksyku należą tzw. Pływające Ogrody Xochomilico. Indianie w dawnych czasach umieszczali kwitnące rośliny na tratwach wypełnionych mułem, które swobodnie dryfowały po wodzie. Z upływem lat rośliny wypuściły tak długie korzenie, że wrosły one w dno jeziora. Widok poruszających się po wodzie kwiatów robi ogromne wrażenie.

Meksykanie kochają piłkę nożną. Jest ona tutaj sportem narodowym. Praktycznie każdy mały chłopiec w wolnym czasie gra na podwórku w piłkę. I oczywiście każdy marzy o tym, aby zostać odkrytym przez łowcę talentów i osiągnąć sukces. Przykładów takich karier jest w Meksyku nie mało. Drugą najbardziej popularną „dyscypliną sportową” są walki z bykami. Corridy to spadek po hiszpańskich konkwistadorach.

Meksyk można nazwać ojczyzną czekolady. To właśnie Aztekowie jeszcze przed przybyciem najeźdźców z Hiszpanii przyrządzali czekoladę z ziaren kakaowca. Jednak Czekolada jest w Meksyku bardziej popularna w formie płynnej. Dodaje się do niej często szczyptę chilli. Meksykańska kuchnia nie ma sobie równych. Meksyk jest rajem dla miłośników smacznego, pożywnego i niezwykle pikantnego jedzenia. Popularność kuchni meksykańskiej jest na całym świecie ogromna. Do najbardziej znanych dań meksykańskich należą chilli con carne, nachos oraz tortille. Najbardziej niezwykłymi potrawami są z pewnością, jedzone jeszcze w niektórych rejonach kraju, grzechotniki, koniki polne oraz małpy.

Trudno o bardziej rozrywkowy naród, niż Meksykanie. Uwielbiają oni dobrą zabawę, a różnego rodzaju święta, uroczystości oraz imprezy zdarzają się tutaj nagminnie. Marzec jest miesiącem Festival de Mexico. To swego rodzaju święto miasta. Można wówczas wziąć udział w jednym z licznych koncertów, pokazów filmowych, wystaw oraz zabaw na świeżym powietrzu, które bardzo często przeciągają się do białego rana. W kwietniu z kolei odbywa się Meksykański Tydzień Mody, a w maju rockowy festiwal Vive Latino. Przyjeżdżając do Mexico City w sierpniu można wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki. To tylko jedne z wielu przykładów imprez organizowanych w tym wyjątkowym mieście.

 

 

Warto przeczytać