Meksyk jest coraz częściej wybierany przez nas, jako cel zagranicznych wojaży. Nic dziwnego. Kraj ten jest niezwykły i otwiera przed turystami moc atrakcji. Zanim jednak udamy się w podróż do Meksyku, powinniśmy poznać kilka podstawowych faktów na temat tego kraju.

Na początku trochę informacji walucie i cenach. Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso, które dzieli się na 100 centavos. Jednak w większości miejsc zapłacimy bez problemów również dolarami amerykańskimi. Ceny są porównywalne z naszym krajem. Jednak musimy liczyć się z tym, że są mocno zróżnicowane. Wszystko zależy od regionu kraju, do którego się udajemy. Z wyższymi cenami na pewno spotkamy się na północy kraju, która jest znacznie bogatsza. Południe jest dużo tańsze, jeżeli chodzi o koszty utrzymania. Można tutaj przetrwać za naprawdę nie wielkie koszty. Oczywiście pod warunkiem, że nie przebywamy w jednym z drogich kurortów. Jedząc posiłek na mieście wydamy od 100 do 200 pesos. Z niższymi cenami za jedzenie spotkamy się w przydrożnych, objazdowych budkach.

W Meksyku możemy zetknąć się z wszelkimi możliwymi klimatami. Północ kraju zajmują pustynie i półpustynie. Od wschodu i zachodu Meksyk otaczają oceany. Na południu kraju rozciąga się tropikalna dżungla ze skarbami Majów. Środkowa część Meksyku jest również niezwykle zróżnicowana. Góry, wodospady, lasy… co krok otaczają nas zupełnie inne krajobrazy. Wzdłuż całego zachodniego wybrzeża biegnie masyw górski Sierra Madre. Jeżeli więc planujemy przedostać się z centralnej części kraju nad Ocean Spokojny musimy wziąć pod uwagę, że podróż będzie dosyć długa. Za to widoki są niezapomniane.

Wiele osób wyjeżdżając do odległych zakątków świata martwi się o dostęp do Internetu i telefonii komórkowej. W Meksyku na pewno nie pozostaniemy odcięci od świata. Jest tutaj bardzo dużo niedrogich kafejek internetowych. Korzystają z nich chętnie zarówno miejscowi, jak i cudzoziemcy. W niektórych kawiarniach oraz restauracjach skorzystamy również z darmowego połączenia Wi-Fi. Telefony komórkowe z reguły nie gubią zasięgu, a w razie problemów istnieje tu sporo automatów telefonicznych.  Oczywiście, jeżeli wybieramy się w bardziej odludne części Meksyku, do dżungli lub w góry, mogą zdarzyć się problemy z komunikacją. Dzwoniąc z telefonów komórkowych weźmy także pod uwagę fakt, że roaming jest bardzo drogi. Do komunikacji z Polską najlepiej wykorzystać Skype, a jeżeli nie mamy dostępu do Internetu dobrym rozwiązaniem są budki telefoniczne. Wystarczy zakupić kartę LADA lub Todito, a średni koszt minutowego połączenia to mniej więcej 10 peso.

 

Warto przeczytać