Z wyspy Palawan przywiozłam mnóstwo niezwykłych doświadczeń i setki przepięknych zdjęć. Palawan to bez wątpienia jedna z najlepszych atrakcji turystycznych w tropikalnym raju Filipin. Tak oszałamiających widoków trudno szukać gdzie indziej. Wyspa zachwyciła mnie od pierwszego momentu i nadal trwam w tym zachwycie.

Przyrodniczy skarb Palawanu
Mniej niż godzinę jazdy od centrum Puerto Princesa City czekała na mnie znana na całym świecie atrakcja przyrodnicza. Park Narodowy Podziemnej Rzeki Puerto Princesa, znany również pod nazwą Parku Narodowego Podziemnej Rzeki Sabang. Miejsce to zostało oficjalnie uznane za jeden z 7 nowych cudów natury w 2012 roku. To dało turystom dobry powód, by zatrzymać się w stolicy prowincji, zamiast podróżować dalej, na północ do El Nido lub Coron. Do niezwykłej jaskini wpłynęliśmy na pokładzie łodzi w towarzystwie przewodnika, ciekawie opowiadającego o tej wyjątkowej atrakcji. Tym, co zapada w pamięć najbardziej jest niesamowita sceneria, którą tworzą wielometrowe stalaktyty i stalagmity zawieszone nad podziemną rzeką. Wrażenie jest oszałamiające.

http://planetescape.pl/oferty/#kraj/0/termin/0/typ/11/sort/asc

Wizyta w Port Barton
W trakcie wyjazdów zagranicznych staram się omijać miejsca oblegane przez turystów. Dlatego z radością udałam się do Port Barton. Ta wioska rybacka w gminie San Vicente znajduje się prawie w połowie drogi między Puerto Princesa i El Nido. Z jakiegoś powodu, jej piękne plaże i wysepki nie są tak popularne, jak El Nido czy Coron. Jest tutaj bardzo cicho i spokojnie. Prawdopodobnie to decyduje o niesamowitym uroku Port Barton.Można rozkoszować się pięknymi plażami bez towarzystwa innych turystów. Oprócz dziewiczych przystani na wyspach takich, jak Niemiecka Wyspa i Wyspa Egzotyczna, Port Barton ma również dobrze zachowane rafy idealne do nurkowania. Na zaawansowanych nurków na dnie morza czekają natomiast wraki statków.

Plażowanie na El Nido
Pobyt na Filipinach bez plażowania nie wchodził w ogóle w grę. Od zawsze uwielbiam leniwe wygrzewanie się na słońcu, więc w tym tropikalnym raju chciałam znaleźć miejsce idealne do plażowania. I znalazłam! Cudowne El Nido! Północny obszar wyspy może być uważany za koronę Palawanu. Tutaj leżą zapierające dech w piersiach plaże i wody El Nido i Coron. Wyspy Bacuit Bay w gminie El Nido są w dużej mierze odpowiedzialne za boom w turystyce. Białe plaże są nieskazitelne, a otaczające je wody charakteryzują się przepięknym odcieniem.

Urocze plaże El Nido pozwalają bliżej poznać wycieczki po Zatoce Bacuit. Wyspa posiada również kilka innych plaż, które są łatwo dostępne i nie wymagają wypożyczania łodzi. Najpopularniejsze to Nacpan, Marimegmeg, Las Cabanas i Corong-Corong. Oprócz opalania się, spacerów nad brzegiem oceanu i wspaniałego leniuchowania z pysznym koktajlu w ręku, najlepszą atrakcją mogą być przepiękne zachody słońca. Magiczne, niepowtarzalne, trudne do opisania. Nawet najlepsze zdjęcia nie oddadzą ich uroku.

Miejscem wartym odwiedzenia jest z pewnością Mała Laguna w El Nido. To cud, który można odkryć na kajaku. Trzeba przygotować się na przeciskanie przez wąski otwór między dwoma wapiennymi formacjami skalnymi oraz na zapadające w pamięć widoki, które czekają w środku. Wpływając do Małej Laguny czułam się, jakbym wkraczała w całkowicie nowy, niemal fantastyczny świat. Wysokie formacje skalne, które ją otaczają, kontrastują z lśniącymi wodami laguny. Kiedy już jesteśmy w środku, prawdziwa zabawa polega na zbadaniu tysiąca zakamarków laguny. Ta atrakcja jest naprawdę magiczna.

Warto przeczytać