Egzotyczny i nieodparcie urzekający Wietnam jest krajem o zadziwiającej urodzie i bogatym dziedzictwie kulturowym oraz historycznym. To miejsce, które może zafascynować swoimi niepowtarzalnymi krajobrazami oraz niesamowitymi zabytkami. Warto poznać je z każdej strony, bo każda jest równie piękna. Jak wyglądają moje wspomnienia z Wietnamu?

Spacer uliczkami Hanoi
Hanoi to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Wietnamie. Warto zgubić się wśród jego uliczek, aby spotkać się z mieszkańcami i skosztować pysznych wietnamskich specjałów. Do najciekawszych miejsc w Hanoi należy stara dzielnica miasta - Hoan Kiem, która jest centrum biznesowym i głównym celem wszystkich turystów. Znajdziecie tu wiele miejsc o znaczeniu religijnym, budowle kolonialne, restauracje, kawiarnie, bary, centra handlowe i butiki rozproszone po szesnastu ulicach, które tworzą Starą Dzielnicę. Ulice te dzielą się również na liczne alejki, więc istnieje wiele zakątków, które można zwiedzić. Co ciekawe, nazwy ulic pochodzą od towarów i usług sprzedawanych w danym miejscu. Trzeba przyznać, że znacznie ułatwia to wędrówkę. Na zwiedzanie warto wybrać się pieszo, najlepiej we wczesnych godzinach rannych, gdy miasto właśnie budzi się ze snu. W Hanoi znajduje się wiele interesujących miejsc. Plan wycieczki po tym mieście powinien obejmować: Cytadelę Cesarską, Więzienie Hoa Lo, Katedrę św. Józefa, Mauzoleum i Muzeum Ho Chi Minha oraz Świątynię Literatury.

Planetescape.pl

Zatoka Ha Long i jej skarby
Zatoka Ha Long to klejnot wietnamskiej turystyki. Nie znajdziemy przewodnika turystycznego po tym kraju, który nie rozwodziłby się nad pięknem tego wyjątkowego miejsca. Ha Long Bay jest jednym z siedmiu naturalnych cudów świata. To prawdziwe uosobienie wietnamskiego wybrzeża, z tysiącami wapiennych szczytów krasowych wystających ze szmaragdowej wody i setką niezamieszkanych wysp pokrytych gęstą dżunglą. Zorganizowana wycieczka to najprostszy sposób na poruszanie się po tym obszarze, ponieważ jest on objęty ochroną UNESCO. Ukryta Zatoka, Wyspa Żółwia, Jaskinia Dau Go. W pobliżu Zatoki Ha Long czeka na turystów mnóstwo atrakcji.

Kolonialne Hoi An
Hoi An to miasto pełne zabytków, wspaniałych potraw, barwnej architektury i pięknych krajobrazów. Oto kilka miejsc, które spodobały mi się tu najbardziej. Pierwszym z nich jest zbudowany w XVIII wieku dla wietnamskiej rodziny kupieckiej, dom Tan Ky, jeden z najbardziej historycznych budynków w malowniczym starym mieście Hoi An. Architekci tworzący budowlę zaczerpnęli wiele ze stylów budownictwa japońskiego, chińskiego i wietnamskiego. Zwiedzając w dalszym cięglu umeblowane i urządzone z ogromnym smakiem pokoje zyskujemy wgląd w realia życia kilku pokoleń kupców z Hoi An. Z pewnością warto zwrócić uwagę na szczegóły, takie jak kolumny z masy perłowej, które zostały ozdobione chińskimi wierszami i piękne rzeźby pod sklepieniem.

Kolejna ciekawa atrakcja to Most Japoński, który jest jedynym zadaszonym mostem na świecie ze świątynią buddyjską wewnątrz. Został zbudowany w XVI wieku, jako swego rodzaju podarunek od chińskich i japońskich społeczności kupieckich, zamieszkujących dawniej miasto. W przeciwieństwie do większości innych budynków na Starym Mieście, które charakteryzują się ekstrawagancka mieszanką chińskich i wietnamskich stylów architektonicznych, most zachował typowo japoński charakter. Stonowana ornamentyka i liczne odniesienia do historii Japonii stają się jego głównym atutem.

Hoi An jest otoczone zielonymi, bujnymi krajobrazami i prawdziwym grzechem byłoby nie wybrać się na wędrówkę wokół miasta podczas pobytu tutaj. W Hoi An czekają na nas liczne oferty wycieczek rowerowych i trekkingowych, w trakcie których uczestnicy mogą podziwiać soczyście zielone pola ryżowe, malownicze wzgórza, tradycyjne wietnamskie wioski oraz rajskie, samotne plaże. Bardziej spragnieni przygód podróżni mogą zdecydować się na urządzenie jednodniowej wycieczki z miasta, a do pobliskiego Danang, gdzie znajduje się piękny półwysep Nui Son Tra.

Na koniec atrakcja, która mnie prawdziwie urzekła. W Hoi, po drugiej stronie rzeki od centrum Hoi An, znajduje się jeden z najpiękniejszych nocnych targów w Wietnamie. Latarnie są prawdziwym symbolem Wietnamu. Znajdziemy ich tutaj co nie miara, w rozmaitych kształtach, kolorach i rozmiarach. Pomysł zabrania do domu jedwabnej latarni, jako pamiątki dla wielu turystów okazuje się zbyt kosztowny. Ale sam widok tysięcy rozświetlonych lampionów nocnych ciemnościach robi ogromne wrażenie.

Warto przeczytać