Na palcach jednej ręki można policzyć kultury na świecie, które nigdy nie zostały podbite i do dnia dzisiejszego rozwijają się w zgodzie o tradycję. Należy do nich Japonia, królestwo sushi, Gejsz, organizacji i działania dla dobra społeczeństwa, a nie jednostki. Z perspektywy europejskiej niełatwo nam zrozumieć tą niezwykłą solidarność Japończyków i zupełny brak sprzeciwu wobec często kontrowersyjnych decyzji cesarstwa. Pod względem turystycznym Japonia jest „top of the top”! Ale to nie kierunek dla każdego. Przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie do podróżowania po Japonii. Zapraszamy do lektury.

Dla kogo jest wycieczka do Japonii? Dla kogo nie?
Japonia, kraj leżący na drugim końcu świata, bo we wschodniej Azji, to kierunek dla świadomego podróżnika. W uporządkowanym, aczkolwiek zaskakującej rzeczywistości odnajdą się samotni wędrowcy, pary, doświadczeni i dociekliwi, a także zainteresowani kulturą dalekowschodnią ludzie. W Japonii każdy aspekt życia jest zupełnie inny, a nawet chaos został uporządkowany. Brak zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych zachęca do korzystania z uroków nocnego życia, chociaż na miejscu okazuje się, że w nawet najbardziej szalonej japońskiej imprezie panują ścisłe zasady, a nawet kodeks imprezowania. Dlatego wycieczki do Japonii nie polecamy osobom, które lubią chaos i dynamiczne otoczenie. Japonia nie jest też krajem dla miłośników plażowania, pomijając kurort spopularyzowany przez Amerykanów, Okinawę. Do Japonii jedzie się po kulturę i po doświadczenia. Podróżowanie z bardzo małymi dziećmi może nieść za sobą wiele ograniczeń.

Kiedy jest sezon na Japonię? Czy należy się obawiać trzęsień ziemi?
Najpopularniejszą porą roku, podczas której Japonię odwiedzają setki tysiący turystów jest wczesna wiosna, pora kwitnienia wiśni. Ustalenie dokładnego terminu kwitnienia wcale nie jest proste, bo drzewa obsypują się owocami jedynie przez 7 do 9 dni, w zależności od regionu. Przyjmuje się, że do Tokio najlepiej przyjechać w pierwszym lub drugim tygodniu marca, ale na Okinawie wiśnie kwitną już z początkiem lutego. Generalnie, najgorszym okresem na podróż do Japonii jest czerwiec, który zwykle charakteryzują obfite deszcze i duża wilgotność powietrza, przez którą zwiedzanie staje się po prostu męczące. Piękno kraju podziwiać można także jesienią, wtedy z kolei kwitną klony, przez co Japonię oblewa fala czerwieni i ciepłych odcieni. Pomiędzy wrześniem a listopadem zdarzają się tajfuny. Trzeba także wziąć pod uwagę, że japońskie wyspy znajdują się w strefie silnie aktywnej sejsmicznie, więc mniejsze i większe trzęsienia ziemi są tu na porządku dziennym. Nie należy się ich jednak obawiać, ponieważ Japończycy do perfekcji opanowali sztukę bezpiecznej zabudowy, systemów alarmowych i błyskawicznej ewakuacji.

Jakie dokumenty są potrzebne podróżując po Japonii? Czy Japonia jest bezpieczna?
Japonia to drogi kraj, w którym bardzo trudno dostać pracę na czarnym rynku, dlatego Japończycy nie dają podróżującym sterty dokumentów do wypełnienia. Obywatele Polski (podobnie jak z krajami w większości świata), nie potrzebują wizy, a w celach turystycznych mogą pozostać na terenie Japonii do 90 dni. Podczas wjazdu należy okazać paszport, który jest ważny 3 miesiące od dnia przekroczenia granicy. Japonia to ultra bezpieczny kraj, w którym niezwykle rzadko zdarzają się kradzieże kieszonkowe, Japończycy są bardzo uczciwi. Prędzej można się obawiać o niecne zamiary przyjezdnych, którzy wykorzystują przejrzystość zasad. Ryzyko ataków terrorystycznych praktycznie nie istnieje. Jeśli chodzi o szczepienia, to nie do Japonii nie ma szczepień obowiązkowych, warto natomiast zaktualizować książeczkę o szczepienia zalecane, np. przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu czy WZW A i B.

Jak podróżować po Japonii?
Najwygodniejszym środkiem transportu wewnątrz kraju jest pociąg. Warto kupić bilety pociągowe wcześniej, ze względu na duże obłożenie miejsc. Istnieje kilka typów pociągów, od tych ultra szybkich, przez wolne (które i tak jadą dużo szybciej niż nasze polskie), a różnice widać głównie w cenie za bilet i w czasie przejazdu. Opłaca się wcześniej kupić tzw. JR PASS.

Warto przeczytać