Z roku na rok na wakacje Polacy wydają coraz więcej. Wzrost średniej płacy, łatwość przekraczania europejskich granic oraz interesujące oferty biur podróży sprawiają, że w branży turystycznej widać spore ożywienie. Pomysłów na spędzenie urlopu może być wiele, znaczna liczba turystów wybiera jednak konkretne propozycje: wakacje organizowane przez biura podróży, najchętniej w wersji last minute. Coraz więcej osób ceni także komfort, jaki zapewnia opcja all-inclusive i rośnie także popularność bardziej luksusowych wakacji.

Rosnące zainteresowanie biurami podróży

Spadek liczby biur podróży, jaki obserwowano kilka lat temu, paradoksalnie pozytywnie odbił się na kondycji branży. Wielkim problemem w 2012 roku były upadające firmy, a turyści, którzy im zaufali, mieli z tego powodu wiele nieprzyjemności. Wymusiło to zmianę przepisów, dzięki czemu na rynku pojawiają się biura podróży lepiej przygotowane do prowadzenia swojej działalności.
Dla klientów decydujących na się na skorzystanie z oferty biur podróży znaczenie ma także atrakcyjność konkretnych wycieczek. Największym zainteresowaniem cieszą się oferty last minute – znaczna obniżka cen sprawia, że koszt wyjazdu staje się porównywalny do samodzielnie zaplanowanego pobytu w niższym standardzie. Inny częsty wybór turystów to hotele o czterech lub pięciu gwiazdkach oraz opcja all-inclusive. Spędzenie luksusowych wakacji to marzenie coraz większej grupy osób i przeszkodą nie są dla nich nawet wyższe ceny związane z atrakcyjnymi warunkami i dodatkowymi atrakcjami, jakie coraz częściej oferują hotele.

Popularne kierunki wakacyjnych wyjazdów

Decyzja o miejscu spędzenia wakacji bardzo często zapada spontanicznie i mają na nią wpływ aktualnie dostępne oferty. Ponad 50% Polaków wyjeżdżających na wczasy poszukuje ofert last minute, nie mając wcześniej sprecyzowanych planów. Wiele propozycji biur podróży dotyczy krajów basenu Morza Śródziemnego, w związku z czym wybór często pada na Grecję, Hiszpanię bądź Turcję. Poszukując nieco mniej obleganych miejsc, turyści wybierają Bułgarię lub Chorwację. Wakacje poza Europą wciąż są dla wielu zbyt dużym wyzwaniem, jednak Egipt to dla Polaków interesujące miejsce na urlop – dobrze przygotowane zaplecze hotelowe i mnóstwo atrakcji zapewnionych przez biura turystyczne sprawiają, że nie słabnie zainteresowanie tym kierunkiem podróży.

Warto przeczytać