San Marino należy zaliczyć do jednych z najmniejszych państw w Europie, a nawet świecie. Ten maleńki kraj położony w Środkowej Europie stanowi enklawę położoną na obszarze Włoch. Stolicą Republika San Marino jest San Marino. To śródlądowe państewko uważa się za najstarszą republikę na świecie. Utworzył ją w 301 roku wybitnie utalentowany budowniczy, kamieniarz, inne źródła podają także, że był kowalem.

Tego zacnego chrześcijanina nazwaną Świętym Mrinusem. W trakcie prześladowań musiał uciekać prze cesarzem rzymskim i dotarł na szczyt Monte Titano, gdzie założył wspólnotę chrześcijańską. Początkowo tereny te zwane były "Ziemią San Marino", aż w końcu nazwa została przekształcona w tą aktualną, czyli "Republika San Marino". Mniejsze od San Marino są tylko Watykan i Monako. Z włoskimi regionami: Emilia-Romania i Marche graniczy na odcinku liczącym 39 km. Górzysty teren tego kraju wchodzi w skład pasma Apeninów.

Przytoczony wcześniej szczyt Monte Titano jest nie tylko kolebką państwowości i religii, ale najwyższym szczytem na terenie San Marino. Klimat, który panuje w tym kraju należy do łagodnych: ciepłe lata i niesrogie zimy. Dwie rzeki przepływają przez tę enklawę: San Marino oraz Marano. Dzięki swojemu położeniu na terenie Apeninów Północnych w kraju tym hoduje się przede wszystkim winorośl, dzięki czemu San Marino jest dostawcą pysznych win.

Warto przeczytać