Toskania to jeden z najciekawszych i największych regionów we Włoszech odpowiadający swoją powierzchnią województwu zachodniopomorskiemu czy północnoamerykańskiemu Belize. Stolicą i największym miastem regionu jest Florencja, jednak z Polski najłatwiej dostaniecie do leżącej na wybrzeżu Pizy (bezpośrednie połączenia z Gdańska, Krakowa oraz Modlina) lub do stolicy sąsiedniej prowincji Emilia Romania – Bolonii (loty z Katowic, Krakowa, Modlina, Warszawy i Wrocławia). Jeśli jednak zależy Wam na czasie, do samej Florencji dolecieć możecie z przesiadką w jednym z zachodnich miast na pokładzie linii Lufthansa, KLM czy Air France często za mniej niż 500 złotych lub tanimi liniami z Pragi i Wiednia, gdzie bilety w popularnych promocjach kilka razy w roku kosztują niecałe 150 złotych. 

Kiedy jechać do Toskanii? 

Najlepszym czasem na wakacje w Toskanii jest okres od czerwca do września, kiedy średnie temperatury w tym regionie wynoszą co najmniej 20 stopni, choć na przełomie lipca i sierpnia słupki rtęci we Florencji czy Pizie nierzadko przekraczają nawet 35 stopni w cieniu! Tutejsze lato jest też porą najmniej deszczową a suma lipcowych opadów bywa nawet 6-krotnie niższa od tej przypadającej na listopad czy grudzień. Sprzyjający podróżom klimat włoskiego lata jest jednak przyczyną wzrostu cen w tym okresie oraz najwyższej w skali roku liczbie turystów w miastach i wioskach Italii. Jeśli więc Wasz termin urlopu jest mobilny, męczą Was wysokie temperatury lub po prostu podczas swoich wakacji nie chcecie przepłacić warto rozważyć swoją podróż do Włoch późną wiosną – kwiecień i maj, lub wczesną jesienią – październik i pierwsza połowa listopada.    

Co warto zobaczyć w Toskanii?

Rozpoczynając swój urlop we Florencji z pewnością wybierzcie się do tutejszych muzeów i galerii. Znajduje się w nich obecnie około 1/3 najważniejszych dzieł sztuki z całego świata więc uważajcie na jedną z miejskich legend – syndrom florencki. Tak wielka kumulacja dorobku twórczości Michała Anioła, Leonarda da Vinci i setek innych twórców spowodować w Was może co najmniej palpitacje! Krajobrazy Toskanii zobaczyć mogliście oglądając między innymi Gladiatora, Inferno, Życie jest piękne czy oczywiście Pod słońcem Toskanii, lecz jeśli nadal potrzebujecie zachęty do wizyty w tym regionie, udajcie się na jego prowincje! Słynne cyprysowe aleje, średniowieczne miasteczka i znakomite chianti to składniki wspaniałych włoskich wakacji. Odwiedźcie zabytkowe San Galgano, gdzie gotyckie mury opactwa w malowniczy sposób łączą się z nieboskłonem, Lukkę nazywaną miasteczkiem setek kościołów czy też zalaną na skutek budowy tamy w 1947 roku wioskę Fabbriche di Carregine. Jeśli będziecie mieć szczęście, możecie trafić tam w czasie kiedy woda ze zbiornika zostaje spuszczona a miasto widmo udostępniane jest do zwiedzania turystom oraz jego dawnym mieszkańcom, obecnie mieszkającym w pobliskim Vagli Sotto. Na południu dodatkowo czekają Was gorące źródła okolic Bagno Vignoni, setki uroczych winnic czy też zabytkowa Siena z wpisaną na listę UNESCO starówką. Nie martwcie się jednak, jeśli nie wystarczy Wam czasu na wszystko – będzie to tylko pretekst do kolejnych wakacji we Włoszech!

Rosewood Castiglion del Bosco

Zaplecze noclegowe na toskańskiej prowincji obfituje zarówno w motele i hostele niższej klasy, tradycyjne gospodarstwa agroturystyczne jak i hotele najwyższej kategorii. My polecamy zatrzymać się Wam w położonym w pobliżu miasteczka Montalcino hotelu Rosewood Castiglion del Bosco. Obiekt założony w 2008 roku przez syna słynnego projektanta Salvatore Ferragamo – Massimo i jego żonę Chiarę znajduje się w średniowiecznej posiadłości utrzymany jest w butikowym klimacie i najwyższym, pięciogwiazdkowym standardzie. Na jego terenie znajdują się między innymi ruiny zamku, średniowiecznego kościoła czy jednej z tradycyjnych wiosek Toskanii. Podczas pobytu w obiekcie skorzystać możecie z rewelacyjnego SPA, zagrać w tenisa lub golfa na prywatnym 18-dołkowym polu w przepięknych okolicznościach toskańskiej przyrody oraz wybrać się na wycieczkę do hotelowej winnicy, połączoną oczywiście z degustacją! Jeśli więc szukacie inspiracji do podróży poślubnej, romantycznego wyjazdu we dwoje czy wakacji ze znajomymi w pięciogwiazdkowym standardzie wierzymy, że hotel Rosewood Castiglion del Bosco będzie najlepszym wyborem na luksusowy urlop pod słońcem Toskanii!  

 

Artykuł powstał we współpracy z biurem podróży nomade.pl

 

 

Warto przeczytać