Jamajka kojarzy nam się głównie z legendą muzyki reggae, Bobem Marleyem oraz wesołymi ludźmi palącymi kubańskie cygara. To państwo wyspiarskie często jawi nam się jako mały raj na Ziemi, a w drugiej połowie XX wieku stało się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Jest kilka rzeczy, które dobrze jest wiedzieć, zanim zaczniesz pakować walizki i wsiądziesz na pokład samolotu. Co musisz wiedzieć przed wylotem na Jamajkę?

Po pierwsze, dokumenty
Właściwie zawsze zanim zaplanujemy wycieczkę do jakiegokolwiek kraju powinniśmy sprawdzić, czy obowiązują nas wizy i w jaki sposób możemy je zdobyć. Obywateli polskich przy przekraczaniu granicy z Jamajką obowiązuje wiza turystyczna – dostajemy ją wbitą do paszportu na lotnisku, koszt takiej wizy to 20 USD. Potrzebujemy paszportu ważnego przez następne 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy oraz okazania biletu powrotnego. Na Jamajce bardzo często urzędnicy imigracyjni proszą o potwierdzenie, że mamy wystarczającą ilość pieniędzy na podróżowanie (w wypadku, kiedy jesteśmy turystami indywidualnymi). Podróżując samodzielnie koniecznie wykup polisę ubezpieczeniową i miej jej numer przez cały czas przy sobie. Sprawdź, czy twoje ubezpieczenie na pewno będzie respektowane na wyspie. Ponadto, na Jamajce obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy (polskie prawo jazdy trzeba mieć do wglądu), ale pamiętajcie, że ruch jest lewostronny.

Po drugie, ceny
W Jamajce oficjalną walutą jest dolar jamajski. Ma on przeliczenie 1 USD to około 128 JMD. Na Jamajkę można kupić jedynie dolary, ponieważ właściwie wszędzie można w nich płacić, ale jeśli bardzo zależy ci na wymianie waluty, zrób to w lokalnym kantorze (ale nie na lotnisku). Jamajka nie należy do najtańszych krajów, ale plasuje się raczej gdzieś po środku. Prawdziwym ratunkiem dla budżetowych turystów są popularne targi, na których można kupić wszystko, czego tylko potrzebujemy – od świeżych warzyw i owoców, po przyprawy, przysmaki czy ubrania. Za obiad w przeciętnej restauracji zapłacimy ok. 5 USD, śniadania są tańsze. Puszka piwa to koszt pomiędzy 1-2 USD, a butelka dobrego rumu – ok. 6 USD. Mniej więcej na dwutygodniowy wypad na Jamajkę będziemy potrzebować ok. 500-600 USD, więc nie jest to bardzo duża suma. Pamiętajmy o tym, by bilety kupować z odpowiednim wyprzedzeniem, bo na Jamajkę sezon jest praktycznie przez cały rok. Rezerwując noclegi za pośrednictwem popularnych portali również oszczędzimy trochę pieniędzy – wszystko zależy od naszego kombinowania i sprytu.



Po trzecie, czy Jamajka to bezpieczny kraj?
Tak, co nie znaczy, że nie powinniśmy na siebie uważać. Wracanie w środku nocy po bocznych uliczkach nie będzie rozsądne w żadnym kraju na świecie. Na Jamajce najczęściej zdarzają się drobne kradzieże, dlatego trzeba zwracać uwagę na to, gdzie trzymamy dokumenty i pieniądze.

Po czwarte, Jamajka to wyspa o kolonialnej przeszłości
Jamajka posiada barwną, chociaż stosunkowo krótką historię. Jej odkrycie przypisuje się słynnemu Krzysztofowi Kolumbowi w XV wieku. Jednak wkrótce później na wyspy przybyli Brytyjczycy i zaczęli się rządzić. Pierwotni mieszkańcy, czyli ludy Indian Arawak, zostały wyparte przez niewolników afrykańskich, i chociaż kilkadziesiąt lat później niewolnictwo zostało zakazane – Afrykańczycy na wyspie pozostali. Brytyjczycy odparli również powstanie Murzynów, a dopiero XX wiek przyniósł Jamajce niepodległość. Dzisiaj na wyspie żyje ok. 2.7 miliona zróżnicowanych rasowo i etnicznie mieszkańców – od Indian, przez ludność afrykańską, arabską i europejską. Co ciekawe, w Jamajce nadal uznaje się Królową Elżbietę II jako „Królową Jamajki”, co daje smutny wniosek, że Jamajczycy są przywiązani do brytyjskiej dyktatury. Będąc na wyspie koniecznie udajcie się do stolicy, Kingston i zróbcie sobie spacer po tzw. Hiszpańskim Mieście - pierwszej stolicy Jamajki. Znajduje się tam sporo budynków z czasów kolonialnych, gdzie świetnie widać, jak architektura hiszpańska przenikała się z brytyjską. Nie możecie tego przeoczyć.

Po piąte, leki
Gdziekolwiek się nie wybieracie, wasza podręczna apteczka powinna zawierać chociażby najmniejszy zapas podstawowych leków. Trzeba pamiętać o tym, że Jamajka to dla przeciętnego Europejczyka klimat dość egzotyczny i nasze ciało może przeżyć szok termiczny zanim przywyknie do nowego otoczenia. To samo dotyczy kuchni jamajskiej. Dlatego weźmy ze sobą tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, tabletki na gardło, tabletki na trawienie, przeciwbiegunkowe, probiotyki i gaziki z substancjami odkażającymi. Nie musimy brać całych opakowań, wystarczy po kilka sztuk.

Warto przeczytać