Malezja cieszy się ogromną popularnością wśród zachodnich turystów. Podróżuje się w tym kierunku z wielu względów – między innymi po to, by zobaczyć, jak funkcjonuje jeden z najbogatszych i najszybciej rozwijających się krajów Azji Południowo-Wschodniej. W porównaniu z Japonią lub Chinami, zwiedzanie Malezji nie będzie dla nas bardzo kosztowne. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Malezji? Prócz wielkich metropolii warto wybrać się na wyspy, bo Malezyjczycy razem z Indonezją i Bruneą dzielą się rządami na największej wyspie świata – Borneo. To bardzo interesujące zestawienie, nowoczesne malezyjskie miasta i dzikie dżungle na Borneo. Jeśli jesteś zainteresowany podróżowaniem po tych terenach, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Trochę liczb i obserwacji
Szacuje się, że Malezję zamieszkuje około 28 milionów ludzi, w większości Muzułmanów. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkańcy Azji mają specyficzne podejście do religii, która bardzo często stanowi niezrozumiałą dla Europejczyków mieszankę różnych tradycji. To bardzo fascynujące doświadczenie zobaczyć kulturę azjatycką, która ma zupełnie inne oblicze od tych znanych nam na zachodzie. Malezyjczycy uchodzą za mniej radykalnych Muzułmanów, chociaż to zapewne zależy od regionu. Zwiedzając Malezję będziemy non stop wpadać na różnego rodzaju zakazy i ograniczenia albo czytać oczywiste instrukcje obsługi sprzętów, które wydawały nam się proste, np. jak korzystać z ubikacji (swoją drogą, o azjatyckich ubikacjach krążą już legendy). Stolicą Malezji jest Kuala Lumpur, na całym świecie kojarzone się z obrazkiem dwóch pnących się do nieba i świecących bliźniaczych wież, Petronas Towers. Można je zwiedzać do późnych wieczornych godzin, chociaż bilety na nie należą do najtańszych. W Kuala Lumpur mieszka około 1,5 miliona ludzi, których korzenie sięgają różnych kultur – majajskich, indyjskich, chińskich, nierzadko także europejskich (jeszcze z czasów kolonialnych) . Spotkamy tutaj także sporo grup etnicznych. Nie ma co ukrywać, że Malezja może się pochwalić naprawdę wyjątkową w skali świata kulturą. 

Co trzeba zobaczyć w Malezji?
Zacznijmy od stolicy, Kuala Lumpur. Prawdopodobnie to tutaj wylądujecie i tu też zakończy się wasza podróż, więc warto poświęcić temu miastu więcej uwagi. Kto odnajdzie się w KL? Miłośnicy wielkomiejskiej atmosfery, ekskluzywnych butików, drapaczy chmur i metropolii. Jak już wspomnieliśmy, trzeba wjechać na Petronas Towers. Poza tym, warto skorzystać z darmowej wycieczki po centrum miasta, którą finansuje urząd miasta (więcej informacji można znaleźć na forach lub oficjalnej stronie Kuala Lumpur). Wszystko oczywiście w języku angielskim. Na trasie wycieczki znajduje się słynny Plac Niepodległości i kilka ważnych budynków administracyjnych. Za darmo z przewodnikiem zwiedzimy także muzułmańską dzielnicę Kampong Baru, na której nadal stoją tradycyjne drewniane malajskie domy na palach, z pomiędzy których wyrastają kolorowe ryneczki i targowiska. Do tej dzielnicy możemy dojść spacerkiem, znajduje się bowiem niedaleko wież Petronas. W porównaniu do nowoczesnego centrum stanowi świetny kontrast. Będąc w Kuala Lumpur trzeba zajrzeć do Lake Gardens, na którego obszarze powstało wiele tematycznych ogrodów. Za wstęp do części z nich musimy zapłacić, ale niektóre z nich są dostępne dla turystów za darmo. Które z nich – to także sprawdzimy bez problemu w Internecie. Podskoczcie też do Parku Jeleni, w którym znajduje się piękna chińska świątynia poświęcona bogini Tien Hou. Łączy w sobie elementy taoistyczne i buddyjskie, a z jej tarasów roztacza się piękny widok. Porada turystyczna: koniecznie ściągnijcie sobie aplikację z mapaki offline, dzięki którym w każdym momencie wycieczki będziecie wiedzieć, gdzie się znajdujecie. 

Wyspa Langkawi
Wyspa Langkawi to bardzo ciekawe miejsce z dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. To największa malezyjska wyspa, na której można kupić wiele produktów w strefie bezcłowej – warto tu przyjechać choćby na zakupy. Langkawi znajduje się na zachodnim wybrzeżu Malezji, niedaleko do granicy z Tajlandią (więc będąc w Tajlandii także można tu wyskoczyć), mierzy około 500 kilometrów, a zamieszkuje ją jedynie 100 tysięcy Malezyjczyków. Znajduje się tu międzynarodowe lotnisko, a cała wyspa jest bardzo nowoczesna i bez problemy można się w jej obrębie transportować. Może posłużyć za bazę wypadową w inne miejsce, bo noclegi na niej należą do tańszych - tak samo jak wstęp na różne atrakcje czy posiłki w restauracjach. To jedno z ulubionych miejsc turystów budżetowych. Wyspę swego czasu bardzo promowano wśród agencji turystycznych, więc może być zatłoczona. Przybywają tu turyści z całego świata, ale też Malezyjczycy lubią odpoczywać podczas weekendów.

Warto przeczytać