Gwatemala leży poza głównym szlakiem turystycznym, jest to więc idealny kraj do eksplorowania na własny sposób. Setki różnych ekosystemów czeka na odkrycie w pięknych parkach narodowych. Gwatemala to prawdziwy raj dla miłośników natury, ale i dla tych, którzy interesują się kulturą i obyczajami Indian oraz chcą prześledzić historię starożytnych Majów w tym regionie. Podróż do Gwatemali zabierze Was w nieznany i tajemniczy świat rytuałów, magii i przygody. Gwatemala jest niewielkim krajem, wielkości amerykańskiego stanu Ohio, który zachwyca i wciąga bez reszty. Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę właśnie do Gwatemali? Które miejsca trzeba odwiedzić w tym kraju?

Miasto Antigua – miasto starożytnych Majów
Zwiedzanie Gwatemali polecamy zacząć od prawdziwej perełki, kolonialnego miasteczka Antigua. Wszystko w tym mieście znajduje się w odległości krótkiego spaceru, dlatego można odwiedzić wszystkie ważne miejsca w przeciągu całego dnia. W Antigua powitają Cię brukowane uliczki i hiszpańska architektura. Lekko senna atmosfera Starego Miasta wprowadza w marzycielski nastrój. Warto przejść się do kultowych barów i napić się zimnego piwa. Dawna stolica Gwatemali wiele przeszła w swojej historii – katastrofy naturalne, wojny domowe i trudne lata kolonizacji. Niegdyś tętniące życiem miasto dzisiaj przypomina poczciwą prowincję, jednak jest bardzo fascynująca. Ulice miasta są w większości ułożone w prostokątną siatkę, a punktem początkowym jest Parque Centrale (park centralny). Północno-południowe drogi w mieście nazywają się avenidas, są podzielone na dwie części, północną (sur) i południową (norte), a wschodnio-zachodnie to calles. Znając ten układ trudno się tu zgubić, trzeba przyznać, że to bardzo wygodne i nie potrzebna jest żadna nawigacja. Całe miasto jest pełne zabytków, pomników, fontann i ruin. Zostało założone przez Hiszpanów w XVII wieku, zgodnie z tradycyjnym projektem głównego placu otoczonego budynkami rządu i Kościoła katolickiego. Warto odwiedzić La Catedral, el Palacio de los Gobernadores, Convento de Capuchinas, Convento de Santa Clara, el Arco de Santa Catarina, Iglesia La Merced i targ rękodzieła.

Jezioro Atitlan - łatwo dostępna kultura Majów
Święte jezioro Atitlan niegdyś było dla Majów centrum całego świata. Jezioro jest pochodzenia wulkanicznego i otaczają je małe miasteczka zamieszkałe przez różne grupy etniczne. To jedna z największych atrakcji w Gwatemali i zawsze można spotkać tutaj kogoś ciekawego. Najczęściej odwiedzanym miasteczkiem jest Panajachel, które stanowi bazę wypadową do pozostałych lokalizacji. To małe miasteczko z dynamicznie rozwijającym się przemysłem turystycznym, w którym wybudowano mnóstwo restauracji, hotelików i punktów usługowych. Najstarszym hotelem w Panajachel jest Casa Cakchiquel, w którym podobno spał legendarny Che Guevara. Co można robić w takim miasteczku położonym przy pięknym jeziorze Atitlan? Wypożyczyć rowery i cieszyć się malowniczą okolicą, uczyć się nurkowania lub hiszpańskiego, a także wziąć udział w spływach kajakowych. Do popularnych atrakcji należą wycieczki do pobliskich rezerwatów przyrody – szczególnie do Rezerwatu Przyrody Atitlan. Trzeba pamiętać, że w takich turystycznych miasteczkach wiele rzeczy robionych jest pod turystów, dlatego np. zdziwienia nie budzą ludzie z wiosek chodzące po rynku w strojach Majów i sprzedające „przedmioty, których używali starożytni Majowie”. Oprócz miasteczka Panajachel warto odwiedzić także bardziej imprezowe San Pedro La Laguna czy San Marcos La Laguna.

Tikal – zaginione miasto Majów
Tikal to duże stanowisko archeologiczne w Gwatemali. W starożytności było to jedno z największych i najważniejszych miast Majów. Dziś jest to jedno z najbardziej fascynujących i przyjemnych miejsc kultury majańskiej do odwiedzenia, głównie ze względu na oddalenie od szlaku turystycznego, ale także na malownicze otoczenie dżungli. Turyści przyjeżdżają tu autobusami, ale w Tikal daleko do poczucia zatłoczenia, jak w Chichen Itza i lub innych miejsc-śladów po starożytnych Majach. Niektóre świątynie są wciąż odkrywane i można obserwować zajętych pracą archeologów. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Niegdyś Tikal było świętym miastem Majów – z całego kontynentu przybywały tu pielgrzymki, by wykonywać tajemnicze rytuały mocy. Krajobraz Tikal zapiera dech w piersiach ze względu na rozrzucone na ogromnej przestrzeni ruiny i piramidy, otoczone dżunglą. Można tu się wpinać na świątynne szczyty i podziwiać panoramę, to niezwykłe doświadczenie. Najlepiej odwiedzić Tikal z samego rana, gdyż wtedy można spotkać na swojej drodze… dzikie małpy i tukany. W tutejszych dżunglach żyją także jaguary, jednak ich widok jest bardzo rzadki. Zdecydowanie podczas wycieczki po Gwatemali musicie odwiedzić miasto Tikal!

Warto przeczytać