Otoczona przez dwa oceany Gwatemala to kraj bardzo zróżnicowany. Z jednej strony ogromne, tropikalne dżungle z drugiej majestatyczne wulkany. Nie wiedzieć czemu państwo to długo pozostawało w cieniu innych krajów Ameryki Łacińskiej, jednak z roku na rok pojawia się tam coraz więcej podróżników, którzy odkrywają skarby Gwatemali. A jest co poznawać!

Ciężko scharakteryzować Gwatemalę, której niezwykłe bogactwo ujmie każdego. Jest to jedyny kraj w Ameryce Południowej, w którym znajdziemy aż cztery aktywne wulkany oraz przepiękne jeziora w kraterach już tych nieaktywnych. Mimo, że kultura Majów kojarzy nam się z Meksykiem to właśnie tutaj mieściła się stolica ich ogromnego państwa i tutaj wymyślono czekoladę, która używana była w ich kulturze. Wówczas nie znano jeszcze cukru i czekoladę przyprawiano między innymi ostrą papryką, stąd nazwa xococalit, czyli gorzka woda. Znajdziesz tu również Peten, czyli drugą co do wielkości tropikalną dżunglę oraz egzotycznego i niezwykle rzadkiego ptaka Quetzal, który w niewoli nie przeżyje więcej niż 24 godziny. Co jeszcze oferuje Gwatemala?

Wspaniały świat Majów
Tikal to starożytne miasto Majów, które znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Ruiny tego miejsca zostały odkryte dopiero pod koniec XVII wieku i uważa się, że była to stolica grupy ludów indiańskich mówiących językami z rodziny maja. Ten ogromny kompleks sakralno-administracyjny urzeka monumentalnymi charakterystycznymi piramidami schodkowymi, jednak prawdziwe wrażenie robi całość Parku Narodowego Tikal. Zajmuje on obszar 576 km2 z czego znaczna część ruin po tej starożytnej cywilizacji wciąż kryje się głęboko w gęstej dżungli. Zwiedzając więc Tikal będziesz mógł przyjrzeć się dokładnie nie tylko wspaniałej architekturze ale również bujnej faunie i florze. To właśnie tutaj znajdziesz ptaka Quetzale, który dla Majów były święty a dla współczesnych Gwatemalczyków stanowi symbol narodowy.

Miasto Quetzaltenango
Xeli – jak zdrobniale nazywają miasto mieszkańcy – to miejsce, gdzie można spotkać się z prawdziwie gwatemalską atmosferą. To wszystko dzięki temu, że turyści tłumnie uderzają do bardziej popularnego miasta, to jest Antigua. W Quetzaltenango zdecydowanie większą część ludności stanowią tubylcy. Nie spotkasz więc typowych atrakcji turystycznych, nie znaczy to jednak, że miasto jest nudne. Znajdziesz tu restauracje, knajpki i lokale, które urzekną cię lokalnym duchem. Szczególnie warto przyjechać tu w okolicy świąt Wielkiejnocy, które w Gwatemali obchodzone są spektakularnie i wiążą się z prawdziwie barwnym widowiskiem.

Santamaria
Będąc w Quelzaltenango musisz koniecznie udać się na wulkan, u którego podnóża położone jest miasto. Santamaria, bo tak nazywa się wulkan, ma aż 3772 m n.p.m.. Z jego nieziemsko wyglądającego szczytu rozpościera się piękny, zapierający dech w piersiach widok. Wokół spostrzeżesz pływające w chmurach szczyty pozostałych wulkanów znajdujących się w regionie. Wśród nich jest aktywny Santiaguito, gdzie można zauważyć drobne erupcje. Warto również wspomnieć, że na Santamaria często odbywają się majańskie ceremonie.

Zniszczone miasto
Wspomniana Antigua to główny cel turystów, którzy licznie odwiedzają to miasto. Co więcej, znaczną część mieszkańców stanowią obcokrajowcy, którzy zasiedlili się tu w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Miasto od lat było nawiedzane licznymi trzęsieniami ziemi tak, że do tej pory nie udało się odbudować wielu budynków a z większości, które przetrwały, odpada tynk. Nie wpływa to jednak na ogólny klimat miasta, który jest niezwykły. Na urok miejsca wpływają przede wszystkim brukowane uliczki, bardzo niska kolorowa zabudowa oraz pozostałości zrujnowanych kościołów i klasztorów. Gorący klimat i ogrom podróżników sprawiają, że miasto nigdy nie zasypia.

Naturalne baseny
Semuc Champey jest słynne z powodu wapiennego, długiego pomostu, którego szczyt kryje przepiękne naturalne baseny wypełnione krystalicznie czystą wodą. Zdecydowanie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi może poszczycić się Gwatemala. Nic więc dziwnego, że odwiedza je coraz więcej osób, które chcą popływać w tych turkusowych wodach, spływać małymi wodospadami, prowadzącymi z jednego basenu do drugiego lub wędrować po tropikalnym lesie.

Wulkaniczne jezioro
Atitlan to jezioro położone w kraterze wygasłego już wulkanu. Uznaje się, że jest to jedno z najpiękniejszych jezior na świecie. Trzeba przyznać, że widok na to ogromne jezior, posiadające 130,1 km2 powierzchni i otoczone przez trzy inne wulkany, jest wprost zdumiewający.

Warto przeczytać