Japonia, jedyny w swoim rodzaju kraj na świecie, który niemal od początku istnienia zachował swoją kulturę. Przez setki lat Japończycy szczelnie zamykali się na resztę świata, a ich zdystansowanie budziło niechęć. Właściwie dopiero od czasów tragicznej w skutkach II WŚ, Japonia stała się widoczna na mapie świata, systematycznie i z determinacją odbudowując się po atakach na Hiroszimę i Nagasaki. Dziś Japonia to jeden z najbogatszych i najszybciej rozwijających się krajów na Ziemi, otwarty na podróżników, jednak nie starający się nikomu imponować. Co chcielibyście wiedzieć o Japonii?

Kiedy w Japonii kwitną wiśnie?
Właśnie to pytanie pojawia się w wyszukiwarkach regularnie, bo każdy, kto planuje podróż do Japonii chciałby trafić na ulicę obrośniętą kwitnącymi drzewami wiśni. Widok jak z bajki oraz najpiękniejsza pora na odwiedziny w tym kraju. Czasu jednak nie ma tak dużo – wiśnie kwitną od stycznia do kwietnia, ale w różnych częściach Japonii. Trzeba pamiętać, że to Japonia jest bardzo długim krajem wyspiarskim, zróżnicowanym klimatycznie i geograficznie. Terytorium tego kraju jest poprzecinane pasmami górskimi, leży też w strefie silnie aktywnej sejsmicznie – ale o tym opowiemy później. Wracając do wiśni, na Okinawie, wyspie należącej do Japonii, panuje klimat tropikalny, a drzewa zaczynają kwitnąć już z końcem stycznia. Natomiast w pozostałych częściach kraju, wiśnie kwitną głównie w marcu, ale trzeba pamiętać o tym, że sam okres kwitnienia trwa zaledwie kilka dni (7-10 dni)! Opadanie kwiatów przyspieszają deszcze oraz wiatr. Najpóźniej, bo na początku kwietnia, wiśnie kwitną w północnej części kraju (mniej turystycznej). Więc jeśli planujesz podróż do Japonii, wybierz marzec – masz największą szansę wstrzelić się w te kilka wyjątkowych dni, kiedy kraj pokryty jest przepięknymi różowymi kwiatami wiśni. Dodamy, że w Japonii występuje ponad 400 odmian wiśni!


Czy w Japonii codziennie występują trzęsienia ziemi?
Jak już napomknęliśmy, Japonia leży na terenie silnie aktywnym sejsmicznie, a trzęsienia ziemi o małej skali zdarzają się niemal każdego dnia! Trzęsienie ziemi to nieokiełznany żywioł, który powoduje ogromne straty i śmierć wielu ludzi i zwierząt. I chociaż mamy świadomość, że Japończycy prawie do perfekcji opanowali projektowanie i budowanie domów z myślą o trzęsieniach ziemi, to cały czas mamy w pamięci zdarzenia sprzed kilku lat, kiedy to wysokie na kilkanaście metrów fale tsunami uszkodziły elektrownię atomową w Fukushimie. Dla przeciętnego Japończyka trzęsienie ziemi to nic niezwykłego, bo według danych sejsmologicznych w tym kraju ziemia trzęsie się nawet 1500 razy w roku – oczywiście w różnych miejscach. Japończycy zatem przywykli do odczuwania skutków tego żywiołu i bardzo, bardzo rzadko zdarzają się tam katastrofy na miarę Fukushimy. Jeśli obawiasz się podróży do Japonii ze względu na trzęsienia ziemi, musisz wiedzieć, że nie ma miesiąca, w którym ziemia się nie zatrzęsie. Powinieneś po prostu zaufać Japończykom, którzy od samego urodzenia są przygotowani na to, jak mierzyć się z tym żywiołem i zabezpieczają na wiele sposobów każdy budynek.

Najbardziej zakręcone społeczeństwo na świecie
O Japończykach można napisać wielotomową sagę, a i tak nigdy nie uchwyci się wszystkiego, co wiadomo o ich kulturze. Reszta świata nie może zrozumieć Japończyków za ich etos i kodeks moralny, który można ująć jednym zdaniem – państwo jest najważniejsze, a tworzy je społeczeństwo. Jednostka jest częścią społeczeństwa, a nie odrębnym bytem. Japończycy są patriotami i niesamowicie solidarnym narodem respektującym własne zasady. Na pierwszy rzut oka turystę z zachodu zadziwiają długie kolejki, w których nikt nie narzeka i nie kombinuje, jak znaleźć się bliżej celu. Potem zadziwia nas sprawnie działający system nawet najmniejszej rzeczy i instrukcje obsługi… wszystkiego. Nie pomijając oczywiście legendarnych japońskich toalet, które w najmniej oczekiwanym przez podróżnego momencie, tryskają wodą… Na ulicach Tokio spotkamy osoby przebrane za postaci z bajek, komiksów czy kultowych filmów, poważnych pracowników w garniturach, uczniów w szkolnych mundurkach, piękne i zadbane kobiety oraz te, które stylizują się na gejsze. Japończyka nic nie zdziwi i nie zwracają uwagi na to, że ktoś wiezie w wózku psa, lalkę, bierze ślub z własną lodówką czy utrzymuje się z przytulania innych ludzi w celu poprawienia ich samopoczucia. Japończycy mają w genach zakodowany silny etos pracy, nawet ponad własne siły, co widać najbardziej w większych miastach.

Warto przeczytać