Słowenia była kiedyś jedną z republik związkowych Jugosławii. Stała się ona niepodległym krajem w 1991 roku, kiedy to rozpadła się federacja jugosłowiańska. Stolicą Słowenii jest Lublana, założona jeszcze w czasach Imperium Rzymskiego. Państwo jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku. Ponadto należy ono do strefy Schengen oraz jest członkiem strefy euro od 2007 roku.

Powierzchnia Słowenii wynosi 20 273 km2, natomiast liczba ludności wynosi 2 mln. Słowenia graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Państwo to słynie z faktu, iż jest miejscem styku czterech ważnych europejskich krain geograficznych: Alp, Gór Dynarskich, Niziny Panońskiej oraz Morza Śródziemnego. Każdy, kto jest uwielbia wspinaczkę górską oraz jazdę na nartach powinien odwiedzić ten kraj. Słowenia przez swoje górzyste ukształtowanie tereny słynie właśnie z tych dyscyplin sportowych. Symbol narodowy kraju, którym jest flaga, przedstawia trzy wierzchołki najwyższego szczytu, czyli Triglavy.

Słowenia słynie również z uniwersytetu znajdującego się w stolicy kraju, na którym studiuje ponad 50 tys. osób. Jeżeli chodzi o przemysł, to Słowenia specjalizuje się w produkcji części samochodowych, produktów chemicznych, tkanin, mebli, urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Do atrakcji turystycznych należą także popularne na świecie jaskinie w Postojnej z stalaktytami i stalagmitami wewnątrz. Specjalnością słoweńskich kucharzy natomiast jest potica - zawijane ciasto z dodatkiem orzechów.

Warto przeczytać