Marzy Ci się podróż do Afryki? Koniecznie udaj się do Tanzanii. Znajdziesz tu białe, koralowe plaże, które obmywają krystalicznie czyste wody Oceanu Indyjskiego, safari na przestronnych i bezkresnych równinach Serengeti, monumentalne szczyty Kilimandżaro oraz największą na świecie nienaruszoną kalderę o nazwie Ngorongoro. Prawda, że brzmi wspaniale?

Zjednoczona Republika Tanzanii to państwo znajdujące się we wschodniej Afryce, które powstało z połączenia dwóch kolonii brytyjskich – Tanganiki oraz Zanzibaru. Większą część powierzchni kraju zajmuje Wyżyna Wschodnioafrykańska, wypełniony osadami wulkanicznymi Wielkim Rowem Wschodnim, który wypełniony jest jeziorami Natron, Eyasi i Manyara. Wielki Rów Wschodni otacza majestatyczny masyw Kilimandżaro, na północy rozciągają się rozległe równiny a wysypy należące do państwa otoczone są koralami. Tanzania jest więc krajem różnorodnym, gdzie znajdziesz prawdziwe bogactwo flory i fauny.

Cuda natury
Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą: Równina Serengeti, Krater Ngorongoro, Kilimandżaro oraz Zanzibar. Już tylko ta słynna czwórka jest wystarczającym powodem, dla którego warto wyruszyć w podróż po Tanzanii. Kraj ten oferuje turystom mnóstwo atrakcji tak, że trudno w pełni skorzystać ze wszystkich w trakcie jednego pobytu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – czy to będzie zwiedzanie ruin starożytnej cywilizacji Suahili, wspinanie się na pokryte śniegiem Kilimandżaro, przechadzanie się z masajskim przewodnikiem po jałowych równinach wokół wulkanu Ol Doinyo Lengai czy też zwyczajne wylegiwanie się na plażach Zanzibaru. Najpiękniejsze szlaki safari i trekkingów wiodą przez zapierające dech w piersiach równiny Serengeti, wokół krateru Ngorongoro i pięknej góry Kilimandżaro. Ten najwyższy szczyt Afryki nie jest wcale tak niedostępny jak mogłoby się wydawać i z pewnością każdy może podjąć się tego wyzwania. Zdobywanie go przypomina bardziej trekking niż prawdziwą, górską wspinaczkę i wcale nie wymaga profesjonalnych umiejętności alpinistycznych. Oczywiście dobrze wcześniej popracować odrobinę nad formą i kondycją fizyczną, ponieważ wejście na samą górę wymaga lekkiego wysiłki. Pamiętaj również o tym, że przed trekkingiem musisz zadbać o różne formalności i otrzymać specjalną zgodę, za którą niestety trzeba trochę zapłacić.

Zwierzyniec
Znaczna część podróżników zwiedzających Tanzanię decyduje się często na kilkunastodniowe safari, które z pewnością jest niezapomnianą przygodą. Wiąże się to ze spaniem w namiotach, trekkingiem oraz wspinaczką na wygasłe już wulkany, z których roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki. Trochę mniej aktywni turyści wybierają krótsze wycieczki samochodowe, podczas których przewodnik objeżdża z nimi najciekawsze miejsca i zakątki oraz obserwuje zwierzęta żyjące w swoim naturalnym środowisku. Równie ciekawą zwierzynę można zaobserwować wokół krateru Ngorongoro, gdzie gromadzącą się liczne zwierzęta, jak lwy i nosorożce. Cudowną zwierzynę zobaczyć można również w parkach narodowych Ruaha i Katavi, które oferują niezapomniane safari. Parki Mahale i Gombe to jedne z niewielu miejsc na świecie, gdzie istnieje wyjątkowa możliwość zobaczenia szympansów w ich naturalnym środowisku.

Co jeszcze?
Trochę mniej znane ale równie interesujące są takie miejsca jak Bagamoyo, Tabora i Ujiji. Są to cudowne miasta, w których odnajdziesz ślady kolonialnej przeszłości nie tylko w architekturze. W przeszłości były to ośrodki handlu niewolnikami oraz kością słoniową, skrywają więc w sobie dużo mrocznych sekretów. Warto również udać się do Pangani, kiedyś tętniącego życiem miasta portowego, które stanowiło wówczas bramę do niezbadanego i tajemniczego kontynentu. Po całodziennym zwiedzaniu warto udać się w absolutnie cudowne miejsce, jakim jest wyspa Mafia. Zaczerpniesz tu błogiego wypoczynku na przepięknej plaży, gdzie możesz popijać pyszne drinki i skosztować nieziemskich, świeżych owoców morza. Amatorzy sportu mogą spróbować nurkowania w krystalicznie czystej wodzie. Z kolei niesamowite bogactwo cudownej flory znaleźć można nad fantastycznym jeziorem Tanganika oraz w Selous, który jest jednym z największych rezerwatów fauny na całym świecie. Pora więc ruszać w drogę. Warto podkreślić, że Tanzania to idealny cel dla wszystkich, którzy udają się w swoją pierwszą wizytę po Afryce. Mimo, że jest tu sporo turystów to kraj nie skomercjalizował się, nastawiając się na zysk. Jego piękno, zróżnicowanie oraz świetnie zorganizowane zaplecze turystyczne sprawią, że będziesz chciał tu wrócić.

Warto przeczytać