Wiele osób, które chcą po raz pierwszy wyruszyć w egzotyczną podróż na swój kierunek wybierają Tajlandię. Dlaczego? Tajlandia to kraj, który żyje z turystów i dla nich. To wspaniały cel pierwszej podróży: bezpieczny, ciekawy, inny – zarówno pod względem rajskich krajobrazów, jak i kultury, tradycji i architektury. Interesujące jest wszystko, od jedzenia na straganach ulicznych, przez wybór plaży, na której spędzi się następne dni w błogości, aż po nietypowe atrakcje, które można zobaczyć tylko tutaj. Szalenie tanie masaże tajskie i łatwa komunikacja międzymiastowa pozwolą Wam spędzić wymarzone wakacje, po których nabierzecie ochoty na więcej. Jak przygotować się na wycieczkę do Tajlandii?

Formalności przedwyjazdowe
Najważniejszym dokumentem, jakiego potrzebujecie przy wjeździe do Tajlandii jest paszport ważny m.in. 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Od obywateli Polski nie wymaga się posiadania ani wizy, ani rezerwacji hotelowych. Czasem zdarza się, że urzędnicy proszą o okazanie biletów powrotnych, ale jest to raczej wyjątek niż reguła. Granicę tajską można przekraczać w dowolny sposób: drogą lotniczą, morską i lądową. Po przybyciu na miejsce wypełnia się tzw. kartę wstępu z podstawowymi danymi i można ruszać do swojego miejsca zakwaterowania. Ważniejszą kwestią, o której trzeba pamiętać są szczepienia. Pomimo tego, że w Tajlandii nie ma szczepień obowiązkowych, listę zalecanych warto skonsultować z lekarzem i ew. uzupełnić te brakujące. Zazwyczaj powtarza się szczepienie przeciwko tężcowi, które traci ważność po 10 latach oraz WZW A, które do lat 90. nie figurowało na liście szczepień dziecięcych. Wybierając się na podbój wiosek i dzikich terenów rozważcie profilaktyczną dawkę szczepienia przeciwko wściekliźnie – w Tajlandii oprócz bezdomnych psów i kotów mogą ugryźć małpy. Najważniejsza jest uprzednia konsultacja z lekarzem podróży lub lekarzem od chorób zakaźnych. Jeśli to Wasza pierwsza podróż, nie pomijajcie tego kroku.

Strach przed malarią
Egzotyczna podróż niesie ze sobą ryzyko… egzotycznych chorób. O ile w Polsce nie zawracamy sobie tym głowy, to już wystawienie nosa poza granice znanego nam świata przynosi strach. Malaria nie jest powszechną chorobą w Tajlandii, nie jest też chorobą śmiertelną. Po pierwsze, w Azji malarię traktuje się niczym grypę – wiedzą, jak ją skutecznie i szybko leczyć, a w niemal każdym szpitalu można zrobić szybki test z krwi, który wykrywa wirusa. Podobnie jak inną chorobę przenoszoną przez komary, dengę. To, czy zdecydujecie się na przyjmowanie leków profilaktycznych (mocno obciążających wątrobę) leży w Waszej gestii. My polecamy szerokie działania profilaktyczne: zaopatrzenie się w indywidualną moskitierę i używanie jej podczas każdego noclegu, unikanie spacerów przy zbiornikach wodnych o poranku lub wieczorem, a jeśli nie możecie się powstrzymać – zamiast zwiewnych sukienek w kwiaty załóżcie raczej pełne ubranie (najlepiej z dwóch cienkich warstw, przez które się po prostu komar nie przebije). Podczas górskich trekkingów i przebywania na terenie zalesionym warto stosować repelenty o dużej zawartości składnika DEET. Niegdyś można je było kupić wyłącznie w sklepach harcerskich, żołnierskich lub rybackich, dzisiaj bez problemu zamawia się np. Muggę, przez popularne platformy handlowe w Internecie. Jak już wspomnieliśmy, w Tajlandii małpy występują powszechnie i lepiej unikać bezpośredniego kontaktu z nimi. To humorzaste zwierzęta, które prócz smykałki do kradzieży, lubią ugryźć turystę, który zbyt mocno przekroczył ich strefę komfortu. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, bez zastanawiania się należy udać się do szpitala. Przed każdą podróżą pamiętajcie o wykupieniu dobrej polisy ubezpieczeniowej, która pokryje koszty Waszego leczenia.

Kiedy jest najlepszy czas na wycieczkę do Tajlandii?
Tajlandia to kierunek całoroczny, z pewnymi wyjątkami. W klimacie tropikalnym występują dwie wyraźne pory roku – deszczowa i sucha. Podróż podczas pory deszczowej nie oznacza jednak, że będzie lało 24 godziny na dobę, a podczas pory suchej nie gwarantuje idealnej pogody. Wraz ze zmianami klimatycznymi trzeba być przygotowanym na pogodowe psikusy. Rekomendowane miesiące na komfortową podróż po Tajlandii to przedział pomiędzy listopadem a marcem, w czasie pory suchej. Najwyższy sezon przypada na grudzień, kiedy to ceny rosną jak szalone – wiele turystów z całego świata chce spędzić święta w ciepłym kraju. Jeśli nie lubicie tłumów, lepszym pomysłem jest podróż w styczniu. Mówimy tu oczywiście o egzotycznych wakacjach połączonych ze zwiedzaniem i wypoczynkiem na plażach.

Warto przeczytać