Do Indonezji należy około 17 tysięcy wysp i wysepek rozsianych po Oceanie Spokojnym i Indyjskim. Wiele z nich jest niezamieszkałych, część nie ma nawet własnej nazwy! Dzięki temu, nawet w tak zatłoczonym miejscu jak Indonezja można znaleźć kawałek miejsca tylko dla siebie. Niewątpliwie najpopularniejszą z wysp jest Bali – zamieszkuje ją około 4 miliony Balijczyków, których głównym źródłem dochodu jest rolnictwo, a od kilkunastu ostatnich lat – również turystyka. Sercem Bali jest stolica Denpasar, podobno najbardziej rozrywkowe miejsce na wyspie. Dlaczego tak wiele ludzi wybiera właśnie wakacje na Bali?

Po pierwsze, korzystne bilety
Turystyczne miejsca mają to do siebie, że bardzo często można kupić do nich bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Tak jest również w przypadku Bali – do Indonezji najtaniej dostać się albo lecąc na Jawę, albo na Bali. Dodatkowo, poza głównymi sezonami, a mamy takie dwa: azjatycki, który trwa mniej więcej przez grudzień i styczeń oraz europejski, który przypada na miesiące od maja do września, da się złapać bilety na Bali już od 1600 złotych w obie strony od osoby dorosłej. Oczywiście, cały proceder wymaga czasu i rozpoczęcia poszukiwań ze sporym wyprzedzeniem, ale jeśli chcemy zaoszczędzić, warto. Do legend przechodzą ceny na Bali – z racji tego, że wyspa jest zdecydowanym kurortem turystycznym i znajdziemy tu resorty i hotele na najwyższym poziomie, prawdą jest, że w porównaniu do innych miejsc Indonezji ceny są podbite. Nie ma jednak co popadać w przesadę i wystarczy z większą dokładnością przeglądać produkty i się targować! Balijczycy często w turystach z zachodu widzą worki pieniędzy, dlatego jeśli podróżujesz z niskim budżetem, nie daj się. Pamiętaj, jeżeli interesuje Cię taki wyjazd, koniecznie sprawdź ofertę Planetescape.pl

Po drugie, krajobraz wyspy
Bali, jak większość wysp w Indonezji ma pochodzenie wulkaniczne, co oznacza, że jest bardzo górzysta. Znajduje się tutaj kilka wulkanów, a najwyższy z nich to wulkan Agnung (3142 m n.p.m.). Sporą część wyspy porastają gęste lasy tropikalne, a samo Bali otaczają jedne z piękniejszych plaż w kraju. Dlatego tak ogromną popularnością cieszą się np. trekkingi po dżunglach, zdobywanie szczytów (w tym wulkanicznych) czy uprawianie różnych sportów wodnych. O Bali chodzą sprzeczne opinie – jedni podróżujący są zachwyceni tym miejscem ze względu na obrazkowy krajobraz, inni skarżą się, że Bali jest za bardzo komercyjne. Prawda zapewne stoi pośrodku i najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze. Bali słynie także z pól ryżowych, które znajdziemy dosłownie w każdym zakątku wyspy. Do popularnych atrakcji należy wycieczka po polach ryżowych z przewodnikiem, który opowiada o uprawie ryżu i ciekawostkach związanych z rolnictwem na wyspach.

Po trzecie, surfing

Na Bali mamy doskonałe warunki do uprawiania surfingu – co roku przybywa tutaj kilkaset tysięcy surferów i jeszcze więcej chętnych, by surfingu się nauczyć. Najlepszymi miejscami do surfowania są plaże Padang Padang i Uluwatu, gdzie znajdziemy wiele szkół surfingowych oraz wypożyczalni sprzętu. Doświadczeni surferzy radzą przyjechać na Bali w porze suchej, tj. od czerwca do października, kiedy pogoda jest idealna. Minusem są niestety tłumy turystów, którzy mogą skutecznie przeszkodzić nam cieszenie się z surfowania. Dlatego zawsze warto nawiązać dobre kontakty z Balijczykami, którzy mogą podpowiedzieć nam mniej zatłoczone miejscówki.

Po czwarte, kuchnia indonezyjska
Może się wydawać, że kuchnia indonezyjska jest bardzo monotonna i szybko się nudzi. Podstawą niemal każdej potrawy jest nieśmiertelny ryż, ewentualnie makaron sojowy. Indonezyjczycy potrafią jeść te same dania kilka razy dziennie przez wiele miesięcy – co więc sprawia, że nie potrzebują odmiany? Główną zaletą kuchni indonezyjskiej jest różnorodność sosów, dzięki czemu żadna potrawa nie smakuje w ten sam sposób. Zdecydowanie warto spróbować tutaj sosu z orzeszków ziemnych oraz past na bazie chili. Indonezyjczycy uwielbiają także sałatki, np. z mango i krewetkami bije rekordy popularności. Nikt nie przejdzie obojętnie obok indonezyjskich deserów.

Zabytki
Indonezja jest największym krajem muzułmańskim na Ziemi, jednak na Bali dominującą religią jest tzw. hinduizm balijski, który stanowi mieszankę hinduizmu, buddyzmu i wierzeń animistycznych. Dlatego będąc na wyspie warto zajrzeć do wielu wspaniałych świątyń. W końcu o Indonezji mówi się jako o kraju wulkanów i świątyń - na pewno będziemy zaskoczeni i zachwyceni odmienną kulturą i tradycjami Balijczyków. Jeśli będziecie mieć okazję, weźcie czynny udział w obchodzonych świętach (lokalnych czy państwowych), ponieważ to unikalne doświadczenie.

Warto przeczytać