Jamajka zdecydowanej większości z nas kojarzy się z rajskimi plażami i idealnym klimatem oraz rytmami reggae, od których kołyszą się biodra. To miejsce, w którym czas zwalnia, a ludzie stają się uśmiechnięci, wyluzowani i radośnie, jak mieszkańcy wyspy. Jednak warto wiedzieć, że Jamajka to nie tylko rajskie plaże. Wiele jest tutaj miejsc wartych odwiedzenia.

Dom Boba Marleya
To właśnie na Jamajce, a dokładnie w niewielkiej Nine Mile w1945 roku przyszedł na świat Robert Nesta Marley, fanom muzyki reggae znany, jako Bob Marley. Po śmierci muzyka postanowiono, że jego rodzinny dom stanie się mauzoleum. Trafiły tu eksponaty związane z życiem oraz twórczością króla reggae. Zresztą, w całej miejscowości nie brakuje sklepików, w których można nabyć pamiątki związane z samym Marley’em oraz z gatunkiem muzycznym reggae. Turyści powinni wiedzieć, że przed wejściem do mauzoleum, należy zdjąć buty. Po wejściu do środka naszym oczom ukaże się wielki grobowiec, przystrojony kwiatami, wstążkami oraz podobiznami muzyka.

Wodospad na rzece Dunn
Ten wysoki na 55 m wodospad składa się z kaskad przypominających wielkie schody mające ponad 180 m długości. Woda, spływa tu po skałach wśród gęstej, soczyście zielonej roślinności, tworząc naturalne laguny i baseny. Wodospad wpada do Morza Karaibskiego w pobliżu Ocho Rios. Warto go nie tylko zobaczyć, ale również urządzić sobie wspinaczkę w górę rzeki. Schodkowe załamania koryta doskonale spełnią rolę stopni. To jednocześnie ekscytująca przygoda i orzeźwiająca kąpiel.

Rio Grande
Ulewne deszcze spływające z Góry Błękitnej zasilają rzekę Rio Grande. Bambusowe tratwy, pierwotnie używane do transportu produktów, zwłaszcza bananów, z wnętrza wyspy używane są teraz do całkiem innych celów. Rafting na rzece Rio Grande jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji na Jamajce. Przyciąga zarówno miejscowych, jak i turystów z innych krajów.Bambusowa tratwa przeznaczona dla dwóch pasażerów jest „sprowadzana” w dół rzeki przez wykwalifikowanego kapitana tratwy. Rafting po Rio Grande oferuje jedne z najpiękniejszych widoków, jakie można sobie wyobrazić. Przez około dwie do trzech godzin można chłonąć naturalne piękno Jamajki.

Montego Bay Marine Park
Trudno wyobrazić sobie bardziej idealne miejsce dla amatorów nurkowania. Miejsce to charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą. Morski świat wypełnia niezwykle bogata flora i fauna. Nurkując tu mamy wrażenie, jakbyśmy trafili do prawdziwego podwodnego królestwa. Początkujący adepci podwodnych przygód powinni udać się do Doctor’s Cave, gdzie można wynająć odpowiedni sprzęt. Za dopłatą, z przewodnikiem zobaczymy wszystkie najciekawsze miejsca. Dla nurków z większym doświadczeniem polecane są rafy koralowe po drugiej stronie zatoki. Do największych atrakcji Montego Bay należy słynna pieczara, która położona jest na głębokości 24 m p.p.m.

Rezydencje na plantacjach trzciny cukrowej
Północ Jamajki pełna jest imponujących rezydencji. Ogromne posiadłości należą do plantacji trzciny cukrowej. Część z nich funkcjonuje do dzisiaj. Część można zwiedzić i dowiedzieć się, jak wyglądał wielki świat plantatorów sprzed kilkuset lat. Brytyjczycy budowali swoje wille na zboczach gór schodzących do morza, aby zapewnić sobie świeży powiew morskiej bryzy i chronić się przed upałami panującymi na Jamajce. Większość z nich prezentuje się naprawdę imponująco.

Warto przeczytać