Chociaż São Paulo jest znane bardziej, jako finansowa stolica Brazylii, nie brakuje tu miejsc bogatych w kulturę i sztukę. Znajdziesz tu jedne z najlepszych muzeów w kraju, z renomowanymi kolekcjami porównywalnymi do innych wielkich ośrodków kulturalnych, takich jak Nowy Jork i Paryż. Przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych muzeach w São Paulo.

Museu de Arte de São Paulo (MASP)
Muzeum Sztuki w São Paulo lub po prostu MASP to muzealna wizytówka miasta. Cztery czerwone betonowe filary, na których osadzone jest muzeum, tworzą punkt orientacyjny na najbardziej znanej ulicy São Paulo, Avenida Paulista. Założone w 1947 roku MASP było pierwszym nowoczesnym muzeum w kraju. Dziś gromadzi ponad 10 000 dzieł, w tym obrazy, rzeźby, fotografie i odzież z różnych okresów oraz kontynentów. Na drugim piętrze goście mogą rzucić okiem na kontrowersyjne kryształowe sztalugi Liny Bo Bardi. Bardi stworzyła sztalugi w 1968 roku, wstrząsając brazylijską społecznością artystyczną. W 1996 roku usunięto sztalugi, ale powróciły w 2015 roku, aby pomieścić obrazy Rembrandta, Cézanne'a, Renoira, Maneta, Matisse'a, Volpi i Portinari, a także współczesnych artystów.

Museu de Arte Moderna (MAM)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w São Paulo (MAM) zostało założone w 1948 roku i jest jednym z najstarszych współczesnych muzeów sztuki w Ameryce Łacińskiej. W jego kolekcji znajduje się ponad 5 000 dzieł największych nazwisk w brazylijskiej sztuce współczesnej. Położone wśród drzew i roślinności Parku Ibirapuera, wejście do muzeum wita gości kolorowymi scenami stworzonymi przez artystów graffiti OSGEMEOS. Wewnątrz można zobaczyć jedną z siedmiu wersji Maman, gigantycznego brązowego pająka, dzieło artysty Louise Bourgeois. Okolice muzeum są niezwykłe same w sobie. Ogród rzeźbiarski został zaprojektowany przez słynnego brazylijskiego architekta krajobrazu Roberto Burle Marksa i mieści 30 rzeźb na powierzchni 6000 metrów kwadratowych.

Museu da Imagem e do Som (MIS)
Muzeum Obrazu i Dźwięku w Sao Paulo lub po prostu MIS zostało otwarte w 1970 roku i ma ponad 200 000 eksponatów. Jest to połączenie tego, co najważniejsze i aktualne w sztuce audiowizualnej, w tym fotografii, filmów i plakatów. Oprócz regularnych wystaw i pokazów filmowych, w muzeum odbywały się światowej klasy pokazy, takie jak kariera i produkcje Stanleya Kubricka oraz retrospekcja o życiu i muzyce Davida Bowie, która przyciągnęła setki tysięcy odwiedzających. Muzeum oferuje również comiesięczny program Cinematographo, który obejmuje nieme projekcje filmowe z akompaniamentem muzyki na żywo.

Pinacoteca
Zainaugurowana w 1905 roku Pinakoteka jest najstarszym muzeum sztuki w mieście. Jego kolekcja liczy dziś około 9 000 dzieł, takich artystów jak Anita Malfatti, Bourdelle i Rodin. Pierwsze piętro budynku jest zarezerwowane na wystawy czasowe, natomiast na drugim piętrze znajduje się stała kolekcja muzeum. Pinakoteka zajmuje dwa sąsiadujące ze sobą budynki. Pierwszym z nich jest główny budynek muzeum z dziełami słynnych artystów i wystaw czasowych. W drugim mieścił się niegdyś niesławny Departament Porządku Politycznego i Społecznego w São Paulo. To miejsce przesłuchań i tortur "wrogów państwa" podczas dyktatury wojskowej panującej kraju. W budynku znajduje się obecnie pomnik ruchu oporu i represji politycznych tamtych czasów.

Warto przeczytać