Jeśli marzy Ci się podróż do Afryki, ale tymi mniej utartymi ścieżkami, koniecznie rozważ Mozambik. To państwo nie leży na głównym szlaku turystycznym, aczkolwiek oferuje wiele wspaniałych atrakcji zwiedzającym. Przez lata do Mozambiku jeździło się głównie ze względu na jego przepiękne rafy koralowe – by nurkować, pływać i odkrywać podwodny świat. Ale nie tylko zapaleni nurkowie znajdą tam coś dla siebie, w Mozambiku znajduje się mnóstwo parków narodowych, do których można wybrać się na safari i podziwiać z bliska najpiękniejsze dzikie zwierzęta świata: lwy, tygrysy czy hipopotamy. Co warto zwiedzić w Mozambiku? Jak przygotować się na taką podróż? Jakie rozterki targają Europejskim turystą przed zwiedzaniem Afryki? Zapraszamy Cię do przeczytania poniższego artykułu!
Jak przygotować się na podróż po Mozambiku?
Zanim zajmiemy się przyjemnymi rzeczami, czyli wskazywaniem na piękne miejsca, które znajdą się na liście „must see”, przygotujmy się od strony teoretycznej i praktycznej. Jakie kwestie zwykle zdejmują sen z powiek Europejczykowi, który marzy o zwiedzaniu Afryki? Po pierwsze, bezpieczeństwo. Po drugie, tropikalne choroby. A po trzecie – problemy z pozyskaniem potrzebnych dokumentów. Zacznijmy od kwestii bezpieczeństwa. Mozambik uchodzi za państwo o stabilnej sytuacji politycznej, chociaż istnieje podział na północ i południe. Północ Mozambiku jest biedniejsza i mniej rozwinięta, zdarzają się tu także lokalne zamieszki (na tle politycznym). Natomiast południe Mozambiku uchodzi za bezpieczniejsze, lepiej rozwinięte i z lepszym dostępem do przeróżnych placówek. Jakie znaczenie dla turysty mają te informacje? Trzeba pomyśleć logicznie, jeśli planujemy zwiedzać Mozambik przez kilka dni/tygodni, nie musimy się zbytnio zamartwiać. W wypadku chęci zamieszkania w Mozambiku, śledzenie na bieżąco sytuacji politycznej byłoby jak najbardziej wskazane. Możemy zatem przyjąć, że Mozambik jest państwem bezpiecznym dla turysty, zwłaszcza, jeśli poznamy lokalnych, doświadczonych podróżników lub po prostu część zwiedzania zrobimy z przewodnikiem. Jeśli chodzi o kradzieże czy próby oszustwa, takie sytuacje mogą nas spotkać wszędzie na świecie, nie tylko w Mozambiku. Po drugie, choroby. Przed każdą podróżą powinniśmy uzupełnić naszą książeczkę szczepień o żółtaczkę typu A i B oraz błonicę i tężec. Warto rozważyć szczepienie przeciwko cholerze i wściekliźnie (jeśli planujemy przebywać samotnie w dzikich terenach). A co z malarią? Mozambik to państwo, gdzie ta choroba występuje powszechnie, dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad profilaktycznych – używać środków przeciw komarom, ubierać się w długie rękawy i spodnie, unikać długich spacerów wieczorami (szczególnie przy malowniczych jeziorach czy stawach) i być czujnym. Czy warto przyjmować leki przeciwmalaryczne? Niekoniecznie. W Afryce leki przeciwko malarii są powszechnie dostępne i nie zapłacimy za nie dużo. Cieszą się też wysoką skutecznością – kuracja trwa 3 dni. Czasem nie warto demonizować – malaria to choroba wyleczalna całkowicie. I zostaje nam trzecia kwestia, potrzebne dokumenty. Krążą plotki o korupcji i problemach na granicy w Mozambiku. Być może czasem zdarzają się jakieś problemy, jednak w zdecydowanej większości biały turysta traktowany jest … priorytetowo. Nie ma potrzeby (a nawet uchodzi to za kiepskie zachowanie) przekupywanie policji. Wizę i wszystkie dokumenty dostaniemy na odprawie bez żadnych przeszkód, chyba że będziemy aroganccy.
Co zwiedzać w Mozambiku: stolica Maputo
Zdecydowana większość turystów kieruje się do wspaniałej stolicy kraju, Maputo. Maputo jest miastem portowym, leży tuż przy Oceanie Indyjskim. Nazywa się je często Miastem Akacji, ponieważ rośnie tu wiele drzew tego gatunku. W Maputo mieszka ponad 1,5 miliona ludności, często z korzeniami portugalskimi. To właśnie Portugalczyk, Lourenço Marques w XVIII wieku odkrył i rozsławił to miejsce. Co ciekawe, język portugalski jest językiem oficjalnym w Mozambiku do dziś – chociaż z lokalnymi bez problemu porozumiemy się także w języku angielskim. Co trzeba koniecznie zwiedzić w Maputo, zanim pójdziemy pływać i nurkować? Na mapie naszej wycieczki powinna się znaleźć rzymskokatolicka Katedra Matki Bożej Fatimskiej, a także muzea – Muzeum Historii Naturalnej Cardoso, Muzeum Historii Mozambiku, Muzem Wojska i Muzeum Monet. Ciekawym miejscem jest stary dworzec kolejowy, ratusz, który został zaprojektowany przez słynnego Eiffela, tzw. dom z żelaza, ogród botaniczny i całodobowy bazar Mercado Municipal. Później trzeba koniecznie zajrzeć do portu i zwiedzić cudowne wybrzeże. Życzymy wspaniałego wypadu!
Warto przeczytać
- 13 lipca 2022
Cudowne, soczyście zielone lądy otoczone pierścieniami złocistych rajskich plaż, pośród lazurowych wód Oceanu Indyjskiego. Oto Malediwy. Dla wielu prawdziwy raj na ziemi...
Czytaj dalej- 22 czerwca 2022
Oficjalną waluta Indonezji jest rupia indonezyjska, która dzieli się na 100 senów. Najczęściej używanymi monetami są 100, 200 i 500 rupii. Jednak w obiegu funkcjonują...
Czytaj dalej