Początki zawsze są najtrudniejsze, nawet w przypadku podróżników. Nie wiemy jeszcze gdzie w sumie chcielibyśmy podróżować, skąd wziąć pieniądze i co gorsza jak tu się spakować do jednej walizki? To są pytania, które stawia sobie większość początkujących podróżników. Nie możemy jednak zapominać, że aby stać się prawdziwym podróżnikiem musimy przygotować się do naszej przygody z podróżami w sposób mentalny – często wiąże się to z tym, że trzeba pogodzić się z gorszymi warunkami bytowymi, z brakiem wygody, bolącym kręgosłupem i szeroko rozumianym minimalizmem. Mimo iż zimna woda pod prysznicem albo spanie pod śpiworem w zimnym pomieszczeniu wydaje się być mocno odstraszające – to wierzcie mi – niesamowite krajobrazy, ludzie których poznacie, jedzenie którego spróbujecie i sytuacje z którymi sobie poradzicie – wynagrodzą Wam cały ból i niegodności związane z podróżą! Poniżej znajdziesz poradnik dla początkujących podróżników – zapraszam do lektury!

Zastanów się czego oczekujesz od podróży i miejsca, które chcesz zobaczyć

Przede wszystkim, aby zdecydować gdzie chcemy wyruszyć musimy wsłuchać się samych siebie i posłuchać naszej wewnętrznej intuicji. Interesuje nas historia, architektura, książki i muzea? Wybierzmy się do któregoś z krajów Europy, w których nie brakuje cudownych budynków, interesujących muzeów – można zacząć od Rzymu, Paryża, Berlina, Wiednia, Pragi, Madrytu itd. Przy okazji są to miejsca, w których poza historią na pewno odnajdziemy też wiele pięknych miejsc, poznamy ciekawych ludzi i spróbujemy smacznego, sprawdzonego, lokalnego jedzenia. Jeśli natomiast czujemy, że serce nam szybciej bije na myśl o tropikalnych zwierzętach, wyspie na środku Oceanu, lubimy adrenalinę i nie boimy się ryzyka to warto zastanowić się nad podróżą to bardziej egzotycznych krajów takich jak Indie, Azja, Afryka, Ameryka Południowa czy Australia. To są już o wiele droższe podróże, ale jeśli posiadasz tylko odpowiednią ilość pieniędzy, a także czasu, aby wszystko odpowiednio zorganizować to nie powinieneś mieć problemów ze zrealizowaniem marzenia o takiej podróży, pomimo iż teraz może wydawać Ci się to nierealne.

Papierkowe sprawy, czyli trochę o dokumentach…

Gdy nasze podróże odbywają się w obrębie Unii Europejskiej to nie musimy się zbyt wiele martwić o wszelkiego rodzaju dokumenty. Wystarczy, że będziemy mieć przy sobie swój dowód osobisty, a bez problemu dostaniemy się na terytorium wszystkich krajów, które należą do Strefy Schengen, czyli do takich krajów jak:

1. Austria,
2. Belgia,
3. Czechy,
4. Dania,
5. Estonia,
6. Finlandia,
7. Francja,
8. Grecja,
9. Hiszpania,
10. Holandia,
11. Litwa,
12. Luksemburg,
13. Łotwa,
14. Malta,
15. Niemcy,
16. Polska,
17. Portugalia,
18. Słowacja,
19. Słowenia,
20. Szwecja,
21. Węgry,
22. Włochy,
23. Islandia,
24. Norwegia,
25. Szwajcaria,
26. Liechtenstein.

Ostatnie cztery państwa nie należą do Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy wybieramy się do jakiegoś kraju, który nie przynależy do strefy Schengen musimy liczyć się z wymogiem posiadania paszportu. Wyrobienie paszportu może trwać około 3 tygodni lub dłużej, dlatego zanim kupimy biletu do danego kraju to sprawdźmy i upewnijmy się czy jest to kraj w którym będzie nam potrzebny paszport, bo jeśli kupimy bilety Last minute na przyszły tydzień, a okaże się, że nie posiadamy paszportu to niestety, ale daleko nie za lecimy. W sytuacji, gdy będziemy chcieli polecieć na inny kontynent to musimy być przygotowani na to, że mogą wymagać oni od nas posiadania wizy.

Warto przeczytać