Namibia – ogromny kraj w południowo-zachodniej Afryce, zamieszkany przez zaledwie 2,5 miliona ludzi. Na terytorium Namibii znajdują się dwie ogromne pustynie, Namib i Kalahari, a zachodnie wybrzeże oblewają wzburzone wody Oceanu Atlantyckiego. Co ciekawe, Namibia od dziesiątek lat jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych przez niemieckich turystów, którzy kiedyś posiadali tu swoje kolonie. Postkolonialne nadmorskie miasteczka są świetnie zorganizowane, co przyciąga tu coraz więcej podróżników – chociaż ten kraj nie jest idealnym miejscem na wypoczynek na plaży. Dzisiaj przedstawimy Ci najważniejsze informacje, jakie powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Namibii. Zapraszamy do lektury.
Pogoda w Namibii
Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, dzięki czemu jest kierunkiem prawie całorocznym. Pora deszczowa w tych stronach trwa od stycznia do kwietnia, jednak największe ulewy występują w styczniu i lutym, więc jeśli wybierasz się na wycieczkę objazdową, te miesiące zdecydowanie odradzamy – niektóre drogi mogą być nieprzejezdne, campingi zamknięte, a dzikie zwierzęta rozproszone (duża ilość miejsc wodopojowych). Jeśli jedziesz do Namibii w celach rekreacyjnych, na pewno w porze deszczowej zachwyci Cię krajobraz – większość roślin kwitnie, temperatura powietrza jest mniej dokuczliwa niż w innych miesiącach, więc łatwiej zwiedzać. Namibijska pora sucha zaczyna się z początkiem maja i trwa do początku listopada, te miesiące to najwyższy sezon turystyczny, chociaż Namibia nie jest numerem 1 wśród turystów, dlatego przez większość czasu nie spotkasz na swojej drodze tłumów. Pakując się na wyjazd, pamiętaj o tym, że pomimo tego, że w ciągu dnia jest bardzo gorąco, nocami temperatura spada do 10 stopni Celsjusza – weź zatem cieplejszy śpiwór (jeśli planujesz camping) i dresy.
Czy do Namibii są obowiązkowe szczepionki?
Nie. Namibia nie ma szczepień obowiązkowych, natomiast jak w niemal każdym kraju na świecie, warto uaktualnić listę szczepień zalecanych, czyli: WZW A i B, błonicę, tężec i dur brzuszny. Przed wyjazdem do Namibii poleca się także wizytę u lekarza i konsultację odnośnie do profilaktyki antymalarycznej. W czasie pory deszczowej występuje wysokie ryzyko zarażenia malarią, podobnie jak podczas przełomu. Przyjmowanie leków przeciw malarii jest jednak sporym obciążeniem dla wątroby, dlatego trzeba tę decyzję skonsultować z lekarzem, nie szukać informacji w Internecie na ten temat.
Bezpieczeństwo w kraju
Namibia wg MSZ jest krajem, w którym występuje umiarkowanie zagrożenie przestępczością (znacznie niższe niż w RPA). Generalnie podróżowanie po Namibii jest bezpieczne w czasie dnia, a większość ewentualnych napadów zdarza się po zmroku. Przebywając na terenie campingu nie należy go opuszczać w nocy (przez wzgląd na egzotyczne zwierzęta), a zwiedzając miasta także trzeba zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa: mieć pieniądze rozlokowane w różnych miejscach, kopię paszportu (najlepiej w wersji elektronicznej) i ważną polisę ubezpieczeniową na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
Przepisy wjazdowe
Obywatele Polscy muszą mieć namibijską wizę w paszporcie w chwili przekraczania granicy. O wizę można ubiegać się w ambasadzie w Londynie, Moskwie i Berlinie (polecamy Berlin, do którego Polska jest przypisana). Wizy nie są wydawane na przejściach granicznych (lądowych lub lotniczych), a wymogiem jest posiadanie paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy w chwili przekroczenia granicy, biletu powrotnego oraz listu zapraszającego (najlepiej rezerwować wycieczkę przez sprawdzone biura podróży).
Dla kogo jest wycieczka do Namibii?
Namibia jest specyficznym krajem. Jak już wspomnieliśmy, zupełnie nie nadaje się na plażowanie ze względu na ostre wody Oceanu Atlantyckiego i surowy nadmorski klimat. Miejscowości położone nad morzem, np. Swakopmund, na pewno spodobają się osobom, które lubują się w kurortach. Do Namibii jedzie się po przygodę, a wycieczka objazdowa i zmieniające się za oknem krajobrazy – od oaz, przez czerwone pustynie, zielone parki narodowe, aż do wzgórz i ciekawych formacji skalnych, sprawiają, że w takim klimacie świetnie poczują się podróżnicy szukający inspiracji, osoby aktywne i kochające przygody. Do Namibii można jechać na zwiedzanie miast, jednak największą atrakcją są parki narodowe, pustynie (w tym najstarsza pustynia na świecie – Namib), Szkieletowe Wybrzeże i Walvis Bay. Spanie na świetnych campingach lub malowniczo zlokalizowanych lodgach lub hotelach jest fascynujące samo w sobie.
Warto przeczytać
- 1 września 2023
Pomimo iż ekskluzywne i egzotyczne wczasy ciągle sporo kosztują, z roku na rok pojawia się coraz więcej chętnych na tego typu wyjazdy. Nawet Polacy, podobnie jak turyści na...
Czytaj dalej- 16 czerwca 2023
Odpoczynek od pracy, a w przypadku dzieci od zajęć szkolnych, jest niezbędny, by dobrze wykonywać swoje obowiązki. Przeszkodą bywają jednak względy finansowe –...
Czytaj dalej