Szukacie ciekawego pomysłu na wakacje? Lubicie dziką naturę, trekkingi w Parkach Narodowych, plażowanie i sporty wodne oraz miejski vibe, kulturę i świetne knajpki? Wszystko to oraz wiele więcej znajdziecie w RPA. Jeśli lubicie swobodę podróżowania i szukacie unikatowych w skali świata krajobrazów i wrażeń, to właśnie ten kraj z tego słynie – nie będziecie zawiedzeni. Jest jednak kilka szczegółów na które trzeba uważać planując podróż. Poznacie je w tym artykule. Zapraszamy!

RPA – self-drive

Jedną z pierwszych decyzji którą będziemy musieli podjąć to wybór sposobu w jakim chcemy się po kraju przemieszczać. RPA nie należy do najmniejszych krajów, siatka połączeń lotniczych może nie być wystarczająca przy chęci zwiedzenia większej ilości miejsc a transport publiczny narzuca nam pewne ograniczenia i ramy czasowe. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty RPA jawi się jako idealne miejsce na prawdziwy self-drive – i z tego właśnie słynie. Takie rozwiązanie to prawie same zalety i świetna przygoda dla aktywnych zwiedzających. Niezależnie od naszego planu podróży, atrakcji które chcemy zwiedzić i w jak odległe miejsca chcemy dotrzeć będzie to najwygodniejsze, najbardziej niezależne i często najtańsze rozwiązanie. Samochód możemy wypożyczyć już po przylocie na lotnisku międzynarodowym, lub gdy będziemy opuszczać obszar metropolii Kapsztadu. Trzeba jednak uważać to lewostronny ruch. Pierwsze kilometry lepiej przejechać z większą uwagą, dalej powinno już pójść gładko.

RPA – trasy i zwiedzanie

RPA słynie w świecie z przepięknej i bardzo zróżnicowanej fauny i flory. Ten wprost magiczny świat natury możemy podziwiać aż w 19 Parkach Narodowych i w pozostałych, niezliczonych obszarach przyrody chronionej. Część z nich znajduje się w rękach prywatnych i zapewnia kruchym ekosystemom niezbędne zabezpieczenie przed zagrożeniami zewnętrznymi. Największą atrakcja turystyczną kraju, najlepszym miejscem na safari i zobaczenie na własne oczy „afrykańskiej piątki” jest Park Narodowy Krugera. Jest to największy i najstarszy Park Narodowy w RPA.

Miłośników road tripów ucieszą dwie widokowe i słynne na cały świat trasy, Panorama Route prowadząca właśnie do Parku Krugera oraz Garden Route rozciągająca się przez większość południowego wybrzeża. Zaczniemy w Kapsztadzie a po 5 intensywnych dniach dotrzemy do Parku Narodowego Addo. Planując wakacje w trasie trzeba uważać na odległości jakie musimy pokonać i zaplanowanie czasu na niezbędne przystanki i zwiedzanie po drodze.

RPA – Cape Town i okolice

Kapsztad to stolica RPA, słynie w całym świecie z przepięknego położenia na południowo zachodnim cyplu kontynentu afrykańskiego. Nadbrzeżne dzielnice poprzecinane są pasami zieleni oraz licznymi plażami w zatoczkach. Nad wszystkim czuwa majestatyczna Góra Stołowa – najbardziej rozpoznawalny symbol miasta będący również Parkiem Narodowym. Piesza wycieczka lub podróż kolejką na sam szczyt będą wspaniałą przygodą, a widoki z szczytu na długo zostaną w Waszej pamięci. Najbardziej reprezentacyjna jest dzielnica Waterfront z licznymi restauracjami i topowy hotelami, Camps Bay ma bardziej plażowy i luźny klimat, a piękne wille mają bezpośredni widok na ocean. Kolorowa dzielnica Bo – Kaap to prawdziwa esencja kraju i modne wśród turystów. Amatorzy wycieczek poza miasto na pewno odwiedzą znany z produkcji wina Stellenbosch i przejadą na samo południe Przylądka Dobrej Nadziei by podziwiać pingwiny i puste plaże. W stolicy RPA warto uważać na bezpieczeństwo, są dzielnice w których po zmroku nie jest zbyt bezpiecznie.

RPA – wypoczynek i plaże

Republika Południowej Afryki to również przepiękne, bardzo długie i zaskakująco szerokie plaże w złotych barwach. Nie musimy nawet specjalnie wyjeżdżać z miast by wpaść w zachwyt. Słynne w świecie plaże znajdziemy w Kapsztadzie, Muizenbergu, Port Elizabeth czy Durbanie. To również świetna okazja by spróbować surfingu, nurkowania czy innych sportów wodnych z których słynie RPA. Oczywiście prawdziwe perełki odkryjemy również w małych zatoczkach pokonując trasę wiodącą południowym wybrzeżem kraju. Tutaj turystów będzie zdecydowanie mniej, całe kilometry plaży będą tylko do naszej dyspozycji. Trzeba jednak uważać na pogodę, ta w RPA mocno zależy od pory roku. Nasze wakacje to idealny czas na safari w parkach na północy kraju i pora sucha, jednak południe jest wtedy chłodne i wietrzne. Może okazać się, że kąpiele w oceanie będą niemożliwe a wypoczynek na plaży nie będzie miał nic wspólnego z opalaniem się w cieple południowego słońca. Przekonajcie się o tym sami!

Warto przeczytać