​Madagaskar to nie tylko popularny film animowany dla najmłodszych, to również świetny kierunek na egzotyczną, wakacyjną podróż. Przyciąga zarówno poszukiwaczy przygód jak i zwykłych plażowiczów szukających ucieczki od zgiełku wielkich miast i szarej codzienności. Największą atrakcja wyspy jest niesamowita i niespotykana nigdzie indziej przyroda. Na wyspie wyróżnia się dwie pory roku, pora kiedy najlepiej jechać w podroż to okres pomiędzy marcem a grudniem. Zapraszamy do lektury!

Madagaskar – przed podrożą

Kiedy zdecydujemy się już jechać na upragnione wakacje należy się odpowiednio przygotować do zbliżającej się podróży. Aby wjechać do kraju potrzebna będzie wiza, wszystkie formalności załatwimy na lotnisku po przylocie, nie ma specjalnych czy obowiązkowych szczepień jednak warto skonsultować się ze specjalistą w sprawie profilaktyki antymalarycznej. Nie zaszkodzi zabrać repelent odstraszający owady, nigdy nie wiadomo czy będzie potrzebny. Ilość czasu jaki przeznaczmy na wyjazd i nasze zainteresowania określą jakie atrakcje zdążymy zobaczyć. Madagaskar to duży kraj, sieć dróg nie jest najlepiej rozwinięta a na niektórych z nich nie pojedziemy szybciej niż 30km na godzinę. Warto o tym pamiętać i planować rozkład dni i przejazdów z odpowiednia rezerwą. Pomimo występowania pory deszczowej niektóre części kraju można odwiedzać przez cały rok, kiedy w innych regionach pada wypoczynek na Nosy Be jest dobrym pomysłem. Najlepsza pogoda panuje od maja do listopada.

Madagaskar – kraina lemura i baobabów

Madagaskar to kierunek wprost wymarzony dla miłośników przyrody. Występuje to ogromna ilość endemicznych gatunków fauny i flory. Jest to spowodowane wieloletnią izolacją i niedostępnością wyspy. Kilkadziesiąt milionów lat temu obecne tereny wyspy były częścią Półwyspu Indyjskiego. Występujący tutaj krajobraz jest unikalny w skali świata i bardzo zróżnicowany. Symbolem wyspy i jedną z najważniejszych atrakcji są lemury. Wraz z kolorowymi kameleonami licznie występujące przykładowo w Parku Narodowym Andasibe. Najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna i obowiązkowy punkt każdego wyjazdu? Kilkadziesiąt majestatycznych baobabów tworzących naturalną aleję którą prowadzi malownicza droga. Najstarsze z nich mają ponad 500 lat a wysokość drzew sięga nawet 30 metrów. Kiedy będziemy jechać bezdrożem przy zachodzących promieniach słońca, sceneria będzie najpiękniejsza a zdjęcia będą najlepszą pamiątką. A to jeszcze nie wszystkie atrakcje jakie oferuje Madagaskar.

Madagaskar – Parki Narodowe

Kiedy wybieramy się w podroż podczas pory suchej, koniecznie trzeba przeznaczyć część czasu na spektakularne cuda natury. Jednymi z głównych atrakcjami są Parki Narodowe, do najbardziej znanych należy zaliczyć Tsingy de Bemaraha, Isalo, Andasibe oraz Ranomafana. Obowiązkowym punktem wakacji będzie nocny spacer z przewodnikiem który swoim wprawnym okiem odnajdzie i pokaże bogate królestwo zwierząt – w szczególności wypatrujcie lemurów. Topową atrakcją jest Park Tsingy. To malowniczy skalny las z charakterystycznymi formami rzeźby terenu. Niezliczone kamienne iglice wyrastają ponad bujną roślinnością tworząc niespotykany nigdzie indziej krajobraz. Obowiązkowym punktem jest przejście po wiszącym nad kilkudziesięciometrową przepaścią drewnianym mostku. Emocje i wspaniałe ujęcia kamery gwarantowane. Wpisany na listę UNESCO ze względu na ogromne walory przyrodnicze, prawie 90% roślin i zwierząt to wyłącznie endemiczne gatunki. Prawdziwy skarbiec dla miłośników natury.

Madagaskar – plażowanie

Po trudach podroży po wyspie przyjdzie czas kiedy należy odpocząć. Na Madagaskar można jechać również wtedy, gdy chcemy jedynie wypoczywać. I to niezależnie od tego czego po takim relaksie oczekujemy. Kawałek egzotycznego raju, bujna i tropikalna zieleń i piękne plaże znajdziemy na popularnych, kurortowych wysepkach – Nosy Be i Sainte Marie. Dobre miejsca na nurkowanie i snorkeling oraz podziwianie okolicznej natury. Niedaleko słynnej atrakcji – Alei Baobabów znajdziemy niewielkie miasteczko Morondava. Szerokie i białe plaże będą idealnym miejscem na połączenie wypoczynku z miejskim klimatem i dostępem do licznych knajpek czy restauracji. Jeśli preferujemy bardziej kameralne miejsca to w południowej części kraju znajdziemy małe, dawniej głownie rybackie wioski. Obecnie Ifaty czy Anakao to popularne, przytulne miejsca na zakosztowanie słodkich chwil relaksu połączone z lokalnym kolorytem i klimatem który zapewni towarzystwo lokalnych mieszkańców. Złoty piasek i piękne fale. 

Warto przeczytać