Jeden z najwspanialszych archipelagów na Oceanie Spokojnym to właśnie Hawaje. Nic więc dziwnego, że miejsce to jest oblegane przez turystów z całego świata, chcących zakosztować odrobiny raju. Rajskie plaże, barwna i różnorodna kultura, zapierające dech w piersiach krajobrazu oraz lekka atmosfera wyspiarskiego życia sprawiają, że nie chce opuszczać się tej pięknej krainy. Radzimy, co koniecznie zobaczyć na Hawajach.

Hawaje należą do najmłodszych pięćdziesięciu stanów USA. Dołączyły swoją gwiazdę 21 sierpnia 1959 roku. Jest to jedyny stan, który leży wyłącznie na wyspach. Znajduje się na archipelagu Hawaje, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Co ciekawe sam archipelag jest pochodzenia wulkanicznego i rozpostarty jest na długości 2,5 tysiąca kilometrów. Składa się na niego aż 137 wysp, z czego tylko siedem jest zamieszkiwanych. Jest to idealne miejsce na relaks, ponieważ mimo typowego tropikalnego klimatu temperatury i wilgotność nie są aż tak ekstremalne, dzięki wiejącemu ze wschodu wiatrowi.

Barwne Honolulu
Będąc na Wyspach Hawajskich nie możesz ominąć stolicy stanu i największego miasta archipelagu, czyli Honolulu. Jest to główny ośrodek międzynarodowego biznesu oraz obrony militarnej, nic więc dziwnego w tym, że w języku hawajskim Honolulu znaczy „miejsce chronione”. To właśnie tutaj znajduje się historyczna baza amerykańskiej marynarki wojennej Pearl Harbor. Znajduje się tu również Arizona Memorial, muzeum upamiętniające japoński atak z 1941 roku.

Parki Narodowe
Na archipelagu przede wszystkim najlepiej napawać się pięknem przyrody. Spotkasz tu bajeczne widoki, których warto poszukać w narodowym parku zwanym Wulkany Hawai’i. Założony w 1916 roku oferuje przepiękne wulkaniczne krajobrazy, gdzie ponadto można znaleźć dwa najbardziej aktywne oraz największe wulkany na świecie. Tutaj naukowcy badają dokładnie procesy, jakie doprowadziły do powstania tego niesamowitego archipelagu oraz co drzemie we wnętrzach tych plujących lawą gór. Znajdziesz tu również wiele bardzo rzadkich reprezentantów flory i fauny. Mówiąc o parkach narodowych nie można nie wspomnieć o Haleakala, który znajduje się na wyspie Maui i został wydzielony z Wulkanów Hawai’i. Park ten ma powierzchnię aż 118 km2, z czego 100 km2 to tereny w zupełności nienaruszone przez człowieka. Podróżnicy mają szansę zwiedzić park tylko po specjalnie wytyczonej krętej dróżce, która prowadzi wzdłuż nawietrznej części wyspy. W hawajskim języku nazwa parku oznacza „dom słońca”, co wiąże się z miejscową legendą o herosi Maui, który uwięził tu słońce po to, żeby dzień trwał dłużej.

W dół wodospadu
Przepiękny wodospad Wailua to jeden z najwyższych wodospadów znajdujących się na archipelagu, posiadający aż 35 metrów wysokości. Położony jest na wyspie Kauai, a do jego podnóża prowadzi śliska i dość błotnista dróżka. Ciekawostką jest to, że każdego roku amatorzy sportów ekstremalnych montują wzdłuż trasy, które przedstawiciele państwowo regularnie usuwają z racji tego, że teren jest wyjątkowo niebezpieczny. W przeszłości Hawajczycy udowadniali swoją męskość poprzez oddanie skoku prosto w dół wodospadu. Mimo, że jest śmiertelnie niebezpieczne oraz nielegalne i dzisiaj znajdują się śmiałkowie chcący oddać inicjacyjny skok.

Krzywa zatoka
Tak przez tubylców nazywana jest Zatoka Hanuma, która stanowi najbardziej oblegane przez turystów miejsce na Hawajach. Co roku przybywa tu około 3 milionów podróżników. Miejsce to jest ponadto parkiem narodowym, co wiąże się z zakazem dotykania, chodzenia oraz posiadania jakiegokolwiek innego kontaktu z cenną rafą koralową. Wspomniany zakaz jest również rozszerzony na zwierzęta, zamieszkujące zatokę, która np. stanowi miejsce pojawiania się Zielonych Żółwi Morskich.

Rajskie plaże
Wszyscy spragnieni zanurzenia się w krystalicznie czystej, turkusowej wodzie powinni udać się na Molokini, czyli malutką wyspę znajdującą się cztery kilometry od wybrzeża wyspy Mauri. Jej kształt przypomina półksiężyc i jest wynikiem zalania krateru wulkanu. Z tej racji, że woda jest tutaj tak czysta, że widoczność sięga do 46 metrów, ściągają tutaj nurkowie z całego świata.

Park Tematyczny
Chcesz zobaczyć żywe muzeum? W takim razie musisz koniecznie odwiedzić Centrum Kultury Polinezyjskiej, będącej swoistym parkiem tematycznym. Mieści się przy północnym wybrzeżu wyspy Oahu. Znajdziesz tu stałe wystawy prezentujące bogatą tradycję polinezyjską oraz wiele dodatkowych aktywności. Ponadto każdego wieczora jest organizowane show, w którym prezentowane są lokalne tańce i śpiewy.

Warto przeczytać