Państwo Środka oferuje podróżnym wgląd w jedną z najstarszych kultur na świecie, pełną bogatej historii oraz majestatycznych zabytków. Jeśli więc marzy ci się podróż po tym fantastycznym kraju radzimy jakie miejsca musisz koniecznie odwiedzić, aby w pełni zanurzyć się w tej fascynującej kulturze.

Chiny to obecnie jedno z najgęściej zaludnionych i przy tym największych państw świata. Tak ogromny teren sprawia, że poszczególne części kraju różnią się między sobą zarówno pod względem ekonomicznym, jak i kulturowym. Poza przepięknymi górzystymi krajobrazami oraz urokliwymi polami ryżowymi można tu również zobaczyć pustynie, plaże nad Morzem Chińskim oraz tętniące życiem miasta. Pozwól, aby chiński smok porwał cię w tą niesamowitą podróż.

Życie stolicy
Pierwsze kroki najlepiej postawić w stolicy Chińskiej Republiki Ludowej, czyli w Pekinie. Miasto to pełne jest kontrastów, na które składa się przede wszystkim styk kultury starożytnej ze współczesną. Stare płynnie przenika się tu z nowym tworząc wyjątkowy miejski pejzaż. W samy centrum wypełnionym wysokimi wieżowcami i nowoczesnymi drapaczami chmur kryje się największy na świecie kompleks pałacowy zwany Zakazanym Miastem. Ten historyczny zespół budynków powstał w latach 1406-1420 na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming i od tej pory stanowił cesarską siedzibę. Dziennie pojawia się tu ponad 60 tysięcy ciekawych turystów, ponieważ miejsce to jest jedną z głównych atrakcji Chin. Ciężko nie ulec potędze i pięknu Zakazanego Miasta, którego założenie obejmuje aż 800 pałaców i innych budowli o zróżnicowanym przeznaczeniu. Szczególną uwagę przykuwa Świątynia Nieba, która podług wierzeń powstała w miejscu dokładnego punktu styku nieba i ziemi. W 1987 roku Zakazane Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Majestatyczne Góry
Będąc w Chinach warto odwiedzić środkową część kraju, gdzie znajduje się Park Narodowy z górami Tianmen. Jest to jedna z największych atrakcji prowincji Hunan. W tych majestatycznych wyżynach skrywa się prawdziwy cud natury, to jest najwyżej położona grota na świecie. To przestronne okno skalne miejscowi nazywają „bramą do nieba”. Widok jest tak spektakularny, że rocznie ściągają tu miliony turystów. Do groty można dostać się na dwa sposoby: pierwszy wymaga pokonania jedenastokilometrowej ścieżki o dziewięćdziesięciu dziewięciu ostrych zakrętach a drugi polega na skorzystaniu z najdłuższej na świecie kolejki liniowej. Do samej groty prowadzi „drabina do nieba”, czyli 999 skalnych schodków. Spragnieni bardziej ekstremalnych wrażeń mogą również przespacerować się po szklanej kładce, zawieszonej na wysokości ponad 1400 metrów.

Malownicze miasteczka
Niesamowitych doświadczeń dostarcza podróż do Yongshuo, czyli do jednego z najpiękniej położonych chińskich miasteczek. Znajduje się ono w południowej części kraju, w prefekturze Guilin. Absolutnie bajeczny pejzaż regionu tworzą strome krasowe wzgórze o niesamowitych kształtach, mgliste pola ryżowe oraz lokalna rzeka. Nic tak nie ukoi duszy jak spacer po magicznym Yongshuo.

Terakotowi żołnierze
Zwiedzając Państwo Środka nie można pominąć pochodzącej z III wieku p.n.e Armii Terakotowej, która stanowi jeden z cudów świata. Odkryta dopiero w 1974 roku w pobliży miasta Xi’an stanowi wielką atrakcję i robi ogromne wrażenie. Nic dziwnego, skoro na armię tę składa się ponad 7500 figur o naturalnej wielkości, z czego każda potraktowana jest oddzielnie. Każda z nich posiada indywidualne cechy, co oznacza, że żadna twarz się nie powtarza. Znajdziemy tu żołnierzy, oficerów oraz konie. Według wierzeń, armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Zabytek podziwiać możemy w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w Xi’anie.

Tajemna wiedza mnichów
Warto udać się do klasztoru Shaolin, wybudowanego w 495 roku na górze Shaosi, w masywie górskim Song, w prowincji Henan. Założenie powstało z rozkazu cesarza z dynastii Wei. Ogromną sławę i popularność ośrodek zawdzięcza indyjskiemu mnichowi Bodhidharma, który uważany jest już za legendarnego ojca sztuki walki, znanej jako kung-fu.

Tygrysi wąwóz
Do jednych z najpiękniejszych wąwozów świata z pewnością należy Wąwóz Skaczącego Tygrysa, który znajduje się 60 kilometrów na północ od miasta Lijiang, w prowincji Yunnan, w południowo-zachodniej części Chin. Przez wąską dolinę spektakularnie przepływa rzeka Jangcy mając po jednej i drugiej stronie pięciotysięczniki znane jako Śnieżna Góra Nefrytowego Smoka oraz Góra Haba. Widoki z wąwozu są czymś o czym nigdy nie zapomnisz.

Warto przeczytać